مدیركل اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت اعلام كرد

احتمال افزایش خدمات دندانپزشکی تحت پوشش بیمه

احتمال افزایش خدمات دندانپزشکی تحت پوشش بیمه

به گزارش سلامت، مدیرکل اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت با اشاره به این که در سال قبل هفت ردیف خدمتی به خدمات دندانپزشکی تحت پوشش بیمه های پایه افزوده شد، اظهار داشت: برای سال 1402 هم در نظر داریم که 10 ردیف خدمتی دیگر نیز تحت پوشش بیمه برود تا بتوان خدمات بهتر و بیشتری نظیر ترمیم دندان های جلویی، درمان ریشه دندان، دندان مصنوعی برای افراد بالای 65 سال و... را ارائه نمود.


دکتر زهرا سید معلمی به بهانه روز دندانپزشکی (چهارشنبه ۲۳ فروردین ماه) در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به این که گسترده ترین شبکه دندان پزشکی کشور در زمینه بهداشت فعال است، اظهار داشت: تعداد ۳۴۰۰ مرکز خدمات جامع سلامت دارای واحد دندانپزشکی در نقاط شهری و روستایی گسترده هستند.
وی با اشاره به این که خدمات و مراقبت های دندانپزشکی در دو بخش ارائه می شود، اظهار داشت: یکی بحث مراقبت های سلامتی اولیه دهان و دندان است که در خانه های بهداشت و مراکز جامع خدمات سلامت ارائه می شود که عمدتاً برای گروه هدف مشخص یعنی مادران حامله و شیرده، کودکان از بدو تولد تا ۶ سالگی و کودکان مقطع دبستان است.
جزئیات سطح اول خدمات مراقبت سلامت دهان و دندان وی با اشاره به اینکه عمده این خدمات توسط بهورزان و مراقبین سلامت صورت می گیرد، اشاره کرد: این افراد در حوزه مراقبت های دهان و دندان آموزش دیده اند و اطلاعات سلامت دهان و دندان را به مادر حامله منتقل می کنند و یا در مورد کودکان زیر دو سال مسواک انگشتی همراه با آموزش روش استفاده به مادر داده می شود تا مادران بتوانند بهداشت دهان را از بدو رویش دندان برای کودک اجرا کنند. در مورد دانش آموزان ابتدایی در مدارس، آموزش و معاینات و فلوراید زدن به دندان ها توسط بهورز و مراقب سلامت صورت می گیرد. در حقیقت سطح اول خدمات مراقبت سلامت دهان و دندان توسط افراد غیر پزشک ارائه می شود و این بخش بسیار مهمی است.
او درباب خدماتی که توسط دندانپزشکان و یا بهداشت کاران دهان و دندان در مراکز خدمات جامع سلامت صورت می گیرد، اشاره کرد: در سال قبل برای بسط دسترسی مردم به خدمات دندان پزشکی اقداماتی انجام دادیم و کوشیدیم کمیت و کیفیت این خدمات بهبود یابد، اما موضوع بسیار مهم در این بخش شکل گیری مطالبه مردمی است.
۲ کار مهم وزارت بهداشت در زمینه سلامت دهان و دندان وی ادامه داد: گسترش دسترسی مالی و گسترش دسترسی فیزیکی مردم به خدمات دندان پزشکی دو اولویت و اقدام مهم ما در سال ۱۴۰۱ بود. در بحث راه اندازی مراکز جدید یا بهبود استانداردها در مراکز موجود قدمهای مثبتی برداشته شد تا شرایط در مراکز به نحوی باشد که خدمات باکیفیت بهتری ارائه شود. در مورد گسترش دسترسی مالی نیز در سال قبل تعدیل تعرفه ها به استناد مصوبه هیئت وزیران به نحوی انجام شد که پرداخت از جیب مردم بسیار کاهش پیدا کرد و حتی در روستاها پرداخت از جیب مردم برای گروه هدف رایگان بود.
