معاون علوم پزشكی اهواز:

بارندگی های خوزستان ۳۴۷ نفر را راهی مراکز درمانی کرد

بارندگی های خوزستان ۳۴۷ نفر را راهی مراکز درمانی کرد

سلامت: سلامت: معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز از مراجعه 347 نفر از مردم خوزستان به مراکز درمانی، به سبب مشکلات تنفسی ناشی از بارش باران در این استان آگاهی داد.به گزارش سلامت به نقل از مهر، حبیب حی بر شامگاه جمعه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در پی بارش های دو روز اخیر در استان خورستان، برخی از هم استانی ها به سبب مشکلات تنفسی به مراکز درمانی مراجعه کردند.
حی بر عنوان کرد: در پی بارش های دو روز اخیر و تا ظهر جمعه، تعداد ۳۴۷ نفر به مراکز درمانی مراجعه که خوشبختانه از این تعداد تنها پنج نفر بستری و بقیه با درمان سرپایی، ترخیص شدند.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اهواز در ادامه به گروههای پرخطر در نخستین بارش های پاییزی اشاره و بیان کرد: به افراد گروههای پرخطر با سابقه ابتلاء به آسم و آلرژی، افرادی که سابقه تنگی نفس بدنبال بارندگی های پاییزی در سالهای قبل را دارند، مبتلایان به بیماریهای مزمن داخلی (قلبی – عروقی، کلیوی و …) و کودکان، سفارش می شود به جز موارد ضروری از منزل و یا محل کار خارج نشوند.
حی بر در آخر اظهار داشت: هنگام بارش های پاییزی حداقل تا ۲۴ ساعت بعد از قطع بارش از فعالیت ورزشی در هوای آزاد خودداری شود و افراد پرخطر در صورت نیاز به خروج از منزل، از ماسک مناسب بهره گیرند. به گزارش سلامت به نقل از مهر، در چند سال اخیر نخستین باران پاییزی در خوزستان موجب تنگی نفس تعدادی از مردم و هجوم بیماران به سبب مشکلات تنفسی به مراکز درمانی می شود. مشکلات تنفسی اهوازی ها پس از اولین بارش های پاییزی از شروع دهه ۹۰ شروع شد. سال ۹۵ دانشگاه علوم پزشکی اهواز عامل این اتفاق را گرده افشانی درختان کنوکارپوس اعلام نمود. کنوکارپوس، درختی همیشه سبز است که به طور معمول در مناطق گرمسیر و خاک شور کاشته می شود؛ همین طور مناطق کاشت آن نیاز به زهکشی و مواد معدنی آلی ندارد و مقاومت خوبی در مقابل محیط سخت دارد. پس از حملات تنفسی بدنبال یک طوفان در خوزستان، فرضیات این شد که ممکنست گرده درخت کنوکارپوس منجر به افزایش حملات تنفسی و مراجعه بیشتر به اورژانس شده باشد که به همین دلیل پروژه تحقیقاتی در دانشگاه جندی شاپور اهواز انجام و عصاره گرده درخت کنوکارپوس بر روی تعدادی بیمار مورد مطالعه قرار گرفت و مطالعات نشان داد، ۵۸ درصد این بیماران گرفتار حساسیت به گرده درخت کنوکارپوس می شوند. قبل از این نیز رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفته بود با آزمایش عصاره گیاه کنوکارپوس از طرف تیم تحقیقاتی ثابت شده که این گیاه، عامل اصلی ایجاد بحران تنفسی در خوزستان است. با مقایسه ای که نسبت به درخت نخل انجام شد، نتیجه این بود که حساسیت، ۵۶ درصد در درخت نخل نسبت به کنوکارپوس کمتر و در گل ابریشم، پرتقال و نارنج که در فصل بهار گرده افشانی می کنند، کنوکارپوس واقعاً حساسیت بالاتری دارد.

1401/08/22
09:12:59
5.0 / 5
443
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت
سلامت