نتایج مطالعات نشان می دهد؛

جراحی کاهش وزن از ریسک بیماری قلبی می کاهد

جراحی کاهش وزن از ریسک بیماری قلبی می کاهد

سلامت: پژوهشگران دریافتند بیماران چاق تحت عمل جراحی چاقی حدودا 50 درصد کمتر در معرض خطرات قلبی عروقی نامطلوب مانند حملات قلبی، آنژین یا سکته هستند.به گزارش سلامت به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، مطالعه جدید پژوهشگران دانشگاه راتگرز روی بزرگسالان چاق، که همگی مبتلا به بیماری کبد چرب غیرالکلی و چاقی مرضی (شاخص توده بدنی> ۴۰) بودند، نشان داد افرادی که تحت عمل جراحی چاقی قرار گرفتند، متعاقباً گرفتار عوارض شدید قلبی عروقی بسیار کمتری شدند.
«وینود رستگی»، مدیر بالینی کبد و مدیر بخش کبد دانشگاه و سرپرست تیم تحقیق، اظهار داشت: «یافته ها شواهدی را در پشتیبانی از جراحی چاقی به عنوان یک ابزار درمانی مؤثر برای کاهش خطر ابتلاء به بیماریهای قلبی عروقی برای افراد منتخب مبتلا به چاقی و کبد چرب غیرالکلی ارائه می کنند.»
بیماری کبد چرب غیرالکلی که به سبب ذخیره بیش از اندازه چربی در سلول های کبدی و تحریک یک حالت التهابی رخ می دهد، در افراد چاق و مبتلا به دیابت نوع ۲ شایع تر است.
در این مطالعه، پژوهشگران داده های از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۷ را تحلیل و بررسی کردند. ۸۶۹۶۴ بزرگسال بین ۱۸ تا ۶۴ سال که دارای چاقی و بیماری کبدچرب غیرالکلی بودند، شناسایی شدند. از این تعداد، ۶۸ درصد از گروه مورد مطالعه زن بودند، ۳۵ درصد تحت عمل جراحی چاقی و ۶۵ درصد مراقبت های غیرجراحی دریافت نمودند.
بیماران جراحی چاقی، ۴۹ درصد کاهش خطر ابتلاء به حوادث قلبی عروقی عمده مانند حملات قلبی، نارسایی قلبی یا سکته مغزی ایسکمیک را تجربه کردند. آنها همین طور کمتر احتمال داشت گرفتار آنژین، حوادث آترواسکلروتیک یا لخته شدن خون شریانی شوند.
به گفته پژوهشگران، ارتباط بین جراحی چاقی و کاهش خطر ابتلاء به بیماریهای قلبی عروقی قبلاً با این سطح از جزییات مورد مطالعه قرار نگرفته بود.
شواهد فزاینده ای وجود دارد که نشان میدهد جراحی چاقی، به سبب کاهش وزنی که در بیماران ایجاد می کند، فواید قطعی برای سلامت دارد.
مطالعه قبلی انجام شده توسط این گروه نشان داد که جراحی چاقی همین طور می تواند بطور قابل توجهی خطر سرطان - خصوصاً سرطان های در رابطه با چاقی - را در افراد چاق مبتلا به کبد چرب غیرالکلی کم کند. این سرطان ها شامل سرطان روده بزرگ، پانکراس، آندومتر، سرطان تیروئید، مولتیپل میلوم و کارسینوم سلول کبدی است.

1401/08/30
10:26:59
5.0 / 5
464
تگهای خبر: بیمار , بیماری , جراحی , چاقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
سلامت