گزارش،

نیایشی برای نیایش

نیایشی برای نیایش

سلامت: لرستان بیمارستان فوق تخصصی نیایش در فروردین 1398 با حضور نمکی وزیر وقت بهداشت در خرم آباد کلنگ زنی شد ولی باوجود گذشت بیش از چند سال هنوز به بهره برداری نرسیده است.


این بیمارستان از مصوبات سفر رییس جمهور به لرستان بوده که عملیات اجرائی آن در مجتمع پردیس دانشگاهی کمالوند خرم آباد در زمینی به مساحت ۱۰۷ هزار مترمربع و ۵۸ هزار و ۸۰۰ مترمربع ساخت چند سالی بوده شروع شده و مردم مرکز استان چشم انتظار راه اندازی آن هستند.

لرستان از نظر تخت های بیمارستانی وضعیت خوبی ندارد
سوم شهریور سال قبل رضا کوچی، رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در مسافرت به لرستان اظهار داشت: لرستان از نظر تخت های بیمارستانی هم از نظر کمیت و هم از نظر کیفیت وضعیت خوبی ندارد.
وی اظهار داشت: این سفرها موجب می شود اشراف کامل تری نسبت به ظرفیت استانها پیدا کرده و برنامه ریزی دقیق تری را برای قانون بودجه و برنامه هفتم توسعه داشته باشیم.
رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: لرستان از نظر تخت های بیمارستانی هم از نظر کمیت و هم از نظر کیفیت وضعیت خوبی ندارد، عمر بیمارستان ها زیاد بوده و ظرفیت پذیرش همه بیماران را ندارد و این می تواند یکی از دلیلهای مهاجرت بیماران به استانهای همجوار باشد.

عملیات اجرائی این طرح حدود یک سال و نیم پیش متوقف شده بود
۲۷ مرداد همین سال بهرام عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بمنظور بررسی آخرین وضعیت زیرساخت های بهداشتی و درمانی، امکانات و تجهیزات پزشکی و نیروهای پرسنلی وارد لرستان شد و از بیمارستان نیایش مرکز لرستان بازدید کرد.
وی در این سفر اظهار داشت: بیمارستان نیایش خرم آباد از مصوبات سفر رییس جمهور به لرستان است که عملیات اجرائی این طرح حدود یک سال و نیم پیش متوقف شده بود و با این سفر، اعتباراتی برای از سرگیری آن در نظر گرفته شد و با شروع به کار این بیمارستان ۵۱۵ تختخوابی بیش از ۲ هزار نفر اشتغال زایی در استان ایجاد خواهد شد.
عین اللهی اظهار داشت: پیش از شروع سال ۱۴۰۱ حدود ۲۲ میلیارد تومان اعتبار به این طرح تزریق شد و حدود ۳۰۰۰ متر سقف بعد از تزریق اعتبار تولید شده و ۱۵۰ نفر در این مجموعه اشتغال زایی شده است.
وزیر بهداشت با اعلان اینکه ساخت بیمارستان نیایش خرم آباد یکی از مطالبات مردم و نمایندگان استان است، اظهار داشت: امید می رود شاهد افتتاح و بهره برداری از این پروژه مهم بیمارستانی در لرستان باشیم تا مردم استان طمع خدمت بیشتر در زمینه سلامت را بچشند.
اهمیت راه اندازی هر چه سریعتر بیمارستان نیایش زمانی خودرا بیشتر نشان میدهد که معاون وزیر بهداشت نیز به محرومیت مرکز لرستان در بخش امکانات درمانی اقرار می کند.عمق محرومیت به لحاظ امکانات درمانی در خرم آباد زیاد است
دکتر بهرام دارایی در همان روز سفر وزیر بهداشت به لرستان یعنی در۲۷ مردادماه ۱۴۰۱ در نشست بررسی ساخت سه بیمارستان نیایش خرم آباد، رازی کوهدشت و گهر دورود، اظهار داشت: باتوجه به محرومیت لرستان و سرگردانی بیماران در سایر استانها برای دریافت خدمات درمانی، رویکرد دولت و وزارت بهداشت بر شدت روند ساخت و اتمام سه پروژه بیمارستانی استان با تزریق منابع مالی تا آخر سال ۱۴۰۳ بود و مصمم است با ساخت آنها ۱۰۰۰ تخت بیمارستانی به سرانه تخت در لرستان اضافه شود.
وی با بیان عمق محرومیت در لرستان اظهار داشت: در بازدید انجام شده از شهرهای استان متاسفانه عمق محرومیت در خرم آباد به عنوان مرکز استان و بروجرد به لحاظ امکانات درمانی زیادتر است.
پس از این سفر بود که هشتم شهریور سال قبل دکتر فرهاد زیویار استاندار لرستان از اختصاص ۴۰ میلیارد تومان برای تکمیل بیمارستان نیایش خرم آباد آگاهی داد.
وی اظهار داشت: بیمارستان نیایش خرم آباد از پروژه های نیمه تمامی است که به علت کمبود اعتبارات مراحل ساخت آن مدت ها با مشکل مواجه بود.
استاندار لرستان بیان کرد: باتوجه به اهمیت موضوع، تلاش ها برای تکمیل این پروژه راهبردی در دستور کار قرار گرفت و در نهایت در مسافرت رییس جمهور به عنوان یکی از مصوبات سفر لحاظ شد.
وی ادامه داد: با پیگیری های انجام شده اعتباری بیش از ۴۰ میلیارد تومان از محل مصوبات سفر به عنوان نخستین قسط از اعتبار در نظر گرفته شده برای تکمیل فاز نخست بیمارستان نیایش، در اختیار استان قرار گرفت.
زیویار افزود: تا حالا اعتباری بیش از ۵۰ میلیارد تومان برای تکمیل این پروژه هزینه شده که با اختصاص نخستین قسط از تسهیلات ماده ۵۶ به مبلغ ۴۰ میلیارد تومان، بیمارستان نیایش جان باردیگر خواهد گرفت.
استاندار لرستان با اشاره به این که کل اعتبار این پروژه ۲۷۲ میلیارد تومان است، اشاره کرد: اختصاص این اعتبار یک گام رو به جلو در راستای تکمیل بیمارستان نیایش خرم آباد است و تلاش ها برای جذب اعتبارات باقی مانده تا رسیدن به نتیجه نهایی ادامه می یابد.