گسترش بیمه خدمات دندان پزشکی هدف اصلی ۱۴۰۱ او با اشاره به این که در مناطق شهری و در افراد غیر گروه هدف نیز تعرفه های دندان پزشکی تعدیل یافته است، بیان کرد: بطور کلی در خدمات سلامت، سهم بیمه ۷۰ درصد و سهم بیمار ۳۰ درصد است. در سالهای گذشته برخی خدمات دندان پزشکی مانند فلوراید زدن، شیارپوش دندان ۶ و کشیدن دندان ها تحت پوشش بیمه بود، اما در سالی که گذشت گسترش بیمه خدمات دندان پزشکی را هدف اصلی قرار دادیم و اتفاقات خوبی دراین زمینه رخ داد.
وی ادامه داد: بحث شیارپوش دندان های ۶ و ۷ را تا سن ۱۴ سالگی دنبال کردیم تا تحت پوشش بیمه قرار گیرد. به علاوه ترمیم یا پرکردن دندان های شیری و دائمی، هم با مواد همرنگ دندان و هم با آمالگام را سال قبل تحت پوشش بیمه بردیم. در کل ۷ ردیف خدمتی به خدمات دندانپزشکی تحت پوشش بیمه های پایه اضافه شد. این یک اتفاق بسیار مهم در زمینه دندانپزشکی کشور است که بعد از ۱۰ سال خدمات دندان پزشکی جدیدی بیمه شد و ان شاءالله با همکاری مناسب سازمان های بیمه گر پایه این اتفاق مبارک به خوبی اجرائی شود.
احتمال افزایش خدمات دندانپزشکی تحت پوشش بیمه سیدمعلمی اشاره کرد: برای سال ۱۴۰۲ هم در نظر داریم که ۱۰ ردیف خدمتی دیگر نیز تحت پوشش بیمه برود تا بتوان خدمات بهتر و بیشتری نظیر ترمیم دندان های جلویی، درمان ریشه دندان، دندان مصنوعی برای افراد بالای ۶۵ سال، روکش استیل برای دندان شیری کودکان و... را ارائه نمود. این افزایش پوشش بیمه در مراحل اولیه تصویب شده و درحال درنوردیدن مراحل بعدی است.
او با تأکید بر لزوم افزایش آگاهی و اطلاعات مردم در زمینه بهداشت دهان و دندان، اظهار داشت: همانطور که گفتم در مراکز خدمات جامع سلامت، سهم بیمه ۷۰ درصد و سهم پرداختی بیمار کمتر از۳۰ درصد و حتی در مواردی رایگان است. مردم باید بدانند که چنین خدماتی با قیمت مناسب ارائه می شود و برای دریافت آن اقدام نمایند. این خدمات ذکر شده ۸۰ درصد نیاز مردم به خدمات دندان پزشکی را برآورده می کند؛ یعنی اگر مردم این خدمات را دریافت نمایند، نیازشان به خدمات پیچیده تر و پرهزینه تر دندان پزشکی در آینده برطرف می شود.
اصلاح برنامه "دندانپزشک خانواده" با هدف تشویق ارائه دهندگان خدمت وی افزود: در مورد خدمت دهندگان یعنی دندان پزشکان و بهداشت­ کاران دهان و دندان نیز کوشیدیم راه های انگیزشی گوناگونی پیاده نماییم که ارائه دهنده خدمت با انگیزه و توان بهتری خدمت ارائه نماید. در قدم اول بحث دندان­پزشک خانواده بود که در مناطق روستایی و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر، برنامه پزشک خانواده با اصلاحات و تغییرات زیادی در بخش دندانپزشکی نسبت به نسخه قبل ابلاغ گردید و الان در مرحله اجرا قرار دارد و انتظار می رود دندانپزشک با انگیزه بهتری به مردم خدمت عرضه نماید. برای شهرهای بالای ۲۰هزار نفر نیز برنامه متمرکز خودرا در سال ۱۴۰۲ اجرا خواهیم کرد.
مدیرکل سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت، اظهار داشت: حالا در مراکز خدمات جامع سلامت بطور متوسط حدود پنج خدمت در هر شیفت کاری در روز ارائه می شود و اگر برنامه هایی که مد نظر داریم و ابلاغ گردیده است به شکل بهینه اجرا شود؛ خدمات هم از نظر کمی افزایش و هم از نظر کیفی بهبود می یابد.
