محققان آلمانی پی بردند؛

واکسیناسیون کووید روند درمان سرطان را بهبود می بخشد

واکسیناسیون کووید روند درمان سرطان را بهبود می بخشد

سلامت: بیماران مبتلا به سرطان نازوفارنکس (گوش و حلق و بینی) اغلب با داروهایی درمان می شوند که سیستم ایمنی آنها را در مقابل تومور فعال می کند.به گزارش سلامت به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، تا به حال، بیم آن می رفت که واکسیناسیون مقابل کووید ۱۹ می تواند موفقیت درمان سرطان را کم کند یا عوارض جانبی شدیدی بوجود آورد.
مطالعه اخیر پژوهشگران دانشگاه بُن آلمان نشان می دهد، داروهای سرطان در حقیقت بعد از واکسیناسیون نسبت به بیماران واکسینه نشده بهتر عمل کردند.
بسیاری از سلول های سرطانی قادرند پاسخ ایمنی بدن را از بین ببرند. آنها این کار را با فشار دادن نوعی دکمه روی سلول های ایمنی، گیرنده PD-۱ انجام می دهند. بدین سان آنها عملاً این نیروهای دفاعی درون زا را متوقف می کنند. از داروها می توان برای مسدود کردن گیرنده های PD-۱ استفاده نمود. این داروها سیستم ایمنی را قادر می سازد تا بطور موثرتری با تومور مبارزه کند.
واکسیناسیون مقابل کووید همین طور پاسخ ایمنی را تحریک می کند که گیرنده PD-۱ را درگیر می کند.
دکتر «جیان لی» از دانشگاه بن، توضیح می دهد: «بیم آن می رفت که واکسن با درمان ضد PD-۱ سازگار نباشد. این خطر خصوصاً در مورد سرطان نازوفارنکس، که مانند کروناویروس، دستگاه تنفسی فوقانی را تحت تأثیر قرار می دهد، صادق است.»
در این مطالعه، بیش از ۱۵۰۰ بیمار تحت درمان در ۲۳ بیمارستان از سراسر چین در این تحلیل و بررسی شرکت کردند.
زیر مجموعه ای از ۳۷۳ فرد مبتلا با واکسن کووید واکسینه شده بودند.
محققان توضیح می دهند: «در کمال تعجب، آنها نسبت به بیماران واکسینه نشده به درمان ضد PD-۱ واکنش بهتری نشان دادند. علاوه بر این، آنها اغلب عوارض جانبی شدیدی را تجربه نکردند.»
محققان نمی توانند بگویند که چرا درمان بعد از واکسیناسیون موفق تر بوده است.
محققان معتقدند واکسیناسیون، سلول های ایمنی خاصی را فعال می کند، که سپس به تومور حمله می کنند. آنها درصدد بررسی این فرضیه هستند.

1401/08/25
08:49:45
5.0 / 5
408
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت
سلامت