محققان كانادایی پی بردند؛

داروی رایج دیابت در تسکین اختلال دوقطبی موثر است

داروی رایج دیابت در تسکین اختلال دوقطبی موثر است

به گزارش سلامت بر مبنای یک کارآزمایی بالینی در مقیاس کوچک، به نظر می آید داروی دیابت رایج ˮمتفورمینˮ با معکوس کردن مقاومت به انسولین بیماران، به درمان اختلال دوقطبی کمک می نماید.به گزارش سلامت به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، دکتر «سینتیا کالکین»، محقق ارشد از دانشگاه دالهوسی در هالیفاکس کانادا، اظهار داشت: «بیماران دوقطبی که به داروی متفورمین پاسخ دادند، با کاهش مقاومت به انسولین، اختلال خلقی شأن بهبود یافت.»
او اظهار داشت: «ما این بهبود را در اوایل هفته ششم مطالعه مشاهده کردیم. هفته ۱۴ نقطه پایانی مطالعه بود و بیماران به صورت قابل توجهی بهبود یافته یا در بهبودی باقی ماندند. سپس ما آنها را تا ۲۶ هفته پیگیری کردیم و این بیماران هنوز خوب مانده بودند.»
متفورمین با کاهش تولید گلوکز توسط کبد و افزایش حساسیت بدن به انسولین به درمان دیابت نوع ۲ کمک می نماید.
مطالعات نشان داده است که بیشتر از ۵۰ درصد از افراد مبتلا به اختلال دوقطبی مقاومت به انسولین هم دارند.
کالکین اظهار داشت: «ما باید بیشتر به مکانیسم های زمینه ای فکر نماییم و بیماران را صرفا از گردن به بالا درمان نکنیم. ما باید کل وضعیت بیمار و آنچه در کنار بیماری روانی آنها درحال رخ دادن است بررسی نماییم، چونکه به نظر می آید همه اینها به هم مرتبط هستند.»
وی اضافه کرد: «نکته کلیدی این نیست که متفورمین یک داروی ضدافسردگی است، چونکه من اعتقادی به این مورد ندارم. کلید معکوس کردن این مکانیسم ناهنجار، معکوس کردن مقاومت به انسولین است.»
محققان معتقدند مقاومت به انسولین امکان دارد برای سد خونی مغزی که جریان خون در مغز را از جریان خون در بقیه بدن جدا می کند و سبب اختلال دوقطبی می شود یا بر آن اثر می گذارد، تاثیر بگذارد.

1401/05/13
13:35:37
5.0 / 5
575
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
سلامت