محققان دریافتند؛

داروی کبد از عفونت کووید ۱۹ پیشگیری می کند

داروی کبد از عفونت کووید ۱۹ پیشگیری می کند

به گزارش سلامت، دانشمندان دارویی بدون ثبت اختراع را شناسایی کرده اند که می تواند برای پیشگیری از کووید ۱۹ تغییر کاربری دهد و امکان دارد قادر به محافظت در مقابل سویه های آینده این ویروس باشد.به گزارش خ برنگار مهر به نقل از ساینس دیلی، تحقیق محققان دانشگاه کمبریج نشان داد که یک داروی موجود که برای درمان نوعی بیماری کبدی استفاده می شود، می تواند دریچه ورود کروناویروس به سلول های ما، گیرنده ای روی سطح سلول به نام ACE۲، را قفل کند. از آنجاییکه این دارو سلول های میزبان را هدف قرار می دهد نه ویروس، باید در مقابل سویه های جدید ویروس در آینده و همینطور سایر ویروس های کرونایی که امکان دارد ظاهر شوند، محافظت کند.
اگر در کارآزمایی های بالینی بزرگ تر تاثیر این دارو تأیید شود، می تواند دارویی حیاتی برای حفاظت از افرادی که واکسن ها برای آنها بی اثر یا غیرقابل دسترسی است و همینطور افرادی که در معرض خطر عفونت هستند، باشد.
دکتر «فوتیوس سامپازیوتیس»، سرپرست تیم تحقیق، اظهار داشت: «واکسن ها با تقویت سیستم ایمنی از ما محافظت می کنند تا بتواند ویروس را تشخیص دهد و آنرا از بین برده یا حداقل آنرا تضعیف کند. اما واکسن ها برای همه، برای مثال بیمارانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، کار نمی کنند. و همه به آنها دسترسی ندارند. همچنین، ویروس می تواند به صورت سویه های جدید مقاوم به واکسن جهش یابد.»
وی در ادامه می افزاید: «ما علاقمند به یافتن راه های جایگزین برای حفاظت از خود در مقابل عفونت کروناویروس که به سیستم ایمنی وابسته نباشد، هستیم. ما راهی برای توقف ویروس کشف کرده ایم و از ابتلاء به آن جلوگیری می نماییم. در وهله اول وارد سلول های ما می شود و از ما در مقابل عفونت محافظت می کند.»
محققان دریافتند مولکولی به نام FXR که به مقدار زیاد در ارگانوئیدهای مجرای صفراوی وجود دارد، مستقیماً "درگاه" ویروسی ACE۲ را تنظیم می کند و به صورت مؤثر آنرا باز و بسته می کند. آنها در ادامه نشان دادند که اورسودوکسی کولیک اسید (UDCA)، دارویی که برای درمان نوعی بیماری کبدی معروف به کلانژیت صفراوی اولیه استفاده می شود، FXR را کاهش داده و دریچه ACE۲ را می بندد.
در این مطالعه جدید، محققان دریافتند که می توانند از همین رویکرد برای بستن درگاه ACE۲ که نشان دهنده دو هدف اصلی کروناویروس هستند استفاده نمایند و از عفونت ویروسی جلوگیری نمایند.


منبع:

1401/09/22
13:30:19
5.0 / 5
560
تگهای خبر: بیمار , بیماری , دارو , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
سلامت