نقش ایمونولوژی در مهار بیماری های واگیردار

نقش ایمونولوژی در مهار بیماری های واگیردار

به گزارش سلامت، معاون بین الملل وزارت بهداشت ضمن اشاره به نقش علم ایمونولوژی در مهار بیماری های واگیردار اظهار داشت: با توسعه نامتوازن زندگی انسان ها، زندگی حیات وحش در تهدید است و بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان مشکل آفرین شده است. جابه جایی انسانی، مبادله کالاها و... ایجاب می کند که به کنترل بیماری ها به شکل جهانی نگاه نماییم.به گزارش سلامت به نقل از ایسنا، دکتر محمدحسین نیک نام در افتتاحیه شانزدهمین کنگره بین المللی ایمونولوژی و آلرژی اظهار داشت: شکل و محتوای برگزاری این جشنواره نشان دهنده غنای علمی گروه ایمونولوژی است، هرچند که به دلیل شیوع کرونا چندسالی از برگزاری چنین کنگره ای محروم بودیم.

وی ضمن اشاره به اهمیت ایمونولوژی و بخش کاربردی آن در رشته های در رابطه با سلامت اظهار نمود: واقعه کرونا نشان داد که ایمونولوژی نقشی محوری دارد و خوشبختانه نقش پررنگی در کنترل بیماری کرونا ایفا کرد.

نیک نام به شبکه بهداشتی کشور بعنوان یک نمونه مثال زدنی موفق در نظام سلامت اشاره نمود و اظهار داشت: در زمان وزارت آقای دکتر لنکرانی به او گقتم نمی توان تنها در داخل مرزها به مراقبت سلامت پرداخت. سلامت مانند امنیت است و باید به شکل فرامرزی برای حفظ آن اقدام نمود. با تشکیل گروه پنج متشکل از عراق، افغانستان، پاکستان، ایران و سازمان جهانی بهداشت این امر مهم دنبال شد، هرچند که چند سالی پیگیری نشد ولی باردیگر با دوره وزارت دکتر عین اللهی این گروه احیا شد و خیلی از بیماری های مسری مانند وبا، سرخک و... حالا پیگیری می شود تا بتوان موفقیتی همچون دستاوردی که در عدم وقوع حتی یک مورد از بیماری فلج اطفال را طی ۲۵ سال قبل رقم خورد، تکرار نماییم.

وی اضافه کرد: با عنایت به وجود بیماری ها در بعضی کشورهای همسایه باید بدانیم که رصد و پایش مداوم بیماری ها بخصوص بیماری های واگیردار امری ضروریست و ازاین رو جلسات مختلف با کشورهای عضو گروه پنج برقرار است درصورتیکه اجلاس بعدی ما از ۱۶ تا ۲۰ اردیبهشت ماه در تهران برگزار می گردد و بحث توانمندسازی مدیران ارشد این کشورها مدنظر ما است.

معاون بین الملل وزارت بهداشت تصریح کرد: اگر بتوان نظام مراقبت های بهداشتی اولیه (PHC) را به کشورهای همسایه گسترش داد، دیگر این مقدار از بیماری هایی واگیردار همچون مالاریا صدمه پذیر نخواهیم بود. نزدیک به ۶۰ درصد موارد مالاریا در کشور وارداتی و اینها چالش هایی است که علم ایمونولوژی هم باید در رابطه با آن فکر کند.

بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران او در آخر با اشاره یه این که بیماری های واگیردار مرز نمی شناسند، خاطرنشان کرد: تجمعات انسانی هم می تواند به بروز این نوع بیماری ها دامن بزند. از طرفی با توسعه نامتوازن زندگی انسان ها، زندگی حیات وحش در تهدید است و بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان مشکل آفرین شده است درصورتیکه جا به جایی انسانی، مبادله کالاها و... ایجاب می کند که به کنترل بیماری ها به شکل جهانی نگاه نماییم.
1402/02/08
15:49:40
5.0 / 5
372
تگهای خبر: امنیت , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لینک دوستان سلامت
سلامت