گزارش سلامت؛

کمبود دارو در استان سمنان

کمبود دارو در استان سمنان

سلامت: به گزارش سلامت، کمبود دارو از یک سو و افزایش قیمت آن از طرفی، مشکلات عدیده ای را برای بیماران در استان سمنان پدید آورده است، مشکلی که مسؤلان قول حل آن را داده اند.خبرگزاری مهر - گروه استان ها: چادر سیاه شب با پایان نوای مؤذن کم کم در آسمان گسترده می شود مقابل داروخانه چهار نفری ایستاده اند یکی شأن که نسخه ای در دست دارد تلفنی برای کسی توضیح می دهد که دو قلم از داروها یافت نمی گردد.
دو نفر دیگر شأن هم همین مشکل را دارند هر سه نفر دنبال آنتی بیوتیک کودکان هستند یکی شأن می گوید حتی شربت استامینوفن هم ندارند و این چندمین داروخانه ای است که در دو روز اخیر سر می زند. می گوید: اگر اینجا داشته باشد، هیچ جای دیگر ندارند.
دارو نیست
نامش محمد است و دختر بچه سه ساله ای دارد که به قول او چهار روزی است بیمار شده اما از چهار دارویی که برایش نوشته اند دو تایشان نیست و می گوید: دکتر دو آنتی بیوتیک نوشته که اگر یکی را داروخانه نداشت، آن یکی را بگیریم اما هر دویشان را ندارند.
وی می گوید: حاضر هستم پول بیشتری بدهم علیرغم این که نقاش ساختمان هستم و از بیست و چهارم شهریورماه هم تا کنون سر هیچ کاری نرفته ام، اما دارو پیدا نمی گردد، چند جا سر زده ام اما نیست.

کمبود داروی قلب و فشار خون
پیرمردی از داروخانه بیرون می آید ضبط صوت خبرنگاری را که می بیند یک راست به سمت ما می آید و می گوید یک داروی دوراکانتین ۲.۶ می خواهم برای قلبم نیست که نیست. شما را به خدا بنویسید بگویید یکی به داد این مردم برسد. یعنی چه که داروخانه ها یک قرص ساده را ندارند مگر می شود؟
او می گوید: این داروی تقویتی و ویتامین نیست که بگوییم نبود نبود، قرص قلب و فشار خون است.
به جمعیت مقابل داروخانه افزوده می شود حالا فروشنده داروخانه هم به مقابل در آمده تا ببیند چه خبر است. با دست اشاره می کند که مصاحبه نمی کنند. لحظه ای بعد اما مالک داروخانه هم می آید او هم تاکید دارد که مصاحبه نمی کند و تنها می گوید که دارو بیاورند ما توزیع می نماییم، مشکل اینجا است که دارو نیست که به مردم بدهیم مردم هلال احمر رجوع کنند شاید باشد.
کلام از دهان مالک داروخانه که روپوش سپیدی را روی بافتنی قهوه ای روشن کشیده، در نیامده مردی می گوید: رفتیم؛ برادرم همین دیشب تمام سمنان را زیر و رو کرده نیست هم اکنون هم که در شاهرود من دارو پیدا نمی کنم. خطاب مردم حالا به مالک داروخانه است کم کم صحبت ها بالا می گیرد.
همه جا رجوع کردیم
خانمی اصرار دارد که صحبت کند، می گوید: اسپری آسم چیزی است که هیچ بیماری آنرا جا نمی گذارد و همیشه و همه جا باید کنارش باشد، سه روز است که برای دخترم دنبال اسپری می گردم حاضر هستیم چند برابر پول بدهیم، اما نیست! نهایتا دخترم دو روز دیگر اسپری داشته باشد بعدش باید چه کار کنیم؟ سه روز است که بامداد و عصر به داروخانه می آییم حالا دیگر همه داروخانه ها ما را می شناسند بمحض ورود می گویند هنوز نیاوردیم.
یکی از این داروخانه دارها توضیحاتی می دهد و در رابطه با کمبود دارو نکاتی را می گوید که همچون آنها میتوان به غافلگیر شدن مسؤلان در برابر آنفلوانزا و پیک بیماری در ابتدای مهرماه اشاره نمود.
وی می گوید: چرخه توزیع دارو هم مشکل دارد، برای مثال ما در استان سمنان دو دانشگاه علوم پزشکی در سمنان و شاهرود داریم که همه چیزشان از هم جدا است و فقط در سهمیه دارو که از جانب وزارت خانه به صورت استانی توزیع می شود، اشتراک داریم از آنجاییکه بسیاری بیماران دامغانی و حتی صدها بیمار از گرمه و جاجرم و علی آباد کتول به شاهرود می آیند سهمیه داروی شاهرود کم می آید در بعضی دیگر شهرها هم این مشکل وجود دارد.
کمبود دارو به خاطر پیک بیماری بود
معاون دانشگاه علوم پزشکی سمنان اما در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن تائید تلویحی کمبود دارو بیان نمود: پیکی که در بیماری های تنفسی ابتدای فصل پاییز رخ داد، سبب شد تا برخی اقلام دارویی مانند آنتی بیوتیک ها و سرم و… در سمنان با کمبودهایی روبرو شود اما پیگیری هایی از جانب دانشگاه های علوم پزشکی سمنان و شاهرود برای این مورد صورت گرفته تا کمبودها رفع گردد.
سید سعید کسائیان با اشاره به اینکه یک محموله دارویی به استان سمنان اختصاص یافته که دو هفته دیگر به استان ارسال می شود، اضافه کرد: مجموعه علوم پزشکی برای تأمین نیاز مردم تلاش دارد.

