واکنش نظام پزشکی به اظهارات وزیر آموزش وپرورش درباره ی تاسیس هنرستان های طب ایرانی

واکنش نظام پزشکی به اظهارات وزیر آموزش وپرورش درباره ی تاسیس هنرستان های طب ایرانی

به گزارش سلامت، معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی با انتقاد از اظهارات اخیر وزیر آموزش وپرورش درباره ی تاسیس «هنرستان های طب ایرانی»، اظهار داشت: اظهارنظرهای این چنینی و تربیت نیروهایی که بدون داشتن پشتوانه و زمینه علمی لازم از راه میان بر وارد حوزه خدمات سلامت شده و به خیل مداخله گران بدون مجوز در امر سلامت اضافه می شوند، به مشکلات حوزه پزشکی دامن می زند.


به گزارش سلامت به نقل از ایسنا، دکتر علی سالاریان با اشاره به اینکه متولی سلامت در جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است و طبق قوانین مجلس، سازمان نظام پزشکی هم وظیفه مشاوره و نظارت بر خدمات سلامت کشور را دارد؛ بیان کرد: اظهار نظر در مورد رشته های آموزشی و تربیت نیروی انسانی برای ارائه خدمات سلامت بر عهده وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی است.
بنابر اعلام روابط عمومی سازمان نظام پزشکی، وی با اشاره به اظهار نظر وزیر آموزش وپرورش در سومین جشنواره طب ایرانی در خصوص اینکه «طب ایرانی موجب ارتباط با فرهنگ اصیل مان می شود و آموزش وپرورش آمادگی تدارک تشکیلات دانش آموزی و تاسیس هنرستان های طب ایرانی را دارد تا از ظرفیت معلمان و دانش آموزان در این راه استفاده گردد.»، اضافه کرد: این نوع اظهار نظر اساسا لطمه زا و غیرکارشناسی است. هم اکنون یکی از عمده ترین مشکلات و خطرات سیستم سلامت وجود مداخله گران بدون مجوز و فاقد صلاحیت در زمینه پزشکی است.
معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی افزود: به سبب نبود امکانات و منابع انسانی لازم جهت نظارت؛ وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی توان برخورد با افرادی که به سلامت مردم لطمه می زنند را ندارند.
سالاریان اظهار داشت: اظهارنظرهای این چنینی و تربیت نیروهایی که بدون داشتن پشتوانه و زمینه علمی لازم از راه میان بر وارد حوزه خدمات سلامت شده و به خیل مداخله گران بدون مجوز در امر سلامت اضافه می شوند، به مشکلات حوزه پزشکی دامن می زند.
وی اشاره کرد: انتظارمی رود وزارت آموزش وپرورش که هم اکنون با مشکلات بسیاری برای بازبودن مدارس و آموزش دانش آموزان روبه رو است به حل مشکلات خود پرداخته و وارد حوزه تخصصی آموزش پزشکی که مربوط به وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی است، نشود.
وی با اشاره به اینکه یکی از علل مهم بروز و پیدایش افراد مداخله گر بدون مجوز در زمینه پزشکی، مراکزی است که بصورت غیرقانونی و بدون پشتوانه کارشناسی و علمی به تربیت اینگونه نیروها می پردازند؛ اشاره کرد: اساسا برای تربیت ارائه دهندگان خدمات پزشکی نیاز به مجوز وزارت بهداشت است پس موسسات و نهادهای مختلفی که به هر علت مبادرت به برگزاری دوره های آموزشی در زمینه سلامت می کنند فاقد صلاحیت علمی لازم برای تربیت و پرورش نیروهای درمانی هستند.
سالاریان در یایان تصریح کرد: مقابله و برخورد با این موسسات و نهادها یکی از اشکالات اصلی سازمان نظام پزشکی است.
منبع:

1401/11/07
19:29:53
5.0 / 5
431
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت
سلامت