او اشاره کرد: امسال می خواهیم در بحث کیفیت ارائه خدمات، بحث آموزش دندان پزشکان و سایر نیروهای در رابطه با این بخش را جزء برنامه های اصلی قرار دهیم. البته این آموزش ­ها فقط شامل دندان پزشکان بخش دولتی نیست و دندان پزشکان بخش خصوصی هم می توانند از این آموزش و بازآموزی منتفع شوند.
برنامه هایی برای توزیع عادلانه دندانپزشکان وی با تأکید بر لزوم توزیع مناسب نیروی دندانپزشکی، تصریح کرد: هدف دیگر ما حرکت به سمت توزیع عادلانه تر و بهتر خدمات است تا در کلیه مراکزی که خدمت ارائه می دهیم بتوانیم دندانپزشک داشته باشیم و دسترسی مردم به دندانپزشک تامین گردد. هم اکنون ۲۸۸۳ دندانپزشک در مراکز خدمات جامع سلامت کار می کنند، البته این عدد متغیر است؛ چون بخش عمده این دندانپزشکان به عنوان نیروی طرحی فعال می باشند.
افزایش ارائه خدمت با افزایش شیفت های خدمتی وی ادامه داد: در کل این تعداد دندانپزشک از تعداد مراکز فعال که خدمات دندانپزشکی ارائه می دهند کمتر است و بدین جهت در بعضی از مراکز بطورمثال دو روز در هفته دندانپزشک وجود دارد. اما به سمت افزایش حضور دندانپزشکان پیش می رویم و حتی بر روی فعال سازی شیفت بعدازظهر و حتی شب در بعضی مراکز هم تمرکز کرده ایم.
او به طرح عدالت آموزشی اشاره نمود و اظهار داشت: در این طرح تعدادی دندانپزشک برای ارائه خدمت در مناطق محروم کشور تربیت شدند که به تدریج از سال قبل وارد سیستم شده اند.
وی اقدام دیگر وزارت بهداشت در زمینه دندانپزشکی را اینگونه، تشریح کرد: در مورد آلودگی های زیست محیطی ناشی از کارهای دندانپزشکی سیاست کاهش مصرف محصولات حاوی جیوه را دنبال می نماییم که اهتمام ما این است که مصرف آمالگام را در ترمیم های دندانی کاهش دهیم و بدنبال این هستیم که درمان جایگزین آمالگام در کودکان هم تحت پوشش بیمه برود. هدف دیگر امسال ارتقای سواد سلامت دهان و دندان مردم و افزایش خود مراقبتی دراین زمینه است. توانمند سازی مردم به ویژه مادران در ارائه مراقبت و خدمات بهداشتی مثل فلوراید زدن برای کودکان شان از برنامه های پیش رو است.
او با اشاره به گسترش همکاری وزارت بهداشت با سایر نهادها و سازمان ها با دو هدف ارائه خدمات پیچیده تر دندانپزشکی و افزایش گروه هدف، اظهار داشت: دراین زمینه همکاری خوبی با وزارت آموزش و پرورش از گذشته داشته ایم که ان شاءالله تقویت شود و برای ارتقاء سلامت دهان و دندان دانش آموزان بتوانیم موثر باشیم. بعلاوه همکاری و پروژه های مشترک با انجمن های علمی، سازمان بهزیستی و... هم در دستور کار قرار دارد.
احتمال اجرای پیمایش جدید دهان و دندان در سال جاری او درباب وضعیت شاخص پوسیدگی های دندانی، اظهار داشت: آخرین پیمایش ملی در سال ۱۳۹۵ انجام شده است. برنامه ریزی برای پیمایش جدید را انجام داده ایم تا بتوانیم امسال آنرا اجرا نماییم. برمبنای پیمایش قبلی شاخص پوسیدگی دندان در ۱۲ ساله ها ۱.۸۴ است، به مفهوم اینکه هر کودک ۱۲ ساله ایرانی بطور متوسط نزدیک به ۲ دندان دارد که به صورتی متاثر از پوسیدگی است.
او در آخر با تبریک روز دندانپزشکی، اشاره کرد: امیدوار هستم سلامت دهان و دندان به عنوان یکی از ارکان مهم سلامتی، با خودمراقبتی توسط مردم و حمایت دندانپزشکان از برنامه های سلامت، برای تک تک افراد جامعه محقق شود.



1402/01/25
12:57:06
5.0 / 5
456
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
سلامت