زالی عنوان كرد؛

مرگ مغزی قابل برگشت نیست

مرگ مغزی قابل برگشت نیست

به گزارش سلامت رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ضمن اشاره به اهمیت اهدای عضو از بیمار مرگ مغزی، اظهار داشت: پدیده مرگ مغزی غیرقابل برگشت است و با کما کاملاً متفاوت می باشد.به گزارش سلامت به نقل از مهر، علیرضا زالی، ضمن اشاره به پیشرفت های نوین در حوزه پیوند اعضا در کشور، اضافه کرد: با حضور اساتید حاذق ایرانی امروز جایگاه بسیار مطلوبی در عرصه پیوند عضو در منطقه داریم و کارنامه درخشانی در پیوند اعضا بخصوص در سالهای اخیر داشته ایم.
وی، پیوند عضو را سبب نجات جان افراد برشمرد و اظهار داشت: با پیوند اعضا دریچه نوینی در مقابل بیمار گشوده می شود و علاوه بر حیات باردیگر کیفیت زندگی وی هم ارتقا می یابد به نحوی که می تواند در عرصه های مختلف اجتماعی فردی فرهنگی و علمی به خوبی نقش آفرینی کند.
زالی، مهرورزی، محبت، ایثار، نوع دوستی، توجه به همنوعان را جزو خصایل و فرهنگ ایرانی ها برشمرد و تصریح کرد: آمار پیوند اعضا در کشور متناسب با این فرهنگ ایرانی نیست و احتیاج به کارهای فرهنگی در این خصوص است.
وی اضافه کرد: با اهدای عضو از یک بیمار مرگ مغزی میتوان زندگی خیلی از افراد را نجات داد. گاهی یک پیوند سبب نجات جان ۱۷ نفر می شود و سبب تغییر زندگی و یا کیفیت زندگی آنها می شود که برای این اقدام خیرخواهانه و ایثارگرانه خانواده اهداکنندگان احترام ویژه قائل هستیم.
به گفته زالی، امروزه ایران در عرصه پیوند کلیه، پیوند مغز استخوان و پیوند لاپاروسکوپیک کلیه در جایگاه بسیار ممتاز جهانی قرار دارد و این دستاوردها بسیار چشم گیر هستند.
وی ضمن اشاره به تاثیر شیوع کرونا بر پیوند اعضا در جهان، اضافه کرد: پاندمی کرونا حدود ۵۰ تا ۷۵ درصد پیوند عضو را در جهان دستخوش تغییر نمود که در ایران این تأثیرگذاری حدود ۵۳ درصد بوده است. در این دوران پیوند عضو را متوقف نکردیم اما با ملاحظات بیشتری انجام دادیم.
زالی تصریح کرد: پدیده مرگ مغزی غیرقابل برگشت است و با کما یا کمای عمیق کاملاً متفاوت می باشد. از نظر علمی وقتی به صورت متقن و با استدلال مرگ مغزی بیماری محرز شد دیگر برگشتی برای بیمار وجود ندارد.
به گفته وی، فرآیند اثبات مرگ مغزی بسیار پیچیده است و چندین بار آزمایش ها و تست های مختلفی آزمایشگاهی، بالینی و پاراکلینیکی تکرار می شود.
زالی تصریح کرد: وقتی بعد از انجام این تست ها و آزمایشات پزشک معالج یا کوردیناتور، مرگ مغزی بیمار را اعلام می کنند خانواده ها باید اعتماد کنند و مبحث را بپذیرند. چونکه اهدای عضو دارای یک زمان طلایی است و در صورتیکه بگذرد اعضا طراوت خویش را برای پیوند از دست می دهند.
وی ضمن تقدیر از ایثار خانواده اهدا کنندگان عضو تصریح کرد: تصمیم بسیار سختی را در شرایطی ناگوار می گیرید. شما عزیزان کار بزرگی انجام دادید و ایثار شما قابل توصیف نیست و ثواب مستمری برای شما در پیشگاه خداوند وجود دارد.
زالی ضمن اشاره به سختی کار کوردیناتورها به نقش برجسته آنها اشاره نمود و حمایت همه جانبه از آنها را لازم برشمرد و تصریح کرد: بدون شک مرکز ثقل تحقق پیوند؛ کوردیناتور است و اگر فعالیت و اقدامات وی نباشد پیوند عضو محقق نمی گردد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه از رسانه ها خواست تا با اطلاع رسانی و فرهنگ سازی لازم در جهت ترویج فرهنگ اهدای عضو در جامعه گام بردارند.
وی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی را پیشتاز در پیوند عضو برشمرد و ضمن اشاره به نخستین پیوندهای انجام شده در این دانشگاه اظهار نمود: با حمایت علمی و گسترش مراکز پیوند اعضا در جهت غنی تر شدن و توسعه این حوزه گام بر می دارد و به برنامه ریزی دانشگاه در این عرصه اشاره نمود.


منبع:

1401/04/12
17:07:17
5.0 / 5
437
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت
سلامت