وزیر بهداشت:

راه اندازی نخستین آمبولانس ریلی كشور

راه اندازی نخستین آمبولانس ریلی كشور

به گزارش سلامت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی اظهار داشت: سال قبل سه آمبولانس دریایی در خلیج فارس افتتاح كردیم و امروز شاهد افتتاح نخستین آمبولانس ریلی هستیم كه امیدواریم بتوانیم این مورد را هم توسعه بدهیم و شروعی برای توسعه آمبولانس های ریلی كشور باشد.


سعید نمکی روز چهارشنبه در مراسم افتتاح هم زمان پروژه های اورژانس کشور که به صورت ویدیو کنفرانس و از وزارت بهداشت برگزار شد، اضافه کرد: اورژانس کشور یکی از خط مقدم ترین عرصه های ارائه خدمت به مردم است. وقتی کسی در هر شرایطی گرفتار بیماری و درد می شود، پس از توسل به خدا و ائمه اطهار، نخستین جایی که به خاطر دارد، شماره تماس ۱۱۵ است و این قدر و منزلت اورژانس کشور را بیان می کند که مردم به این مجموعه اعتماد دارند. اورژانس بعد از سازمان شدن، تحولات عظیمی ایجاد کرد. قبل و پس از کرونا، اورژانس کشور یکی از مطمئن ترین و محکم ترین تکیه گاه های ما در نظام سلامت بوده و هست.
وی افزود: وقتی ۵۷ دانشجوی ایرانی را از ووهان چین می خواستیم به کشور منتقل نماییم، تنها کسی که رفت و این دانشجویان را به همراه پرسنل خود تحویل گرفت، دکتر کولیوند بود و حتی نخستین کسی که پس از اعلام نخستین موارد بیماری در قم حاضر شد، دکتر کولیوند و همکاران او بودند. برای بیماری تک تک عزیزانم در طول این مدت غصه خوردم و یکی از بزرگترین غصه های من وقتی بود که فرمانده اورژانس بیمار شده بود.
وزیر بهداشت اظهار نمود: به همه شهدای سلامت و به خصوص ۴ شهید باارزش در اورژانس درود می فرستم و امیدوارم خداوند این ۴ عزیز را با سالار شهیدان محشور کند. خدمات اورژانس کشور گسترده است و نخستین خط رسیدگی به مردم و دردمندان همین اورژانس شمرده می شود. خدماتی که به بیماران سکته حاد قلبی و مغزی ارائه می شود در سال قبل توانست تعداد زیادی از این بیماران را نجات بدهد.
نمکی اظهار داشت: اورژانس هوایی کشور نیز خدمات بسیار بهادار ای ارائه داد و درود می فرستم به ۵ شهیدی که در حادثه ای در چهار محال و بختیاری سال قبل به شهادت رسیدند.
وی بیان کرد: یکی از زیباترین کارهایی که امروز مورد بهره برداری قرار می گیرد، اورژانس ریلی است. اورژانس هوایی داشتیم و سال قبل اورژانس دریایی هم راه اندازی شد و امروز نخستین گام اورژانس ریلی کشور برداشته می شود.
نمکی اضافه کرد: افتخار داریم که برای نخستین بار، بانوان در اورژانس زنان تربیت می شوند. یکی از غصه های من این بود که اگر خانمی در اتاق خواب یا حمام در شرایط خاص گرفتار مشکلی شود و نیازمند خدمات اورژانس باشد، شاید نیاز به کمک فوریت پزشکی بانوان باشد. خوشبختانه نخستین دوره این دانشجویان گرفته شد و امیدواریم با توسعه بیشتر در آینده شاهد تعداد بیشتری از این نفرات باشیم.
وزیر بهداشت اظهار نمود: تعداد آمبولانس ها و اتوبوس آمبولانس ها رو به افزایش است. سال قبل از این مجموعه در اربعین حسینی استفاده کردیم و ۳۰۵ زائر اربعین از این خدمات استفاده کردند. تعداد موتور آمبولانس ها نیز به خصوص در شهرهایی که ترافیک وجود دارد، دو برابر قبل خواهد شد.
در این مراسم علاوه بر افتتاح اورژانس ریلی در استان زنجان، ۶ پروژه دیگر همچون پایگاه اورژانس هوایی، پایگاه شهرک صنعتی روی، پایگاه شهید بهشتی، پایگاه گوگجه ییلاق، پایگاه شماره ۳ شهری ابهر و ۲ شهری خدابنده در زنجان به بهره برداری رسید.
پایگاه مستقر در ایستگاه خرمدره بعنوان اولین پایگاه اورژانس ریلی کشور شامل دو ساختمان مجزاست.
با بهره برداری از این پایگاه علاوه بر ارائه خدمات به بیماران اورژانسی خطوط ریلی غرب کشور مناطق شهری خرم دره، جاده کمربندی ابهر _ خرم دره و مناطق شهری شناط ابهر نیز تحت پوشش این پایگاه خواهند بود.
منبع:

1399/05/22
12:25:09
5.0 / 5
1327
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
لینک دوستان سلامت
سلامت