یك متخصص مغز و اعصاب:

خطرناك ترین علامت كووید 19 را بشناسید

خطرناك ترین علامت كووید 19 را بشناسید

یك متخصص مغز و اعصاب،  التهاب و صدمه حاد عروق نخاع و سندروم گلین باره را بعنوان علایم نادر اما خطرناك ویروس كووید ۱۹ معرفی نمود.به گزارش سلامت به نقل از مهر، فرزاد اشرفی، اظهار داشت: بیماری کرونا علاوه بر عوارض سیستم اعصاب مرکزی به صورت سردرد، اختلال بویایی و چشایی، سکته مغزی، سرگیجه و تشنج می تواند سبب صدمه نخاع و در نتیجه فلج موقت و یا دائم و حتی پیش رونده اندام ها شود.
وی، اختلال حسی، مشکلات ادراری، جنسی، زخم بستر و در موارد شدید پیشرفت ضایعه به سگمان های فوقانی نخاع را از دیگر علایم این بیماری عنوان نمود و افزود: علت درگیری نخاع صدمه به عروق نخاع در چند سگمان نخاعی است که متاسفانه در صورت درگیری شدید می تواند عوارض غیر قابل بازگشتی را به دنبال داشته باشد.
اشرافی اضافه کرد: در بیمارستان شهدا دو بیمار صدمه نخاع به دنبال کووید ۱۹ بستری شدند که علایم بیماری یک مورد به رغم مصرف داروهای مختلف بازگشت نداشت البته امید است که با درمان های توانبخشی و مکمل تا حدودی بهبودی حاصل شود.
وی با اشاره به اینکه دو مورد بیمار گرفتار گلین باره هم به دنبال کووید ۱۹ در بیمارستان شهدا بستری شدند، توضیح داد: درگیری اعصاب محیطی از اندام تحتانی و پیشرفت به سمت دست ها و در مورد شدید درگیری عضلات تنفسی از علایم بیماری گیلن باره است.
این متخصص مغز و اعصاب، درباره علت این عارضه توضیح داد: علت واکنش خود ایمنی به دنبال ویروس کرونا و صدمه به اعصاب محیطی است که متاسفانه در یک مورد با پیشرفت سریع درگیری عضلات تنفسی و صدمه به سیستم اتونوم، سبب ایست قلبی و فوت بیمار شد.


منبع:

1399/05/27
10:29:57
5.0 / 5
1280
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
سلامت