بیمارستان نیایش شتاب بیشتری گرفته است
۱۳ روز بعد از صحبت مدیر ارشد استان یعنی ۲۱ شهریور همین سال رییس دانشگاه علوم پزشکی لرستان اظهار داشت: با پرداخت نخستین قسط از تسهیلات ۲۷۲ میلیارد تومانی که بوسیله ماده ۵۶ دریافت شده پروژه ساخت بیمارستان نیایش به عنوان پروژه مهم استان شتاب بیشتری گرفته است.
بهرام دلفان که در بازدید غلامحسن کریمی رییس امور شعبه بانک ملی لرستان از پروژه بیمارستان ۵۱۵ تختخوابی نیایش خرم آباد صحبت می کرد، اضافه کرد: کل پروژه دو بلوک شمالی و جنوبی بوده که هر بلوک بیش از ۲۵۰ تخت با کاربری درمانی متفاوت اهم از تخصصی و فوق تخصصی و کلینکی و پاراکلینکی دارد، این بلوک ها بر طبق استانداردهای روز درحال ساخت است که پیش بینی می شود تا ۵۷۷ تخت بستری افزایش یابد.
وی افزود: زیربنای کل پروژه ۵۸ هزار و ۸۰۰ مترمربع با مساحت ۱۳ هزار متر مربع درحال ساخت است که کل سایت بیمارستان نیایش ۱۰۷ هزار متر مربع بوده و در آینده نیز توسعه آموزشی و درمانی بیشتری در فضای آن داده خواهد شد.
دلفان بیان کرد: با پرداخت نخستین قسط از تسهیلات ۲۷۲ میلیارد تومانی که بوسیله ماده ۵۶ دریافت شده پروژه ساخت بیمارستان نیایش به عنوان پروژه مهم استان شتاب بیشتری گرفته که بابت این مهم از همکاری بانک ملی استان قدردانی می نماییم.
رییس دانشگاه علوم پزشکی لرستان عنوان کرد: با ساخت و راه اندازی این بیمارستان از سرگردانی بیماران هم استانی در سایر استانها جلوگیری خواهد شد و به عنوان بیمارستان جنرال تا سال ها نیاز استان را برطرف خواهدنمود.
وی ادامه داد: از دیگر مزایایی راه اندازی آن ایجاد اشتغالزایی و جذب نیروی کار در استان است.
در ادامه این بازدید غلامحسن کریمی، رییس امور شعبه بانک ملی لرستان، با ابزار خرسندی از مشارکت بانک ملی در این پروژه، بیان کرد: آنچه که موجب افتخار و اهمیت شده مشارکت بانک ملی و پرداخت تسهیلات برای ساخت بیمارستان نیایش است که اگر پروژه ساخته شود مایه مباهات برای استان و غرب کشور بوده که برای تحقق این امر بانک ملی در کنار دانشگاه علوم پزشکی خواهد بود.
وی ابراز امیدواری کرد که پروژه به بهره برداری رسیده تا با ارائه خدمات درمانی مناسب، خدمتی به مردم استان باشد.
۷ ماه از صحبت های مسئول ارشد دانشگاه می گذرد و انتظار میرفت که سرعت ساخت این بیمارستان بیشتر و بیشتر شود ولی...پیشرفت راه اندازی این بیمارستان کند بوده و راضی کننده نیست
درباب این پروژه بیمارستانی لرستان دکتر یحیی ابراهیمی عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی به ایسنا اظهار داشت: مجری پروژه بیمارستان ۵۱۵ تختخوابی نیایش خرم آباد قرارگاه خاتم الانبیاست و از روز اول قرارشد که پروژه با ۱۸۰ میلیارد تومان به انجام برسد اما با افزایش قیمت دلار و تورم، قیمت تمام شده برای انجام پروژه به ۶۰۰ میلیارد تومان رسید.
وی افزود: در ابتدای کار قرارگاه خاتم علاقه ای به ادامه کار نداشت و با تشکیل جلساتی با قرارگاه و پیگیری های گوناگون مجری پروژه را مجاب کردیم تا با تعرفه های جدید کار را شروع کند.
عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: همین طور قرار شد مبالغی که برای ساخت نیاز دارد بوسیله تهاتر تامین گردد.
ابراهیمی اشاره کرد: برای تامین اعتبار مورد نیاز این پروژه درمانی از ظرفیت ماده ۵۶ استفاده خواهد شد که تا حالا از این محل ۲۷۳ میلیارد تومان آن محقق شده و مابقی اعتبار نیز در جریان سفر رییس جمهوری به استان به عنوان پیشنهادات مطرح و مصوب شده است.