کمبود کشوری است
سولماز میرزا محمدی معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود هم در گفتگو با خبرنگار مهر، می گوید: کمبود آنتی بیوتیک چندین ماه است که رخ داده و به مشکل کشوری بدل شده است از طرفی با عنایت به این که پیگیری هایی در سطح کشور رخ داده امیدواریم بزودی این مشکل حل شود.
میرزا محمدی با اشاره به اینکه دولت به برخی شرکتهای دارویی مجوز فوریتی واردات دارو بخصوص آنتی بیوتیک ها را داده است از طرفی شرکت ها و کارخانه های داروسازی هم سه شیفت درحال تولید دارو هستند تا مشکل رفع گردد، بیان نمود: دوری از خود درمانی و مصرف و خرید سر خود داروها هم همچون مسائلی است که مردم هم باید به آن توجه داشته باشند.
وی با اشاره به اینکه مردم می توانند با اقداماتی مانند دریافت واکسن آنفولانزا به کاهش مصرف دارو هم کمک کنند، تصریح کرد: برخی خانواده ها هستند که بمحض بروز علایم بیماری در میان افراد خانواده نسبت به حضور در داروخانه ها و خرید دارو اقدام می کنند که این امر هم به ازدیاد مصرف دارو منجر می شود.
مسئولان غافلگیر شدند
به سراغ یک کارشناس و صاحب نظر مسائل پزشکی رفتیم که اعتقاد دارد دولت بازهم غافلگیر شد، دکتر محمدرضا اسماعیلی در گزارش سلامت به نقل از مهر، می گوید: پیک بیماری های تنفسی همچون آنفولانزا در انواع مختلف مختص فصولی مانند پاییز است در نتیجه وزارت بهداشت با علم به این که در این زمان بیماران فراوانی به داروخانه ها رجوع می کنند بازهم غافلگیر شده است!
اسماعیلی با اشاره به اینکه تأمین آنتی بیوتیک برای فصل پاییز آنقدر بدیهی است که فرض کنید در تابستان کمبود آب؛ اضافه کرد: متأسفانه تصمیمات وزارت بهداشت در دوره جدید مدیریتی طی یک سال گذشته نادرست بوده تا جایی که در تأمین داروی ساده هم با مشکل روبرو می باشیم از طرفی بخشنامه ای که برای داروخانه ها صادر کرده اند سبب می شود تا دیگر داروخانه ها نتوانند کارکرد سابق را داشته باشند و برای مثال تنها داروخانه خصوصی میامی که با هزاران بدبختی و رایزنی و مذاکره بوجود آمده بود، درخواست انتقال به شاهرود دهد.
وی با اشاره به اینکه مشکل ما در تأمین دارو اینست که توزیع دارو در استان سمنان عادلانه و واقعی نیست، ابراز کرد: ما نتوانسته ایم در شهرهای کوچک خدمات دهیم بنابراین مردم به سمت شهرهای بزرگ تر می آیند اما سهمیه شهرهای بزرگ تر را به درستی لحاظ نکردیم مثلا آرادان و ایوان کی به گرمسار و گرمساری ها به سمنان می آیند و دارو در سمنان کم می شود یا دامغان و میامی به شاهرود می آیند و شاهرودی ها به سمنان! که این چرخه نادرست سبب شده تا همه ناراضی باشند بنابراین باید به درستی و تناسب مصرف دارو توزیع شود.
گرانی داروها و توان خرید مردم
یکی دیگر از معضلاتی که مردم مطرح می سازند، گرانی داروها است داروهایی که از سال قبل تابحال بعضاً دو برابر شده است. علیرغم این که داروخانه دارهای استان علاقه ای به مصاحبه ندارند اما از مصاحبه های مردمی میتوان فهمید که دارو در همین سال گذشته، افزایش قیمت زیادی را داشته است. از طرفی کمبودها هم فشار مضاعفی را بر روی مردم وارد کرده است گاهی مردم حاضر هستند که سه برابر یک قیمت معمولی را پول بدهند اما دارو وجود داشته باشد!
دو هفته قبل بود که معاونان دانشگاه های علوم پزشکی سمنان و شاهرود خبر از رفع مشکلات در همین هفته های آتی را دادند فعلا یک هفته ای از آن دو هفته ای که مسؤلان قول داده اند گذشته و شرایط بهبود پیدا نکرده است باید دید در این یک هفته باقی مانده از وعده مسؤلان چه تحولی مقرر است رخ دهد.


منبع:

1401/08/21
09:44:48
5.0 / 5
409
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لینک دوستان سلامت
سلامت