چند سفارش برای سلامت مغز

چند سفارش برای سلامت مغز

سلامت: حفظ سلامت مغز برای به تاخیر انداختن مبتلاشدن به بیماریهای مغز و اعصاب همچون آلزایمر امری ضروری ست و متخصصان تاکید دارند که با اقداماتی چون ورزش منظم و خواب کافی می توان سلامت مغز و حافظه را بهبود بخشید.


به گزارش سلامت به نقل از ایندیپندنت، «امیلی مک دونالد»، دانشجوی دکترای علوم اعصاب، سه اقدامی را که هر روز برای بهبود سلامت مغزش انجام می دهد، چنین برمی شمارد:
- بامداد ها تلفن خودرا خاموش نگه دارید.
- افکار مثبت داشته باشید.
- از مصرف غذاهای فرآوری شده پرهیز کنید.
همین طور «جیسون شپرد»، دانشیار عصب شناس دانشگاه «یوتا» و «تالیا لرنر»، استادیار علوم اعصاب در دانشگاه «نورت وسترن» در همین رابطه به نشریه «اینسایدر» گفته اند که برای حفظ سلامت مغزشان چندین سفارش بهداشتی کاربردی را انجام می دهند که در ادامه به این سفارش ها خواهیم پرداخت:
۱ــ خواب کافی داشته باشید
دکتر شپرد می گوید: ایجاد عادت خواب مفید یعنی شش تا هشت ساعت خواب شبانه یکی از بهترین کارهایی است که می توانید برای سلامت مغز انجام دهید.
خواب به تقویت انعطاف پذیری مغز و توانایی آن برای سازگاری با موقعیت ها و تجربیات جدید کمک می نماید. مطالعات نشان می دهد سازگاری مغز با چالش های جدید، کارآیی و عملکرد شناختی آنرا با افزایش سن، بهبود می بخشد.
۲ــ گردش خون قلب را بالا ببرید
این عصب شناس با ورزش روزانه در حفظ سلامت مغزش می کوشد، چونکه ورزش منظم جریان خون در مغز را بیشتر می کند. در حقیقت قلب قوی بوسیله گردش خون کافی به مغز کمک می نماید تا عملکرد بهینه خودرا حفظ کند.
مطالعات نشان می دهد افرادی که منظم ورزش می کنند، کمتر در معرض خطر مبتلاشدن به آلزایمر قرار دارند. ورزش همین طور مبتلاشدن به آلزایمر یا زوال قابلیت شناختی مغز را که با افزایش سن افراد بیشتر می شود، به تاخیر می اندازد.
سفارش علمی، ۱۵۰ دقیقه ورزش طی یک هفته است اما هر مقدار که بتوانید بدن خودرا به حرکت درآورید، بهتر از هیچ است.
۳ــ با دوستانتان معاشرت کنید
همین طور بنا به سفارش دکتر لرنر، تنهایی به سلامت روان، سلامت عاطفی و سلامت مغز افراد لطمه می زند. پس ارتباط با دیگران امری مهم است. بطور کلی، طول عمر افرادی که ارتباط اجتماعی قوی دارند، بیشتر است. گذران وقت با دیگران جهت زندگی عاطفی ما بسیار مفید می باشد. همین موضوع به سلامت مغز نیز کمک شایانی خواهدنمود.
با توجه مطالعات، ارتباطات اجتماعی قوی به کاهش خطر افسردگی و اضطراب منجر می شود و به افراد کمک می نماید تا با مسائل دشوار بهتر کنار بیایند.
البته لرنر می افزاید که امکان ارتباط گرفتن با دیگران می تواند یک چالش هم باشد به ویژه با افزایش سن. او سفارش می کند با وجود دوستانی که در سراسر کشور پراکنده شده اند، می توان از رسانه های اجتماعی و اپلیکیشن های پیامرسان برای ارتباط با عزیزان بهره برد.
۴ــ کارهای جدید را تجربه کنید
قرار گرفتن در معرض افراد، محل ها و چالش های جدید سرزندگی ذهن را حفظ می نماید، انعطاف پذیری مغز را بهبود می بخشد و آنرا تقویت می کند.
در این خصوص دکتر شپرد با سفر به محلهای جدید و تجربه فرهنگ های متفاوت این روند را تجربه می کند. همین طور او از پرداختن به سرگرمی هایی متفاوت از شغلش به عنوان محقق و استاد مانند عکاسی و گوش دادن به موسیقی کلاسیک، لذت می برد چونکه تجربه کارهای جدید لزوما به این معنا نیست که حتما باید پول خرج کنید.
این کار حتی می تواند درست کردن یک پازل دشوار باشد که قبل تر انجام نداده اید. حتی ورود به اجتماع جدید هم مغز را تشویق می کند که با افراد مختلف سازگار شود.
۵ــ رژیم غذایی سالم و کاملی داشته باشید
غذاهای فرآوری شده با افزایش ریسک مبتلاشدن به آلزایمر و زوال عقل رابطه دارند. خیلی از مطالعات نشان داده اند غذاهای بسیار فرآوری شده مانند غذاهای نیمه آماده بسته بندی شده یا سیب زمینی سرخ کرده برای سلامت بدن مضرند و خطر مبتلاشدن به بیماری هایی مانند دیابت، کلسترول یا فشار خون بالا را می افزایند.
بنا به سفارش لرنر، اگر فشار خون بالا دارید، احتمالاً در معرض خطر مبتلاشدن به مشکلات مغزی مانند سکته یا زوال عقل قرار دارید. پس بدانید که غذاهای فرآوری شده سلامت مغز شما را تهدید می کنند. برای حفظ سلامت مغز و بدن خود از غذاهای فرآوری شده بپرهیزید و اهتمام کنید از یک رژیم غذایی کامل شامل انواع میوه ها، سبزیجات، گوشت بدون چربی و غلات کامل استفاده کنید.
لرنر می گوید: مغز شما از بسیاری جهات از بدن شما جدا نیست؛ بدین سبب چیزهایی که برای بدن مفیدند، برای مغز هم مفید به شمار می آیند.
منبع:

1402/05/11
08:30:20
5.0 / 5
307
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت
سلامت