نسخه نویسی الکترونیک بیش از ۹۲ درصد پزشکان

نسخه نویسی الکترونیک بیش از ۹۲ درصد پزشکان

سلامت: معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ایران، از موفقیت در استقرار نسبی نسخه نویسی الکترونیکی آگاهی داد.


به گزارش سلامت به نقل از ایسنا، مهدی رضایی، اظهار داشت: پروژه نسخه الکترونیک در قالب زیر پروژه پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان تعریف می شود، خوشبختانه با وجود مشکلات فراوان پیش رو و توقف های متوالی تکلیف قانونی با حمایت های دولت و مجلس و کوشش های انجام شده توسط سازمان های بیمه گر و وزارت بهداشت، پروژه نسخه الکترونیک استقرار نسبی در کشور پیدا نموده و در راه تکاملی به سر می برد.
وی ادامه داد: استقرار کامل به مدلول نقص حداقلی این پروژه، مستلزم هم ساز شدن چندین مولفه کنار هم است، ابتدا جامعه فرهیخته پزشکان و ارائه دهندگان خدمت این تغییر اساسی را بپذیرند و همراهی کنند.
وی اشاره کرد: لازم است شرکای کاری، شرط همراهی را فراهم شدن مقدمات حداکثری ایده آل ندانند و با مقتضیات زمانی و مکانی خودرا صاحب این تغییر اجتناب ناپذیر بدانند. همین طور نکته دوم گیرندگان خدمت یا مردم شریف هستند که برای دریافت خدمات بهتر و دقیق تر مانند هر فعالیت الکترونیکی در سایر کسب وکارها زمان معقول را پذیرا باشند و زمان انتظار خدمت مورد نظر را مد نظر قرار داده و با زمان غیر استاندارد سیستم ارائه دهنده خدمت را تحت فشار قرار ندهند. این مساله نیاز به فرهنگسازی عمومی دارد.
رضایی افزود: اگر بنا به دلایلی با ازدحام در حوزه دریافت خدمت مواجهیم، این مساله را به روش انجام کار الکترونیکی مرتبط ندانیم و راه حلش کاستن از تقاضا، گسترش مراکز و توزیع صحیح خدمت خواهد بود. نکته سوم استفاده از ابزارهای نظارتی است تا حقوق شهروندان رعایت شود که امیدواریم سازمان های ذی ربط به وظایف خود در چهار چوب قانون عمل کنند.
معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ایران، اظهار داشت: برمبنای آخرین رصد انجام شده توسط سامانه های سازمان بیمه سلامت بیش از ۱۰۶ هزار پزشک هم اکنون نسخه الکترونیک تجویز می کنند، حدود ۸ هزار پزشک هم فقط نسخه کاغذی تجویز می کنند که حدود ۷.۵ درصد پزشکان را شامل می شود.
رضایی اشاره کرد: به عبارتی ۹۲.۵ درصد پزشکان هم اکنون نسخه الکترونیکی تجویز می کنند، که آمار قابل قبولی بعد از استقرار ۲ ساله نسخه الکترونیک است. البته پراکندگی نامتوازن پزشکانی که نسخه کاغذی تجویز می کنند عمدتاً در کلانشهرها و غیر طرف قرارداد بیمه ها هستند. پزشکانی که بیشترشان اصطلاحا برند یا مشهور هستند ممکنست هنوز بطور کامل نسخه الکترونیک تجویز نکنند؛ البته خیلی از پزشکان عزیزی که معتبر و نزد بیماران و جامعه پزشکی شناخته شده هستند اکنون نسخه الکترونیکی تجویز می کنند.
وی اظهار داشت: آمار تجویز ۹۸ درصدی نسخه الکترونیک در بیمه سلامت بطورکامل درست است و خلالی به آن وارد نیست و مفهومش این است، نسخه پذیرش شده بیمه شدگان بیمه سلامت ۹۸ درصد آن بصورت الکترونیکی است؛ البته در مورد سایر سازمان های بیمه گر پایه ممکنست آمار متفاوت باشد؛ همین طور در اقلام غیر بیمه ای نیز گاها نسخ کاغذی برای بیماران نوشته می شود.
بنابراعلام پایگاه خبری سازمان بیمه سلامت ایران، رضایی اضافه کرد: غیر از موارد ذکر شده اگر برای بیمه شده اقلامی که مشمول تعهد بیمه باشد، حتی بصورت کاغذی هم تجویز شده باشد، موسسات طبق مقررات موظف به پذیرش آن و اعمال پوشش بیمه ای هستند و سازمان بیمه سلامت هم در این موارد به تعهدات خود عمل می کند، پس اگر غیر از توضیحات ذکر شده باشد تخلف شمرده می شود.
وی در خاتمه اشاره کرد: موفقیت کامل اجرای نسخه الکترونیک بستگی به همکاری و همراهی سایر بخش های موثر دارد، مانند تامین بموقع اعتبارات برای پرداخت مطالبات، تعرفه گذاری مناسب برای رغبت مشارکت پزشکان، همراهی جامعه پزشکی، بر طرف شدن نقصها سامانه های الکترونیکی نسخه نویسی و نسخه پیچی، ارتقای فرهنگ عمومی، نظارت موثر صنفی و تولیت سلامت، همچون موارد آنست.1402/03/27
16:59:08
5.0 / 5
367
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت
سلامت