رئیس انستیتو پاستور ایران:

اولین محموله واکسن های هپاتیت ب و ب ث ژ ایران به ونزوئلا صادر شد

اولین محموله واکسن های هپاتیت ب و ب ث ژ ایران به ونزوئلا صادر شد

به گزارش سلامت رئیس انستیتو پاستور ایران ضمن اشاره به ظرفیت های صادراتی واکسن در این موسسه اظهار داشت: برای نخستین بار در دوران بعد از انقلاب اسلامی، نخستین محموله واکسن های ب. ث. ژ و هپاتیت ب هر کدام به مقدار ۲۰۰ هزار دُز از انستیتو پاستور ایران به ونزوئلا فروخته و صادر شد.


به گزارش روز پنحشنبه ایرنا از وبدا، رحیم سروری عنوان کرد: ایران یکی از ۱۰ صادر کننده واکسن ب. ث. ژ و یکی از پنج صادر کننده واکسن هپاتیت ب در جهان است که ظرفیت تولید ۱۰ میلیون دُز واکسن هپاتیت ب و ۲۰ میلیون دُز واکسن ب. ث. ژ در انستیتو پاستور ایران وجود دارد.
وی با اشاره به اینکه واکسن های ب. ث. ژ(پیشگیری از بیماری سل) و هپاتیت ب، جزو واکسن های مورد استفاده و الزامی برنامه واکسیناسیون همگانی (EPI) کشور است، اضافه کرد: تزریق این واکسن ها اقدامی بسیار مهم و با ارزش است که میتوان از راه آن، با هزینه کم شیرخواران، کودکان و بالغین را از ابتلاء به بیماری های سل و هپاتیت مصون نگاه داشت.
سروری، به تولید واکسن ب. ث. ژ از سال ۱۳۲۶، واکسن هپاتیت ب از سال ۱۳۸۵ و واکسن پاستوکووک(واکسن کووید ۱۹) از سال ۱۴۰۰ در انستیتو پاستور ایران اشاره و خاطرنشان کرد: امروز در بدن هر کدام از هموطنان مان، حداقل یک مولکول فرآورده بیولوژیک تولیدی این موسسه تزریق شده و توانسته است در جلوگیری از ابتلای هموطنان عزیزمان به این بیماری ها نقش مهمی ایفا کند.
رئیس انستیتو پاستور ایران با اشاره به اینکه صنعت داروسازی بعنوان یک صنعت استراتژیک در دنیا شناخته می شود که توانسته سهم زیادی در کسب درآمد و رشد اقتصادی برخی کشورها داشته باشد، اظهار داشت: در این خصوص صنعت داروسازی کشورمان بخصوص تولیدکنندگان فرآورده های بیولوژیک با تکنولوژی بالا به شرط برطرف شدن مشکلات و چالش های موجود، در راه رشد و توسعه بوده و در شرایط تحریم، می توانند نقش مهمی را ایفا کنند. انستیتو پاستور ایران، با تلاش تمامی متخصصان خود تلاش کرده است به همراه سیاست های زنجیره تأمین سازمان غذا و دارو نیازهای اصلی مردم عزیز کشورمان را تأمین کند.
وی تصریح کرد: با وجود عوامل مختلف و مختلفی که در راه صادرات مؤثر هستند، با عنایت به این که تعاملات سیاسی بین کشورها تا حد زیادی بر این مورد تأثیرگذار است، انستیتو پاستور ایران تمامی تلاش خویش را صرف استفاده از فرصت های پیش آمده کرده است تا محصولات باکیفیت خویش را به سایر کشورها صادر کند. در این راستا، با عنایت به درخواست معاونت علمی فن آوری و آموزش و بهداشت ریاست جمهوری کشور ونزوئلا و پیگیری های سفارت جمهوری اسلامی ایران در آن کشور و اداره کل همکاریهای بین الملل وزارت بهداشت در خصوص تأمین واکسن های ب. ث. ژ و هپاتیت ب تولیدی انستیتو پاستور ایران، نخستین گام های مؤثر صادراتی این واکسن ها برداشته شد و نخستین واکسن های صادراتی انستیتو پاستور ایران در پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در سال تولید دانش بنیان و اشتغال زایی و در جهت تاکیدات مقام معظم رهبری، به مقدار ۲۰۰ هزار دُز واکسن ب. ث. ژ و ۲۰۰ هزار دُز واکسن هپاتیت ب به کشور ونزوئلا صادر و به فروش رسید.
