معاون وزیر بهداشت در گفت و گو با سلامت مطرح كرد:

آخرین جزئیات پرداخت کارانه پرستاران

آخرین جزئیات پرداخت کارانه پرستاران

به گزارش سلامت معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: حدود ۶ هزار میلیارد تومان بودجه تعرفه خدمات پرستاری برای سال جاری اختصاص یافته که بزودی از راه سازمان بیمه سلامت به پرستاران پرداخت می شود.


عباس عبادی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار حوزه سلامت ایرنا اضافه کرد: با مساعدت های رئیس جمهور و توجه ویژه ای که به گروه پرستاری دارند، حدود ۶ هزار میلیارد تومان از راه سازمان برنامه و بودجه بعنوان تعرفه خدمات پرستاری برای سال جاری تخصیص یافته که به زودی این پول در اختیار سازمان بیمه سلامت قرار می گیرد.
وی عنوان کرد: این مبلغ بعنوان تعرفه خدمات پرستاری (کارانه) بر مبنای مصوبه هیات وزیران که سال جاری تعیین شده به طور مستقیم در اختیار سازمان بیمه سلامت قرار می گیرد و بر مبنای دستورالعمل نحوه بازتوزیع قانون تعرفه گذاری پرستاری که با همکاری سازمان نظام پرستاری و معاونت های پرستاری، توسعه و درمان وزارت بهداشت تدوین شده، کارانه پرستاران پرداخت می شود.
عبادی با اشاره به اینکه خدمات پرستاری در صدر اعتماد اجتماعی کشور قرار دارد، افزود: دوران همه گیری کرونا، نقش مهم و اثر گذاری گروه پرستاری در رسیدگی و درمان بیماران بیشتر از پیش آشکار کرد و باید به جایگاه اصلی آنها در سیستم بهداشت و درمان کشور بیشتر توجه گردد.
امکان بازگشت و تمدید قرارداد با نیروهای طرحی پرستار به مراکز درمانی بوجود آمده و بیمارستان ها بر مبنای نیاز خود، آنها را جذب می کنند
معاون وزیر بهداشت در مورد بیکار شدن پرستاران طرحی از مراکز درمانی، خاطرنشان کرد: امکان بازگشت و تمدید قرارداد با نیروهای طرحی پرستار به مراکز درمانی بوجود آمده و بیمارستان ها بر مبنای نیاز خود، آنها را جذب می کنند.
به گفته وی، البته خیلی از نیروهای پرستار که دوره طرحشان آخر یافته بود، با عنایت به همه گیری شیوع بیماری کرونا در بیشتر از ۲ سال، همچنان مشغول فعالیت در مراکز درمانی هستند.
به گزارش سلامت به نقل از خبرگزاری ایرنا، قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری و تعدیل کارانه های پرستاری به صورت طرح نمایندگان مجلس در چارچوب یک ماده واحده و دوتبصره در تاریخ ۶ تیر ۱۳۸۶ در مجلس شورای اسلامی تصویب و ۱۳ تیر همان سال به تایید شورای نگهبان رسید.
بر اساس ماده واحده این قانون، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف شد استاندارد بسته های خدمات، تشخیصی و درمانی کادر پرستاری مبحث ماده(۱۶) قانون سازمان نظام پرستاری را در همه مراکز بهداشتی و درمانی کشور تعیین و به استناد قانون بیمه همگانی با هماهنگی وزارت رفاه در چهارچوب سرانه مصوب، تعرفه سالانه بعد از تصویب شورایعالی بیمه و هیأت وزیران اجرا نماید.
بر اساس این قانون کارانه عرضه کنندگان خدمات پرستاری باید بر مبنای قانون تعرفه گذاری اجرا شود. مطابق تبصره دو این قانون قرار بود، آئین نامه اجرایی آن با همکاری وزارت بهداشت، وزارت رفاه و سازمان نظام پرستاری تدوین و بعد از تایید شورایعالی بیمه خدمات درمانی به تصویب هیأت وزیران برسد و اجرا شود.
اما با وجود تصویب این قانون در سال ۱۳۸۶ در مجلس شورای اسلامی و ابلاغ این قانون، تا سال ۱۳۹۹ اقدام چندانی برای اجرای این قانون انجام نشد و حتی آئین نامه اجرایی آن که مطابق مصوبه مجلس باید ظرف ۶ماه بعد از تصویب قانون و در همان سال ۱۳۸۶ تدوین و ابلاغ می شد هم نوشته نشده بود. تا جایی که رهبر انقلاب ۳۰ آذر ۱۳۹۹ در مراسم روز پرستار از مسؤلان خواست این قانون را اجرا کنند.
حضرت آیت الله خامنه ای در مراسم روز پرستار سال ۱۳۹۹ که در زمان انتشار کرونا به صورت آنلاین برگزار شد، فرمودند: «مسئولان باید تکالیف خودشان را نسبت به پرستاران انجام دهند. من البته در این حوزه بحث تخصصی نمی توانم بکنم و این کار باید در مراکز تخصصی انجام بگیرد. شاید یکی از کارهای لازم الاجرا که به بنده گزارش دادند، عبارت باشد از اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری، این قانون مدتها قبل تصویب شده و این طور که برای من گفته می شود، این قانون به سود پرستاران است و برای آنان مفید می باشد. لکن اجرا نشده است. باید اجرا شود.»
با تاکید رهبر معظم انقلاب، بعد از ۱۴ سال مسکوت ماندن قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری، روند اجرایی شدن آن به جریان افتاد و سرانجام آئین نامه اجرایی هشت ماده ای این قانون در ۶ مرداد ۱۴۰۰ در جلسه هیأت وزیران تصویب و با امضای معاون اول رئیس جمهوری وقت برای اجرا ابلاغ گردید.
در آئین نامه اجرایی قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری آمده است: وزارت بهداشت موظف است استاندارد بسته های خدمات تشخیصی و درمانی گروه (کادر) پرستاری را تعیین و ابلاغ نماید. در تبصره یک این ماده هم آمده است: سازمان نظام پرستاری جمهوری اسلامی ایران مکلف است در تدوین استانداردهای مذکور همکاری نماید. بر مبنای ماده ۳ این آئین نامه هم همه مراکز (بهداشتی و درمانی دولتی و غیر دولتی) مکلف به رعایت استاندارد بسته های خدمات تشخیصی و درمانی گروه (کادر) پرستاری شدند.


منبع:

1401/05/19
22:41:54
5.0 / 5
413
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لینک دوستان سلامت
سلامت