هوای سرد صبحگاهی بر کاهش وزن چه افرادی تأثیر دارد؟

هوای سرد صبحگاهی بر کاهش وزن چه افرادی تأثیر دارد؟

به گزارش سلامت، خراسان رضوی قرار گرفتن در معرض دمای سرد صبحگاهی امکان دارد به سوزاندن چربی در مردان کمک نماید.


به نقل از هلث، نتایج مطالعه جدید نشان می دهد، مردانی که مایل به کاهش وزن هستند می توانند برای دستیبابی به این هدف، بامداد ها در معرض دمای سرد صبحگاهی قرار بگیرند چونکه امکان دارد به افزایش چربی سوزی در آنان کمک نماید.
محققان دریافتند، در حالیکه مردان هنگام قرار گرفتن در معرض دمای سرد صبحگاهی نسبت به دمای هوا در عصر احتمال بیشتری دارد که چربی بسوزانند، این مورد در مورد زنان صادق نیست.
این مطالعه بر روی چگونگی قرار گرفتن در معرض سرمایی که سبب سوزاندن بافت چربی قهوه ای یا چربی قهوه ای برای تنظیم دما و سوزاندن کالری می شود، تمرکز کرد. چربی قهوه ای نوعی چربی در بدن است که به تنظیم دمای بدن کمک می نماید و دقیقاً پیش از این که فرد در دمای سرد احساس لرز کند این چربی فعال می شود.
محققان همینطور بررسی کردند که آیا چربی سوزی از یک ریتم شبانه روزی پیروی می کند یا خیر همینطور چگونه این الگو در مردان و زنان متفاوت می باشد.
ماریت بون، یکی از محققان این تحقیق از مرکز پزشکی دانشگاه لیدن در هلند اظهار نمود: نتایج مطالعه ما نشان داده است که زمان بهینه برای قرار گرفتن در معرض سرما در یک زمان خاص از چرخه ۲۴ ساعته بدن است.
همینطور امکان دارد تفاوت جنسی در نحوه واکنش بدن به قرار گرفتن در معرض سرما با عنایت به افزایش متابولیسم در یک نقطه زمانی خاص وجود داشته باشد و به نظر می آید که عرضه درمان هایی نظیر قرار گرفتن در معرض سرمای صبحگاهی امکان دارد مفیدتر از عصر برای مردان باشد.
مقرر است که محققان این هفته، یافته های مطالعه خویش را در کنگره اروپایی چاقی (ECO) در دوبلین ایرلند ارائه نمایند.
در مطالعه اولیه که روی موش ها انجام شد، محققان دریافتند که فعالیت متابولیک چربی قهوه ای در طول روز در نوسان است. این فعالیت دقیقاً پیش از بیدار شدن زمانی که بدن احتیاج به افزایش دمای مرکزی خود دارد به اوج خود می رسد و در شب کاسته می شود.
محققان سپس ۲۴ شرکت کننده لاغر متشکل از مرد و زن که سن آنان بین ۱۸ تا ۳۱ سال بود را مورد ارزیابی قرار دادند. در طول ارزیابی، شرکت کنندگان روی تشک های پر از آب استراحت کردند و این تشک ها به تدریج خنک می شدند تا دمای آن به ۴۸ درجه فارنهایت برسد و یا زمانی که شرکت کنندگان احساس لرز می کردند، به مدت ۹۰ دقیقه در معرض سرمای پایدار قرار می گرفتند و در آن زمان انرژی مصرفی و دمای پوست آنان اندازه گیری شد.
محققان دریافتند که مردان در بامداد تفاوت های قابل توجهی در چربی سوزی داشتند در حالیکه مصرف انرژی ناشی از سرما و دمای پوست بین بامداد و عصر در زنان تفاوت چندانی نداشت.
محققان اعتقاد دارند که این مطالعه نخستین گام مهم جهت بررسی تاثیرات ریتم شبانه روزی زمان قرار گرفتن در معرض سرما بر متابولیسم (چربی) بدن است. در همین حال، آنان در تلاش هستند تا بررسی نمایند که آیا قرار گرفتن مکرر در معرض سرمای صبحگاهی می تواند سلامت قلب و عروق را در مردان چاق بهبود بخشد یا خیر.
بون اضافه کرد: «حداقل موردی که یافته های ما نشان می دهد، اینست که باید مداخلات در زمان های خاص هنگام هدف قرار دادن متابولیسم لیپید در نظر گرفته شود».
منبع:

1402/02/31
12:24:45
5.0 / 5
375
تگهای خبر: پزشك , پزشكی , پوست , چاقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت
سلامت