سروری با اشاره به اینکه یکی از استراتژی های جدید انستیتو پاستور ایران علاوه بر تأمین واکسن های مورد نیاز کشور، صادرات محصولات باکیفیت و استراتژیک خود به سایر کشورها است، خاطرنشان کرد: تولید واکسن، تأمین نیاز داخلی و صادرات محصولات و فرآورده های بیولوژیکی می تواند جایگاه بین المللی انستیتو پاستور ایران را بیشتر از پیش تقویت و توسعه دهد. با عنایت به نقاط قوت انستیتو پاستور ایران همچون وجود نیروی انسانی متخصص و برخورداری از حسن شهرت در سطح ملی و بین المللی، به منظور توسعه بازار و افزایش فروش بین المللی باید از تمامی فرصت های موجود همچون فراهم بودن زمینه های انتقال تکنولوژی و همکاری با شرکای خارجی نهایت استفاده را کرد و بطور قطع در آینده خبرهای خوش بیشتری از این موسسه به جامعه مخابره خواهد شد.
رئیس انستیتو پاستور ایران ضمن اشاره به تولید واکسن پاستوکووک با همکاری موسسه فینلای کوبا، اظهار داشت: پاستوکووک توانسته بعنوان یکی از واکسن های موثر در سبد واکسیناسیون عمومی کشور مورد استقبال گسترده مردم قرار گیرد و ظرفیت صادرات آن هم با عنایت به درخواست چندین کشور، وجود دارد که در صورت موافقت وزارت بهداشت، صادرات این واکسن پرارزش هم صورت خواهد گرفت.
وی اضافه کرد: انستیتو پاستور ایران مؤسسه ای تحقیقاتی، تولیدی، خدماتی و آموزشی است در سال ۱۲۹۹ تأسیس شد. در آن زمان لزوم تأسیس مؤسسه ای که بتواند در زمینه پیشگیری و کنترل بیماری های واگیر فعالیت داشته باشد و در عین حال قادر به تولید بعضی از واکسن ها و موارد بیولوژیک لازم کشور باشد، احساس می شد. این مؤسسه در طول تاریخ صد و چند ساله خود توانسته است در جهت کنترل خیلی از بیماری های عفونی در کشور و دنیا نقش های مهمی ایفا کند.
سروری تصریح کرد: این انستیتو از سالهای اولیه تاسیس، خویش را بعنوان یکی از پیشگامان و قطب های مهم تولید واکسن در منطقه و دنیا مطرح کرده است و اعتبار و وجهه قابل توجهی را با خدمات بهداشتی و تحقیقاتی خود در سطح ملی و بین المللی کسب کرده است.
وی اضافه کرد: انستیتو پاستور ایران دهمین انستیتو پاستور در شبکه بین المللی انستیتو پاستورهای جهان از نظر سابقه تأسیس شد. هدف لوئی پاستور از تأسیس شعب انستیتو پاستور، مبارزه با بیماری های عفونی در سرتاسر جهان بوده است. انستیتو پاستور ایران در سالهای اولیه تأسیس شامل بخش های مایه کوبی، اپیدمیولوژی، آبله، ویروس شناسی، سل، شیمی، هاری، میکروب شناسی، واکسن سازی و ب. ث. ژ بوده و هر بخش و واحد متولی قسمتی از مشکلات بهداشتی کشور بود.
رئیس انستیتو پاستور ایران افزود: با تأسیس انستیتو پاستور ایران، تهیه واکسن آبله و آبله کوبی در همان سالهای اول در کشور متداول شد. واکسن های تولیدی آبله انستیتو پاستور ایران به کشورهای عراق، افغانستان و مصر هم صادر گردیده است. محققان انستیتو پاستور در سالهای بعد نقش مهمی در ریشه کنی آبله در منطقه خاورمیانه شرقی ایفا کردند و در سالهای بعد با تولید واکسن های موثر، در کنترل بیماری هایی دیگری نظیر وبا، حصبه، سل، هاری و هپاتیت هم نقش مهمی ایفا کرده است.
منبع:

1401/05/14
14:27:16
5.0 / 5
523
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
سلامت