شناسایی ۲ بیمار مبتلا به التور در اهواز و کارون

شناسایی ۲ بیمار مبتلا به التور در اهواز و کارون

به گزارش سلامت، رئیس مرکز بهداشت خوزستان اظهار داشت: ۲ بیمار مبتلا به اسهال حاد آبکی (التور) با حساسیت و هوشیاری مدافعان سلامت در اهواز و کارون شناسایی شدند.


به گزارش سلامت به نقل از روابط عمومی معاونت بهداشت دانشگاه، دکتر سید محمد علوی بیان نمود: با عنایت به بومی بودن بیماری التور، بروز آن در این فصل قابل انتظار بود، اما با عنایت به بروز مواردی از بیماری در همسایه غربی و احتمال ابتلای مسافرانی که به آنجا و استانهای نوار غربی کشور تردد دارند، از چند ماه گذشته با افزایش هوشیاری و حساسیت سیستم مراقبت سندرمیک بهداشت انجام شد که اخیرا ۲ مورد مبتلا شدن به بیماری رصد و از راه آزمایش نمونه های دریافت شده شناسایی شد.
وی اضافه کرد: از ۲ بیمار مذکور یکی به خارج از خوزستان مسافرت داشته و دیگری با شخصی که به خارج از استان مسافرت داشته در تماس بوده است.
علوی افزود: علامت اصلی بیماری التور اسهال حاد آبکی است که البته ۷۵ درصد از افراد آلوده به میکروب بدون علامت، ۲۰ درصد اسهال خفیف و فقط پنج درصد با اسهال شدید به بیمارستان ها رجوع می کنند که از آنها نمونه گرفته شده و در صورت رفتن به موقع و سریع، با جایگزینی آب و املاح مشکل خاصی پیش نخواهد آمد.
رییس مرکز بهداشت خوزستان اظهار داشت: علوی راه های انتقال میکروب را از راه آب و مواد غذایی آلوده و رعایت نکردن بهداشت دست ها عنوان و سفارش کرد: در سفر ها از آب سالم و بهداشتی استفاده شود، غذاهای گرم به صورت تازه و داغ مصرف نموده و غذاهای اضافه و شب مانده در یخچال نگهداری و حتما قبل از مصرف خوب داغ شود؛ سالم سازی سبزیجات هم به صورت بهداشتی و رعایت بهداشت دست با شست وشوی مداوم از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.
التور یک بیماری حاد اسهالی است که عامل آن میکروب وبا است. علائم بیماری ناشی از سمی است که توسط میکروب در روده باریک افراد آلوده ترشح می شود. ازاین رو میکروب از راه مدفوع انسان در محیط پخش می شود و آب و غذا را آلوده می کند.


1401/06/06
23:36:07
5.0 / 5
439
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان سلامت
سلامت