رئیس كارگروه هسته ای دانشگاه علوم پزشكی ایران مطرح كرد؛

ساخت نخستین اورژانس هسته ای در پایتخت

ساخت نخستین اورژانس هسته ای در پایتخت

به گزارش سلامت، رئیس کارگروه هسته ای دانشگاه علوم پزشکی ایران، بر لزوم آموزش کادر درمان در رویارویی با آلودگی های رادیواکتیو تصریح کرد و اظهار داشت: نخستین اورژانس هسته ای در بیمارستان شهدای هفتم تیر راه اندازی می شود.


به گزارش سلامت به نقل از مهر، علی نشاسته ریز، یکی از اشکالات کشور را مجهز نبودن مراکز درمانی برای مقابله با آلودگی های ناشی از مواد رادیواکتیو دانست و اضافه کرد: دفتر فیزیک بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران چند سال است که آموزش بیمارستان ها، حفاظت های پرتویی و پیشرفته، نحوه ارزیابی مشکلات و تکمیل تجهیزات را بر عهده دارد.
وی با اعلان اینکه باید اورژانس بیمارستان ها برای مقابله با آلودگی های ناشی از مواد رادیواکتیو مجهز و کادر درمان آموزش های لازم را دریافت نمایند، افزود: در کمیته علمی سلامت پرتویی و هیئت رئیسه دانشگاه علوم پزشکی ایران مقرر شده که در بیمارستان هفتم تیر واقع در شهرری اورژانس فوریت های هسته ای راه اندازی شود.
نشاسته ریز اظهار داشت: نقشه این اورژانس برمبنای استانداردهای جهانی در وسعتی حدود ۳۰۰ متر مربع به دستور رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران طراحی شده و تامین بودجه اولیه برای ساخت آن نیز در دست اقدام است.
وی با اعلان اینکه در زمینه اورژانس هسته ای به غیر از شهر بوشهر مورد شاخصی و عملیاتی وجود ندارد، اضافه کرد: همزمان با ساخت بنای اورژانس هسته ای بیمارستان هفتم تیر، با ارزیابی دقیق از آلودگی های احتمالی تجهیزاتی که نیاز است به تدریج خریداری می شوند.
نشاسته ریز با اشاره به تشکیل کمیته علمی سلامت پرتویی متشکل از نمایندگان سازمان انرژی اتمی، وزارت بهداشت، پدافند غیر عامل کشور، وزارت دفاع در دانشگاه علوم پزشکی ایران، تصریح کرد: مواد رادیواکتیو اگر در محیط پراکنده شوند، اثرات سو و مرگ آوری دارند؛ این مواد قابلیت این را دارند که وارد سیستم های حیاتی مثل آب، خاک، گیاهان و بدن حیوانات شده و در نهایت وارد بدن انسان ها شوند.
وی اظهار داشت: یکی از شایع ترین لطمه های مواد رادیواکتیو، بروز انواع سرطان است، بدین سبب آموزش حفاظت فردی برای افرادی که در معرض آلودگی های رادیواکتیو قرار دارند، بسیار اهمیت دارد.
رئیس کارگروه هسته ای و پرتویی پدافند غیرعامل دانشگاه علوم پزشکی ایران، از برگزاری دوره های جدید آموزش برای پزشکان، متخصصان طب اورژانس و کارکنانی که با پرتو سر و کار دارند، آگاهی داد و تصریح کرد: آخرین دوره های آموزشی به قبل از همه گیری کرونا بر می گردد.


منبع:

1401/08/14
14:24:32
5.0 / 5
508
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
سلامت