در گفت وگو با سلامت مطرح شد

داروخانه ها ضربه گیر کمبود دارو

داروخانه ها ضربه گیر کمبود دارو

به گزارش سلامت، نایب رئیس انجمن داروسازان ایران با اشاره به اینکه حالا حجم بدهی بیمارستان ها و داروخانه های دولتی به علت عدم پرداخت مطالبات شان از جانب بیمه ها بسیار بالا رفته است، اظهار داشت: دو فاکتور واقعی دیدن بودجه دارویاری و تخصیص و پرداخت بموقع مطالبات داروخانه ها در روند تأمین دارو موثرند.دکتر سید علی فاطمی در گفتگو با ایسنا، در رابطه با وضعیت پرداخت مطالبات بیمه ای و بدهی دارویاری به داروخانه ها، اظهار داشت: پرداخت مطالبات دارویاری به داروخانه ها همچنان با تاخیر مواجه می باشد. باید توجه کرد که با تاخیر در پرداخت مطالبات داروخانه ها، داروخانه ها شامل دولتی و خصوصی به شرکتهای توزیع بدهکارند و شرکتهای پخش هم به کارخانه های داروسازی و واردکنندگان بدهکارند و علت این ماجرا به پرداخت مطالبات از جانب سازمان های بیمه گر برمی گردد.
تاخیرهای چند ماهه در پرداخت مطالبات داروخانه ها از جانب ۳ سازمان بیمه گر
وی با اشاره به اینکه اگر بیمه ها مطالبات داروخانه های دولتی و خصوصی را بموقع و درست پرداخت کنند، قاعدتا نباید مشکلی داشته باشیم و زنجیره تأمین به درستی عمل می کند، اظهار داشت: هم اکنون بیمه سلامت دو ماه تاخیر در پرداخت مطالبات داروخانه ها دارند، تأمین اجتماعی هم تاخیری سه ماهه در پرداخت مطالبات دارد و بیمه نیروهای مسلح بیشتر از چهار ماه بدهی به داروخانه ها دارد که این تاخیرها داروخانه ها را بشدت تحت فشار قرار می دهد. در عین حال به تازگی سازمان های بیمه گر پرداخت ها را به صورت نامشخص انجام می دهند؛ به صورتی که ۶۰ درصد بدهی را پرداخته و ۴۰ درصد را برای ماه بعد نگه می دارند یا پرداخت های دارویاری و پرداخت های سهم بیمه را جدا انجام می دهند و حتی در استانهای مختلف به صورت یکسان عمل نمی کنند.
پرداخت مطالبات دارویاری باید به روز باشد
فاطمی با اشاره به اینکه پرداخت مطالبات دارویاری به داروخانه ها باید به روز باشد، اظهار داشت: چونکه وضعیت ما مشابه با سایر گیرندگان یارانه است. مانند یارانه سوخت، یارانه نان و... که بلافاصله به جایگاه دار سوخت و نانوا پرداخت می کنند، اما چرا پرداخت یارانه به داروخانه ها سه ماه و گاها بیشتر طول می کشد. در این صورت کار داروخانه ها مشکل می شود و وقتی داروخانه پول نداشته باشد، نمی تواند بدهی هایش را بموقع به شرکتهای پخش بپردازد یا گاها امکان دارد داروخانه هایی باشند که دیگر با سازمان های بیمه گر همکاری نکنند و بخواهند دارو را آزاد به بیمار بدهند. ازاین رو تاخیر در پرداخت مطالبات دارویی چه خودش را به صورت کمبود دارویی نشان دهد و چه به صورت عدم همکاری داروخانه ها با بیمه ها، در نهایت دودش به چشم بیماران و مردم می رود.

نایب رئیس انجمن داروسازان در ادامه به بحث بودجه دارویاری برای سال آینده اشاره و اظهار نمود: آنچه که سازمان غذا و دارو خواسته بود، افزایش ۳۰ تا ۴۰ درصدی میزان بودجه مطرح شده در لایحه بودجه ۱۴۰۲، برای دارویاری برای سال آینده بود و عددی حدود ۱۰۵ هزار میلیارد تومان بود که فعلاً ۶۹ هزار میلیارد مصوب شده و باید دید در کمیسیون تلفیق چه تصمیماتی گرفته می شود. باید توجه کرد که با واقعی دیده نشدن بودجه دارویاری، نخستین جایی که صدمه می بیند، داروخانه ها هستند. قبلا نخستین حلقه زنجیره تأمین، شرکتهای واردکننده دارو و شرکتهای واردکننده مواد اولیه بودند که تا وقتی که ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت نمی کردند و بودجه بموقع تأمین نمی شد، اینها هم وارداتی انجام نمی دادند و کمبود دارو به شکل دیگری و به سرعت خودش را نشان می داد.
داروخانه ها ضربه گیرِ کمبود دارو!
فاطمی افزود: حالا که فرم اختصاص بودجه تغییر کرده و یارانه دارو به آخر حلقه زنجیره تأمین دارو به داروخانه ها تعلق می گیرد، در صورت عدم تحقق بودجه و یارانه، داروخانه ها تحمل کرده و هرچند که پول شان را از بیمه دریافت نکرده باشند، دارو را به مردم عرضه می دهند. هم اکنون شکل پرداخت یارانه دارو تغییر کرده، اما عدم پرداخت مناسب و بموقع آن، یک نتیجه را به دنبال دارد. در شکل قبلی که یارانه به اول زنجیره دارویی تعلق می گرفت، کمبودهای دارویی سریع تر خودش را نشان می داد، اما در شکل فعلی که یارانه دارو به آخر زنجیره تعلق می گیرد، در صورت کافی و بموقع نبودن پرداخت ها، کمبود دارو دیرتر خودش را نشان می دهد؛ چونکه ضربه گیری به نام داروخانه وجود دارد که عملا داروخانه ها را به لحاظ اقتصادی تحت فشار قرار می دهد، اما در کل در نتیجه تفاوتی وجود ندارد.
حجم بالای بدهی های داروخانه های دولتی
وی با اشاره به اینکه دو فاکتور واقعی دیدن بودجه دارویاری و پرداخت بموقع مطالبات داروخانه ها در روند زنجیره تأمین دارو موثرند، اظهار داشت: ازاین رو هم مبلغ بودجه و هم پرداخت بموقع آن مهم می باشد. در سالهای گذشته هم در نهایت تخصیص اعتبار انجام می شد، اما از آنجاییکه با تاخیر همراه بود، شرکت ها سفارش هایشان را دیر عرضه کرده و ماده اولیه دیر وارد کشور می شد. حالا حجم بدهی بیمارستان ها و داروخانه های دولتی بسیار بالا رفته است و مشکل بوجود می آورد.
1401/12/03
08:10:38
5.0 / 5
385
تگهای خبر: بیمار , بیمارستان , بیمه , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
سلامت