در گزارش سلامت مطرح شد؛

عقب نشینی وزارت بهداشت از نصب دوربین در اتاق های عمل

عقب نشینی وزارت بهداشت از نصب دوربین در اتاق های عمل

سلامت: معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی کشور، در واکنش به نامه جدید معاونت درمان وزارت بهداشت درباب عدم نصب دوربین در اتاق های عمل، توضیحاتی ارائه داد.


به گزارش سلامت به نقل از مهر، مدتی پیش خبری منتشر گردید در خصوص این که مقرر است بمنظور جلوگیری از ورود افراد غیر پزشک به اتاق های عمل و دخالت در اعمال جراحی، دوربین هایی نصب شود که بر عملکرد تیم جراحی نظارت شود. حالا، نامه ای از معاونت درمان وزارت بهداشت به دانشگاه های علوم پزشکی کشور ابلاغ گردیده که این دوربین ها فقط باید در راهروهای ورودی به اتاق عمل نصب شود. علی سالاریان معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی ایران، در گفتگو با خبرنگار مهر با عنوان این مطلب که حق بیمار است که از هویت افرادی که در اتاق عمل حضور دارند، آگاه باشد، اظهار داشت: این اقدام برای همکاران ما نیز مهمست که از ورود افراد غیر پزشک به اتاق های عمل بوسیله دوربین های نظارتی جلوگیری شود. وی با اشاره به نامه اخیر وزارت بهداشت درباب نصب دوربین در راهروهای ورودی اتاق های عمل، اظهار داشت: من نمی دانم چرا دوستان وزارت بهداشت این تصمیم را گرفته اند، اما اگر به بهانه محرمانگی هویت بیمار بوده باشد، که بهانه خوبی نیست.
وی افزود: اگر قرار باشد اطلاعات محرمانه بیمار بوسیله تصاویر افشا شود، این اطلاعات ممکنست بوسیله پرونده بیمار هم لو برود. بنابراین، دلیل خوبی نیست که دوربین ها وارد اتاق عمل نشود. سالاریان گفت: البته شاید دوستان وزارت بهداشت نتوانسته اند از نظر فنی، دوربین ها را طوری نصب کنند که هویت بیمار در تصاویر دوربین قرار نگیرد. معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی ایران در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در خصوص این که آیا وزارت بهداشت پیش از نامه اخیر موافق نصب دوربین در اتاق های عمل بوده است یا خیر، اظهار داشت: در جلسه ای که با دادستانی و وزارت بهداشت داشتیم، گزارش هایی از دخالت افراد غیر موجه در اتاق های عمل عنوان شد که بر همین اساس، تصمیم گرفته شد دوربین در اتاق های عمل نصب شود. وی ادامه داد: اما قرار بود این دوربین ها به شکلی نصب شود که بدن بیمار در تصاویر دیده نشود و قواعد محرمانگی حفظ شود. سالاریان در واکنش به عقب نشینی وزارت بهداشت از تصمیم قبلی، اظهار داشت: شاید نگرانی هایی از بابت افشای اطلاعات اتاق عمل دارند که چنین تصمیمی گرفته اند.


منبع:

1401/07/19
15:09:13
5.0 / 5
355
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
سلامت