اورژانس هوایی فرشته نجات مناطق صعب العبور الیگودرز

اورژانس هوایی فرشته نجات مناطق صعب العبور الیگودرز

به گزارش سلامت خیلی از ساكنان مناطق صعب العبور در روزگار سخت بیماری ها و حوادث، جان باردیگر خویش را مدیون اورژانس هوایی می دانند و البته كه استرس، درد و درماندگی و نبود راه دسترسی در مواقع اورژانسی را زنان آبستن بهتر از هر كسی درك می كنند كه نكند به هنگام تولد نوزادشان نبود راه دسترسی به مراكز درمانی انتظار آنها را بی نتیجه بگذارد.


این زنان همگی راویان راستینی از دقایق و لحظات پر بیم و امیدی هستند که با رسیدن بموقع بالگردها بر فراز راههای سخت گذر از آن به فرشته نجات جان خود و نورسیده شان، تعبیر می کنند.
در این خصوص، یک مادر آبستن که جان وی در ارتفاعات پر از برف و سخت گذر بخش "زلقی" الیگودرز نجات یافته است تصریح کرد: اگر اورژانس هوایی به دادمان نمی رسید از سرما جان خویش را از دست می دادیم.
مریم ملک پور به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در سومین زایمان که همزمان در فصل بارش برف و سرمای اواخر دیماه را با خود داشت، با خودروی نیسان از بخش زلقی به سمت الیگودرز حرکت کردیم که در راه به علت سرما و برف گرفتار شدیم.
وی اضافه کرد: در حالیکه لحظات سخت و پر استرسی را سپری می کردیم با یک تماس تلفنی پایگاه اورژانس هوایی هلی کوپتر را اعزام کرد و ما را نجات یافتیم.
پس از اقدامات مهم وزارت بهداشت دولت تدبیر و امید در تبدیل شهرستان الیگودرز به قطب درمانی شرق لرستان و با پیگیری های مسؤلان، بالگرد اورژانس هوایی به شهرستان الیگودرز اختصاص یافت که تابحال منشا خدمات زیادی در منطقه شده است.
کاهش آمار مرگ و میر مادران آبستن در الیگودرز
یک پزشک اهل شهرستان الیگودرز به ایرنا اظهار داشت: همزمان با راه اندازی پایگاه اورژانس هوایی آمار ناشی از مرگ و میر زنان آبستن در الیگودرز حدودا صفر شده است.
دکتر محمد ملا طاهری اضافه کرد: در گذشته به علت نبود امکانات مناسب اورژانس و نداشتن راه دسترسی بیشترین آمار مرگ و میر مادران آبستن در بعضی از نقاط سخت گذر الیگودرز اتفاق می افتاد.
وی اضافه کرد: در صورتی که حالا، سایه مهربان اورژانس هوایی به سادگی بالای سر بیماران در همه نقاط الیگودرز حاضر می شود و آنها را نجات می دهد.
اورژانس هوایی الیگودرز یکی از پرکارترین مراکز
رییس اورژانس هوایی الیگودرز در گفت و گو با ایرنا ضمن عرضه آمار پرواز بالگرد اورژانس هوایی الیگودرز در اردیبهشت ماه ۹۹ اضافه کرد: از آغاز اردیبهشت تا آخر این ماه تعداد ۲۱ سورتی پرواز انجام شده است.
خسرو ظاهری با بیان خدمات گسترده اورژانس هوایی الیگودرز به بیماران مناطق سخت گذر اظهار داشت: تنها در اردیبهشت ماه تعداد بیمارانی که با اورژانس هوایی به مراکز درمانی منتقل شده اند ۲۰ بیمار بوده است.
رئیس اورژانس هوایی الیگودرز خاطرنشان کرد: ازتعداد ۲۰بیمار انتقالی توسط بالگرد ؛ چهار مورد زن باردار، یک مورد بیمار قلبی، یک مورد غرق شدگی، سه مورد کاهش سطح هوشیاری و مابقی سایر موارد بوده است.
اورژانس هوایی نیاز دیرینه مردم الیگودرز
نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی هم اظهار داشت: اورژانس هوایی همواره خواسته و مطالبه دیرینه مردم الیگودرز خصوصا ساکنان مناطق سخت گذر و صعب العبور بوده است.
محمد خدابخشی اضافه کرد: سالها بی توجهی و کم توجهی به مردم مناطق پشتکوه الیگودرز باعث شد تا درخواست پایگاه اورژانس هوایی را به عنوان یکی از نیازهای دیرینه مردم شهرستان الیگودرز پیگیری شود.
وی اظهار داشت: نبود راه دسترسی در خیلی از مناطق الیگودرز و هم بعد مسافت لزوم اورژانس هوایی الیگودرز را دو چندان کرده است.
الیگودرز تنها شهرستان لرستان است که به علت شرایط منطقه دارای بالگرد اورژانس هوایی است نه تنها بالگرد اورژانس هوایی الیگودرز بعنوان فعال ترین اورژانس هوایی کشور جان بیماران را نجات داده است، بلکه در مواقع نیاز یاریگر مطمئنی برای نیروهای امدادی هم بوده است.
نمونه آن تلاش کادر پرواز بالگرد اورژانس هوایی الیگودرز در بحران سقوط هشت کوهنورد مشهدی در اشترانکوه است که تلاش این افراد ماندگار شده است.


1399/03/17
14:20:49
5.0 / 5
1838
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لینک دوستان سلامت
سلامت