گزارش جدید محققان؛

متفورمین از مبتلاشدن به کووید ۱۹ شدید پیشگیری می کند

متفورمین از مبتلاشدن به کووید ۱۹ شدید پیشگیری می کند

سلامت: یک مطالعه جدید گزارش می دهد که بنظر می رسد داروی دیابت متفورمین به جلوگیری از مبتلاشدن به بیماری مرگبار در بیماران پرخطر کووید19 کمک می نماید.به گزارش سلامت به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، بگفته پژوهشگران، متفورمین خطر مرگ ناشی از کووید ۱۹ را تا ۴۴ درصد در گروهی از دیابتی ها می کاهد که در هنگام ابتلاء به ویروس کرونا از این دارو استفاده می کردند.
یافته ها نشان میدهد دیابتی هایی که متفورمین مصرف می کنند در صورت ابتلاء به کووید ۱۹، ۵۰ درصد کمتر به دستگاه تنفس مصنوعی نیاز دارند.
دکتر «کارولین برامانت»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه مینه سوتا، اظهار داشت: «این نتایج با مطالعات قبلی و یک کارآزمایی بالینی که اثرات محافظتی متفورمین در مقابل کووید ۱۹ را نشان داده اند، مطابقت دارد.»
برامانت اظهار داشت: «همه این تحقیقات به این واقعیت اشاره دارد که متفورمین در پیش گیری از کووید ۱۹ شدید نقش دارد.»
متفورمین نخستین بار در اوایل دهه ۱۹۲۰ از گیاه یاس بنفش فرانسوی کشف شد.
سازمان غذا و داروی ایالات متحده در سال ۱۹۹۴ متفورمین را به عنوان داروی دیابت تأیید کرد. این دارو با کاهش توانایی کبد در آزادسازی قند خون از ذخایر خود، به بیماران دیابتی کمک می نماید.
برامانت اظهار داشت: «به نظر می رسد متفورمین اثرات ضد ویروسی و ضد التهابی نیز دارد، بدین سبب در دهه ۲۰۱۰ پژوهشگران آزمایش آنرا در مقابل سایر ویروس ها مانند زیکا و هپاتیت C شروع کردند.»
محققان دریافتند که متفورمین یک کاندید طبیعی جهت استفاده در درمان کووید ۱۹ است.
طبق یافته های انتشار یافته متفورمین احتمال مراجعه به بخش اورژانس، بستری شدن در بیمارستان یا مرگ ناشی از کووید ۱۹ را در بیماران دارای اضافه وزن یا چاق به ترتیب تا بیش از ۴۰ درصد و بیش از ۵۰ درصد در صورت تجویز در اوایل شروع علایم کم می کند.
برامانت می گوید: «آنچه در کارآزمایی مان دیدیم این است که هر چه کسی زودتر متفورمین را شروع کند، برای پیش گیری از کووید ۱۹ شدید بهتر عمل می کند. بدین سبب در افرادی که آنرا در کمتر از چهار روز از ظهور علایم شروع کردند، بیشترین تأثیر را در جلوگیری از مراجعه به اورژانس، بستری شدن در بیمارستان و مرگ ناشی از کووید ۱۹ داشتند.»
تیم تحقیقاتی میزان عملکرد بیماران دیابتی مصرف کننده متفورمین را در مقایسه با سایر داروهای دیابتی که برای آنها تجویز شده بود، مقایسه کردند.
محققان دریافتند افرادی که متفورمین مصرف می کنند در مقایسه با افرادی که از یک دسته داروی دیابت به نام سولفونیل اوره استفاده می نمایند، با خطر کمتر مرگ یا نیاز به دستگاه تنفس مصنوعی مواجهند.
مطالعات نشان داده شده است که متفورمین از تکثیر ویروس کووید در لوله آزمایش جلوگیری می کند و برامانت معتقد می باشد این عمل ضد ویروسی چیزی است که از بیماران محافظت می کند.
برامانت اظهار داشت: «مکانیسمی که ما فکر می نماییم متفورمین از تکثیر کروناویروس جلوگیری می کند، با مهار پروتئینی به نام MTOR است که ویروس از آن برای جمع آوری پیش از تبدیل شدن به مجموعه جدیدی از ویروس ها در خارج از سلول استفاده می نماید.»
خبرگزاری مهر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید


منبع:

1401/09/11
13:25:54
5.0 / 5
474
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
لینک دوستان سلامت
سلامت