وی بیان کرد: در این جهت کارها و روند قانونی بیمارستان ۵۱۵ تختخوابی نیایش خرم آباد انجام شده است.
عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی با اعلان اینکه بیمارستان نیایش خرم آباد فوق تخصصی بوده و شامل تخت های فوق تخصصی، داخلی و جراحی است و تمام رشته ها را خواهد داشت.
ابراهیمی بیان کرد: در کنار این مجموعه بزرگ امکانات آزمایشگاهی پیشرفته در نظر گرفته خواهد شد و با بهره برداری از این پروژه وزارت بهداشت نسبت به تجهیز آن اقدام خواهدنمود.
وی افزود: ماده ۵۶ ظرفیت خوبی برای ساخت پروژه های بهداشتی و درمانی استان شمرده می شود.
عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: اکنون پیشرفت راه اندازی این بیمارستان کند بوده و راضی کننده نیست و ضروریست روند ساخت بیمارستان نیایش خرم آباد شتاب بیشتری بگیرد.پیشرفت فیزیکی پروژه به بالای ۴۵ درصد رسیده است
دکتر علی فرهادی معاون دانشگاه علوم پزشکی لرستان نیز درباب آخرین وضعیت بیمارستان نیایش خرم آباد به ایسنا اظهار داشت: بیمارستان نیایش یکی از بیمارستان های جنرال شهرستان شمرده می شود که روند راه اندازی آن کند بود. جلساتی را با حضور استاندار لرستان و معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری با رییس قرارگاه خاتم الانبیاء در تهران برگزار کردیم و خوشبختانه رییس قرارگاه قول مساعد برای فعال سازی بیشتر پروژه و افزایش سرعت آنرا داد.
وی بیان کرد: خوشبختانه در ماه گذشته روند راه اندازی این پروژه شتاب بیشتری به خود گرفته به طوریکه اکنون به بالای ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی رسیده است.
معاون دانشگاه علوم پزشکی لرستان با اعلان اینکه وضعیت این بیمارستان به لحاظ تامین اعتبار خوب است، اظهار داشت: از محل ماده ۵۶ و وزارت بهداشت و سازمان برنامه اعتبارات خوبی به این پروژه اختصاص داده شده به طوریکه امسال از منابع ماده ۳۷ وزارت بهداشت بیش از ۶۰ میلیارد تومان، قسط اول ماده ۵۶ که مبلغ آن ۲۷۲ میلیارد تومان بوده و ۴۰ میلیارد تومان از بانک گرفتیم و ۳۰ میلیارد تومان نیز از محل سازمان برنامه برای این پروژه تامین اعتبار شد که تا پایان امسال تمام این اعتبارات تزریق می شود.
فرهادی اظهار داشت: تا حالا بیش از ۱۳۰ میلیارد تومان برای بیمارستان نیایش خرم آباد هزینه شده و دلیل کندی روند راه اندازی آن در مقطعی با کمبود اعتبار مواجه بودیم و در مقطعی کرونا بود و در مقطعی دیگر به علت این که بحث قرارداد آن مشکل داشت. همین طور با افزایش تورم و نرخ ارز روند عملیات اجرائی پروژه با کندی مواجه شد؛ اما هم اکنون خوشبختانه موانع رفع شده و پروژه سرعت بهتری به خود گرفته است.
فرهادی اشاره کرد: چنانچه بتوانیم اعتبارات را با مساعدت های وزارت بهداشت استانداری لرستان و منابع پایداری که هم اکنون داریم شتاب انجام کار بیشتر شود پیش بینی می شود برای سال ۱۴۰۴ پروژه بیمارستان جنرال نیایش خرم آباد به مرحله افتتاح برسد.
به گزارش سلامت به نقل از ایسنا، امید می رود هر چه سریعتر مسئولان دانشگاه علوم پزشکی پیگیری های خودرا بیشتر کرده تا شاهد افتتاح و بهره برداری از این پروژه مهم بیمارستانی در لرستان باشیم و مردم استان طعم خدمت بیشتر در زمینه سلامت را بچشند.
منبع:

1402/01/20
11:12:37
5.0 / 5
469
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سلامت