بسته اخبار شامگاهی سرویس اجتماعی سلامت، ۳۰ بهمن

بازگشت آلودگی به هوا، ۳سالگی کرونا در ایران و سرنوشت تلفن های همراه بعد از سرقت

بازگشت آلودگی به هوا، ۳سالگی کرونا در ایران و سرنوشت تلفن های همراه بعد از سرقت

به گزارش سلامت، امروز کیفیت هوای برخی مناطق تهران در بعضی ساعات ناسالم برای گروههای حساس بود و بنابر اعلام اداره کل هواشناسی استان تهران، آلودگی هوای پایتخت فردا دوشنبه اول اسفند بیشتر هم خواهد شد.


به گزارش سلامت به نقل از ایسنا، تا ساعت ۱۱ امروز (۳۰ بهمن)، کیفیت هوا در ایستگاه شهرداری منطقه ۱۹ تهران در شرایط قرمز و ناسالم برای همه قرار داشت و کیفیت هوا در هشت ایستگاه شریف (منطقه ۲)، شهرداری منطقه ۲، پاسداران (منطقه ۳)، دانشگاه علم و صنعت (منطقه ۴)، شهرداری منطقه ۱۰، شهرداری مرکز منطقه ۱۲، شهرداری منطقه ۱۵ و پارک سلامت (منطقه ۱۷) نارنجی یا ناسالم برای گروههای حساس بود.
از طرفی بنا بر اعلام اداره کل هواشناسی استان تهران هم دوشنبه (اول اسفندماه) با عنایت به سکون نسبی و عدم وزش باد قابل ملاحظه در بعضی ساعات افزایش شاخص آلاینده ها و کاهش کیفیت هوا مورد انتظار است.
سرانجام نامه شورای شهر به سران قوا در مورد آلودگی هوای تهران چه شد؟ دیماه سالجاری اما به دنبال تشدید آلودگی هوا پایتخت اعضای شورای شهر تهران در مورد وضعیت «بحرانی» آلودگی هوای تهران به سران قوا نامه ای زند و در آن به توسعه زیرساخت ناوگان حمل و نقل عمومی با تزریق یک هزار واگن مترو و ۴۰۰۰ اتوبوس به تهران، کمک به تسهیل ورود خودرو و موتورهای برقی، برخورد قاطع با خاطیان و ترک فعل دستگاههای متولی اشاره کرده بودند.
حال اما ناصر امانی عضو شورای شهر تهران در مورد سرانجام نامه اعضای شورای شهر به سران قوا برای حل مشکل آلودگی هوای پایتخت به ایسنا گفته است: «رئیس جمهور نامه را به پنج وزراتخانه ارجاع دادند؛ اما این ارجاع باید اقدام عملی داشته باشد و انتظار داشتیم این دستور در بودجه ۱۴۰۲ خویش را نشان دهد که نداد، چونکه وقتی بودجه به مجلس رفت، مجلس هم نمی تواند برابر قانون به ساختار بودجه دست ببرد و بیشتر از منابعی که دولت در نظر گرفته، اعتبار پیش بینی نماید.»
به نقل از ایشان، رئیس قوه قضاییه هم این مورد را به سازمان بازرسی ارجاع داده و این امر در حالی است که وظیفه بازرسی در مورد ترک فعل ها است و کار اجرایی نمی کند.
امانی همینطور با اشاره به اینکه یکی از اعضای شورای شهر در تذکری اعلام نمود که تنها ۸۰ میلیارد تومان برای آلودگی هوا به تهران اختصاص داده شده است که فقط می شود چند متر مترو با این پول ساخت، گفته است: با این پول نمی شود مشکل تهران را حل کرد و ما در آن نامه گفتیم که سران سه قوه باید طرحی نو عرضه کنند وگرنه مشکل آلودگی هوای پایتخت و ترافیک با این روش ها حل نمی شود.
حاشیه ای بر همخوانی ترانه ای در یک کلاس درس در روزهایی که گذشت انتشار یک ویدیو از کلاس درس ابتدایی معلم قائمشهری خبرساز شد و واکنش های مثبت و منفی بسیاری به همراه داشت و باعث طرح انتقادات و سوالات جدی از وزارت آموزش و پرورش در حوزه تربیتی و عملکردی شد؛ سوالاتی که به نظر می آید زمان پاسخ به آنها مدت هاست که فرا رسیده است.
انتشار این کلیپ ها، این نکته را یادآوری می کرد که جای شادی و فعالیتهای نشاط آمیز در مدارس خالی است؛ هرچند فارغ از مباحث حقوقی انتشار تصاویر کودکان در فضای مجازی که باید در جای دیگری به آن پرداخت، پیش از این و در دوران کرونا شاهد وجه مثبت همخوانی و ایجاد نشاط در کلاس های درس و انتشار ویدئوهایی از روش های خلاقانه تدریس معلمان بخصوص در مقطع ابتدایی با کمک موسیقی و ترانه هایی بودیم که خودشان ساخته بودند.
در این بین به قول صدمه شناسان آموزش و پرورش محل رفتارهای هیجانی و اقدامات سلبی نیست.
ادامه گزارش را اینجا بخوانید.

