عضو انجمن پاركینسون ایران :

آلودگی هوا در مبتلاشدن به پارکینسون موثر است

آلودگی هوا در مبتلاشدن به پارکینسون موثر است

عضو انجمن پارکینسون ایران با بیان این مساله که از هر 100 هزار نفر جمعیت بیش از 130 نفر در ایران مبتلا به بیماری پارکینسون می شوند، اظهار داشت: دو عامل آلودگی هوا و تغییرات در سبک زندگی نقش عمده ای در شیوع این بیماری دارند.


به گزارش سلامت به نقل از خبرگزاری ایرنا از انجمن پارکینسون ایران، دکتر علی شعیبی با اشاره به شیوع پارکینسون در سالهای اخیر در سطح جهان، اظهار داشت: در میان بیماریهای مرتبط به علوم مغز و اعصاب، بیماری پارکینسون از نظر شیوع سریعترین رشد را داشته بطوریکه در دو دهه اخیر شیوع آن دو برابر شده است که این افزایش شیوع را در ایران نیز شاهد می باشیم.

وی گفت: هم اکنون جمعیتی حدود ۱۰ میلیون نفر در دنیا به بیماری پارکینسون گرفتار هستند که طبق الگوهای آماری در دو دهه آینده و تا سال ۲۰۴۰ تعداد مبتلایان به این بیماری افزایش دوبرابری را خواهد داشت.

این عضو انجمن پارکینسون ایران با اشاره به نبود روش های تصویربرداری و یا آزمایشی خاص که بتوان مبتلاشدن به پارکینسون را در آینده تشخیص داد، اضافه کرد: هم اکنون با کنار هم قرار گرفتن یکسری علایم بالینی شایع ازطریق یک پزشک متخصص می توان پیش بینی نمود که فرد در آینده مستعد مبتلاشدن به بیماری پارکینسون خواهد بود و یا خیر.

شعیبی اظهار داشت: درمان قطعی برای بیماری پارکینسون هنوز وجود ندارد، اما با فعالیت بدنی مداوم در کنار رژیم غذایی سالم و فعالیت ذهنی بیشتر می توان ریسک مبتلاشدن به پارکینسون را کم تر کرد و این عملکرد در کنار اقدامات بازتوانی نقش بسیار مهمی در کاهش سرعت بیماری و بهبود کیفیت زندگی بیماران مبتلا به پارکینسون خواهد داشت.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی، با نادرست خواندن تبلیغات درمان قطعی پارکینسون در شبکه های مجازی و کانال های تلویزیونی، افزود: اساسا دارویی که موجب درمان کامل پارکینسون شود وجود ندارد و بیماران نباید تحت تاثیر و فریب اینطور تبلیغات قرار بگیرند، و در زمان درمان و در صورت قطع ناگهانی دارو و یا تغییر در دوز آن سبب عواقب ناگوار و حتی مرگ در بیمار خواهد شد.

این عضو انجمن پارکینسون اظهار داشت: هم اکنون برای تامین داروهای پارکینسون توسط انجمن اقداماتی صورت گرفته که بیماران می توانند با ثبت اطلاعات خود در پایگاه اینترنتی انجمن پارکینسون به آدرس اینترنتی www.Pdiran.ir از خبرهای بیشتر و ارائه اطلاعات تکمیلی در این خصوص باخبر گردند.

1401/05/11
14:36:02
5.0 / 5
538
تگهای خبر: اینترنت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
سلامت