معاون درمان وزارت بهداشت؛

50 درصد تست های آنفلوانزا مثبت است

50 درصد تست های آنفلوانزا مثبت است

به گزارش سلامت، معاون درمان وزارت بهداشت اظهار داشت: از دو هفته گذشته به تدریج تعداد بیماران دارای علایم تنفسی بالا رفته است.


به گزارش سلامت به نقل از مهر، سعید کریمی، در برنامه تلویزیونی اضافه کرد: اظهار داشت: از دو هفته گذشته به تدریج تعداد بیماران دارای علایم تنفسی بالا رفته و هفته گذشته نسبت به هفته قبل حدود ۳۰ درصد و نسبت به دو هفته قبل، تعداد مراجعین حدود ۷۰ درصد بیشتر شده است. وی با اعلان اینکه روزانه حدود ۳۰ هزار نفر به کلینیک های سرپایی مراجعه می کنند که در پی آن ۱۲۰۰ تا ۱۴۰۰ نفر بستری شده اند، افزود: با بررسی های انجام شده و انجام نمونه گیری در بیش از ۲۰۰۰ نفر، تست آنفلوانزای بالای ۵۰ درصد مثبت شده است در صورتیکه وضعیت مثبت شدن تست کرونا کمتر از ۱۰ درصد است و خوشبختانه هم اکنون وضعیت کشور از نظر بیماری کرونا نگران کننده نیست. کریمی با اشاره به علایم آنفلوانزا اظهار داشت: تب، سرفه، بدن درد شدید، در بعضی موارد علایم گوارشی همچون استفراغ و…، از علایم نمود آنفلوانزا است. تب بصورت ناگهانی همراه با بی حالی شدید ظاهر می شود. در مجموع خطرات آنفلوانزا نسبت به کرونا کمتر و طول دوره کوتاه تر است.
معاون درمان وزارت بهداشت افزود: بیماری آنفلوانزا قدیمی است و واکسن ها بر آن بسیار مؤثر هستند اما ضرورتی ندارد تمام افراد واکسن را تزریق کنند. افراد دارای بیماری قلبی، تنفسی، کلیوی، بیماران دارای دیابت کنترل نشده، افراد دارای بیماری زمینه ای دارای نقص ایمنی، افراد سالمند و زنان حامله مستعد ابتلاء به بیماری آنفلوانزا هستند و باید واکسن را تزریق کنند. در هفته گذشته نزدیک به ۲ میلیون دوز واکسن آنفلوانزا در کشور توزیع شده است.
کریمی اضافه کرد: هم اکنون بیماری آنفلوانزا که در کشور شیوع پیدا کرده همان سویه های قدیمی H۱N۱ و H۳N۲ است. در ۲ سال قبل به سبب شیوع ویروس کرونا و رعایت شیوه نامه های بهداشتی توسط مردم ویروس، زیاد نمود پیدا نکرد اما با کاهش رعایت شیوه نامه هاو افزایش برخورد سیستم ایمنی با ویروس بیماری خودش را نشان داده است.
وی اظهار داشت: یکی از مهم ترین درمان های آنفلوانزا استراحت است. افراد مبتلا به این ویروس باید پنج روز تا یک هفته استراحت کنند. استفاده از ماسک، شستن دست ها، فاصله گذاری اجتماعی و خود مراقبتی به ویژه در افراد دارای بیماری زمینه ای تأثیر چشم گیری در کاهش ابتلاء دارد.
کریمی با اعلان اینکه ایمنی ناشی از واکسن درباب کرونا پس از گذشت ۶ ماه کاهش می باید اشاره کرد: سفارش می شود افرادی که شش ماه از تزریق نوبت قبلی واکسن خود گذشته است برای تزریق دوز یاد آور اقدام نمایند.
وی اضافه کرد: با توجه به این که تجربه درباب کرونا، کم و در حدود دو سه سال اخیر است نمی توان پیش بینی قطعی از آینده ویروس کرد. کرونا به تدریج مانند آنفلوانزا خواهد شد که با باید یکبار سالیانه واکسن را بزنیم به طور معمول بیماریهای ویروسی اینطور است که از حالت پاندمی خارج و بصورت محلی و کشوری و منطقه ای در می آید.
کریمی اظهار داشت: کادر درمان جانانه با ویروس کرونا مقابله کرده اند و هم اکنون شرایط بهتر و زمان تنفس به وجود آمده است. آمادگی های به وجود آمده و زیرساخت ها حفظ خواهد شد تا در صورت بروز مشکل بلافاصله وارد عمل شویم.


منبع:

1401/08/04
11:03:06
5.0 / 5
406
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
سلامت