مدیر دارویی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشكی تبریز:

کمبود آنتی بیوتیک در آذربایجان شرقی جبران می شود

کمبود آنتی بیوتیک در آذربایجان شرقی جبران می شود

به گزارش سلامت، مدیر دارویی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تبریز با تأیید کمبود انواع داروهای آنتی بیوتیک، اظهار داشت: این کمبودها با توزیع تعداد ۶۰ هزار قلم آنتی بیوتیک جبران می شود.به گزارش سلامت به نقل از مهر، یوسف جوادزاده عنوان کرد: روز گذشته حدود ۶۰ هزار قلم آنتی بیوتیک با هماهنگی معاونت غذا و دارو از یکی از شرکت هاهی داروسازی به مراکز پخش دارویی تحویل داده شد تا در داروخانه های استان توزیع شود.
وی اضافه کرد: اولویت نخست و اصلی داروخانه ها برای توزیع بعضی اقلام دارویی حتی برای سرماخوردگی را نسخه های پزشکی اعلام و افزود: باید توجه داشت مصرف خودسرانه و بی رویه سبب بعضی کمبودها در بدن می شود که از شهروندان درخواست داریم تا خودسرانه و به خاطر ذخیره بعضی اقلام دارویی به داروخانه ها رجوع نکنند تا بیماران نیازمند بتوانند داروهای مورد نیاز را تهیه کنند.
جوادزاده ضمن اشاره به کمبود نسبی بعضی از اقلام دارویی مانند داروهای بیهوشی و داروهای بیماران خاص در آذربایجان شرقی و سطح کشور، اذعان کرد: الان در تأمین داروهای بیهوشی و داروهای بیماران خاص کمبود نسبی در استان وجود دارد اما این کمبودها در حد بحرانی و نبود دارو نیست.
وی در پاسخ به این پرسش که برخی از شهروندان از کمبود سرم در داروخانه ها گلایه دارند، اظهار داشت: کمبود وجود دارد اما با هماهنگی های انجام شده، این هفته انواع سرم در داروخانه های آذربایجان شرقی توزیع مجدد خواهد شد و مشکل اساسی در این رابطه در استان وجود ندارد.
جوادزاده از تأمین واکسن آنفلوانزا در سطح آذربایجان شرقی اطلاع داد و عنوان کرد: هم اکنون واکسن آنفلونزا در داروخانه ها و مراکز پخش دارویی استان موجود است، اما این واکسن هم اکنون بنا به دلایلی متقاضی کمتری دارد.
وی ضمن اشاره به پیگیری های معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تبریز در مورد تأمین بعضی از اقلام دارویی مانند شربت ها و فراورده های تزریقی، اضافه کرد: در این خصوص هم کمبود نسبی وجود دارد که با پیگیری های کارشناسان معاونت غذا ودارو این مشکل هم بزودی رفع می شود.
طی هفته های اخیر خیلی از بیماران با رفتن به مراکز درمانی و داروخانه برای تأمین آنتی بیوتیک، با پاسخ های منفی در خصوص نبود این اقلام رو به رو شده اند و این مورد سبب نارضایتی شهروندان می شود.
آنتی بیوتیک ها دسته ای از داروهای مهمی هستند که ضد عفونت های باکتریایی در بدن مبارزه می کنند و یا باکتری ها را از بین می برند و یا از رشد و تکثیر آنها در بدن جلوگیری می کنند و هر داروی آنتی بیوتیک بر طیف خاصی از باکتری ها مؤثر است و امکان دارد یک آنتی بیوتیک بر عفونت باکتری دیگر بی فایده باشد.


منبع:

1401/08/05
14:13:08
5.0 / 5
423
تگهای خبر: بیمار , بیهوشی , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
سلامت