۳سال و ۸ موج و رویای پایان پاندمی قرن
پاندمی مرگ و بیماری که با «کرونا» نامی در جهان شروع شد، امروز در شرایطی در ایران سه ساله شده که با فراز و فرودهایی بسیار، هشت موج را در کشورمان رقم زده، بیشتر از هفت میلیون نفر را مبتلا کرده، بیشتر از ۱۴۴هزار جان گرفته، چندین و چند هزار نفر را داغدار کرده و الان هم هرچند در شرایطی آرام به سر می برد، اما همچنان از پایان آن خبری نیست.
می توانید گزارش ایسنا را در سالگرد سه سالگی پاندمی کووید۱۹ در کشور، در اینجا بخوانید.
بازداشت ۲۴۰ سارق در تهران/خروج بخشی از تلفن های همراه سرقتی از کشور امروز سردار عباسعلی محمدیان رئیس پلیس پایتخت از بازداشت ۲۴۰ سارق در اجرای طرح تشدید مبارزه با سرقت در پایتخت اطلاع داد.
فرمانده انتظامی تهران بزرگ با اشاره به اینکه در این مرحله از طرح کاشف که در امتداد همان طرح تشدید مبارزه با سارقان است، ۵۱ باند سرقت شناسایی و منهدم شد، اظهار داشت: در مجموع ۲۴۰ نفر از سارقان پایتخت در این مرحله از طرح دستگیر شدند که از این تعداد حدود ۸۰ درصد یعنی ۱۸۴ نفر سابقه دار هستند.
به نقل از ایشان، بخش زیادی از تلفن های همراه سرقتی هم از کشور خارج شده و بخش قابل توجهی از آنها توسط مالخران اوراق می شود.
تلاش دولت برای از بین بردن «فقر مطلق» و کاهش «فقر نسبی» به قول سیدصولت مرتضوی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دولت سیزدهم تمام تلاش خویش را به کار گرفته تا دیگر فقر مطلق در جامعه نباشد و فقر نسبی هم به کمترین حد برسد.
مرتضوی خاطرنشان کرده است: اقدامات صورت گرفته در حوزه اشتغال به رفع مطلق و نسبی فقر از جامعه کمک می نماید و بعلاوه باعث افزایش بهره وری هم خواهد شد. دولت سیزدهم هم تمام تلاش خویش را به کار گرفته تا دیگر فقر مطلق در جامعه نباشد و فقر نسبی هم به کمترین حد برسد.
تلفات زلزله در ترکیه و سوریه از ۴۶ هزار تن گذشت مجموع تلفات زلزله ۷.۸ ریشتری در ترکیه و سوریه تابحال به ۴۶ هزار و ۴۸۹ نفر رسیده و این درحالیست که منابع خبری حدود ساعت ۱۱ شب گذشته به وقت محلی از وقوع زمین لرزه ای دیگر به بزرگی ۵.۱ ریشتر در شهرستان "گوک سون" از توابع استان "قهرمان ماراش" در ترکیه خبر دادند.
بنابر آمارهای رسمی تابحال ۴۰ هزار و ۶۸۹ مورد فوتی در ترکیه و حدود ۵۸۰۰ فوتی هم در سوریه بر اثر زمین لرزه های روز دوشنبه ۶ فوریه گزارش شده و احتمال افزایش بیشتر تلفات وجود دارد چونکه بسیاری هنوز مفقود هستند.
همینطور تابحال هزاران پس لرزه در منطقه به ثبت رسیده و مقامات از مردم می خواهند که به علت خطر ریزش، وارد ساختمان های صدمه دیده نشوند و بیشتر بازماندگان از مناطق زلزله زده تخلیه و به مکانهای امن منتقل شده اند.
جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید.
برخی اخبار پربازدید امروز سرویس اجتماعی ایسنا:
برگزاری آزمون استخدامی ماده ۲۸ تا پایان اسفند/ پیشبینی سقف سنی ۴۰ سال
بارش های پراکنده در بعضی استان ها / افزایش دما در نوار شمالی کشور
انسداد ساعتی «هراز» تا پایان هفته
رایزنی برای افزایش سن باسوادشدن تا ۶۵ سال/دیگر خواندن و نوشتن برای باسوادی کافی نیست
منبع:

1401/12/01
12:13:42
5.0 / 5
429
تگهای خبر: آموزش , بیمار , بیماری , سرویس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
سلامت