گزارش سلامت؛

ماجرای صدور مجوز انجام کولونوسکوپی در مطب ها

ماجرای صدور مجوز انجام کولونوسکوپی در مطب ها

سلامت: موضوع انجام کولونوسکوپی در مطب ها که در گذشته با حاشیه هایی همراه بود، همچنان محل گلایه و اعتراض تعدادی از پزشکان است.


به گزارش سلامت به نقل از مهر، بررسی روده بزرگ به وسیله دستگاه کولونوسکوپ را کولونوسکوپی می گویند. انجام کولونوسکوپی در تمامی افراد سالم که به سن ۵۰ سالگی می رسند، به عنوان غربالگری سرطان روده بزرگ، که اگر نتیجه آن خوب بود هر ۱۰ سال تکرار می شود و اگر مشکلی وجود داشت (وجود پولیپ که زمینه ساز سرطان روده بزرگ است) این فاصله کمتر می شود. بدین سبب این خدمت، خدمتی فراگیر برای افراد سالم بالای ۵۰ سال است. در صورتیکه در خانواده فرد سابقه وجود سرطان روده بزرگ وجود داشته باشد این سن به ۴۰ سالگی و حتی در مواردی به پایین تر از آن هم در افرادی که مشکلی هم ندارند کاهش پیدا می کند. بدین سبب جمعیت زیادی از کشور نیاز به دسترسی راحت به این خدمت دارند. شاید، همین موضوع سبب شده بود که برخی مطب ها برای انجام کولونوسکوپی، صف آرایی کنند و به صورتی مطب خودرا اختصاصاً فقط به کولونوسکوپی اختصاص بدهند. در سال ۹۷، مصوبه ای مربوط به خدمات مورد تأیید بیمه ها در ذیل معاونت درمان وزارت بهداشت تصویب می شود که هزینه خدمت کولونوسکوپی در مطب از تعهد بیمه خارج می شود.
پیرو این سناریو، انجام کولونوسکوپی در مطب ممنوع می شود و اعلام می گردد کولونوسکوپی قابل انجام فقط در بیمارستان ها و کلینیک ها مجاز است.

پس از این تصمیم، انجام دهنده های کولونوسکوپی متوجه تعارض می شوند و همین اقدام غیر کارشناسی موجب تشویش اذهان پزشکان گوارش می شود. پزشکانی که دستگاه کولونوسکوپی را بصورت اقساطی خریده اند، چه می شود؟ پزشکانی که روی درآمد این خدمت برنامه ریزی کرده اند، چه می شود؟ آیا در همه نقاط کشور کلینیک و یا بیمارستان انجام دهنده این خدمت وجود دارد، بیماران چه می شوند؟ آیا در همین تهران، بیمارستان ها و کلینیک ها می توانند جوابگوی این خدمت باشند؟ از همین رو، وزارت بهداشت در خرداد ۹۸ با قائل شدن شرایطی، انجام کولونوسکوپی در مطب را مجاز اعلام می کند. اما، مشکلات از همین جا آغاز می شود، بطوریکه بعضی بیمه ها و برخی از معاونت های درمان دانشگاه های علوم پزشکی کشور به نامه اردیبهشت ۹۸ استناد می کنند و هنوز کولونوسکوپی را ممنوع می دانند. برخی از دانشگاه ها هم سلیقه ای عمل می کنند و موجب می شود صدور مجوزها نیز سلیقه ای شود. بطوریکه در پایتخت، مجوز انجام کولونوسکوپی فقط برای چند کلینیک خاص صادر شده که گفته می شود ردپای یک مسئول سابق در وزارت بهداشت دیده می شود. این در حالیست که در بعضی کشورها خدمت کولونوسکوپی به عنوان غربالگری برای بیمه شدگان رایگان است، به این دلیل که پیش گیری از درمان مهم تر است. در صورتیکه ما درحال مشکل تر کردن دسترسی به این خدمت برای بیماران هستیم.


منبع:

1401/04/06
12:14:59
5.0 / 5
530
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
سلامت