حوزه بهداشت و درمان در یكسال دولت سیزدهم؛

صیانت از جان مردم

صیانت از جان مردم

به گزارش سلامت بهداشت و درمان میدان عمل دولت سیزدهم برای نجات جان مردم از بزرگترین معضل جامعه یعنی ویروس تاجدار کرونا بود، یکسالی که گذشت دولت مردمی در اقدامی بسیار فوری مهار کرونا را رقم زد، واردات واکسن را چنان افزایش داد که تزریق آن از ۲۳ میلیون دُز در دولت گذشته به ۱۵۰ میلیون رسیده است.


به گزارش گروه جامعه ایرنا، زمانی که دولت سیزدهم روی کار آمد، تزریق واکسن کرونا تنها برای دز اول و دوم بود، ۲۳ میلیون دز که رقمی بسیار پایین با آمار مرگ روزانه تا ۷۰۹ نفر در یک روز را در دولت گذشته شاهد بودیم، دولت پا به عرصه عمل گذاشت و با وارد کردن واکسن موردنیاز مردم، صفر شدن روزانه مرگ کرونا در کشور را رقم زد و امروز به مرحله ای رسیدیم که دیگر کرونا به مرحله اندمیک (بومی) رسیده است.
مهمترین اقداماتی که دولت سیزدهم در عرصه عمل در حوزه بهداشت و درمان انجام داد، رساندن آمار تزریق واکسن کرونا به بیشتر از ۱۵۰ میلیون دُز، به صفر رساندن آمار مرگ ناشی از کرونا در روز ۱۲ خردادماه ۱۴۰۱، بیمه مجانی حدود ۶ میلیون نفر از مردم فاقد بیمه در دهک یک تا سه در بین افراد کم درآمد و اقشار صدمه پذیر جامعه، اجرای نسخه الکترونیک، تشکیل قرارگاه جوانی جمعیت و اقداماتی همچون ساماندهی وضعیت قیمت دارو برای کاهش هزینه از جیب مردم در این دولت به ثمر نشست.
صفر شدن آمار مرگ کرونا بعد از ۸۲۱ روز
دوم شهریور ۱۴۰۰ مرگ ۷۰۹ نفر را شاهد بودیم که عزم دولت سیزدهم بر ورود واکسن کرونا جزم شد و همین مبحث سبب شد که مردم با واکسن وارداتی زیادی روبه رو شدند و دیگر روند کاهشی کرونا را در کشور شاهد بودیم و آمار تزریق واکسن و کاهش مرگ و مبتلا شدن روز به روز روند کاهشی پیدا کرد.
دولت وارد عمل شد، کرونا به سمت مهار شدن پیش می رود و مرگ ناشی از کرونا به صفر می رسد، آمار مبتلا شدن تک و یا دو رقمی می شود اینها همه خود نشان از گام دیگری از خدمات دولت سیزدهم در حوزه بهداشت و درمان است که عزم را جزم کرده که در زمینه صیانت از جان مردم تلاش کند و ضمن مهار اپیدمی شدن کرونا به سمت اندمیک شدن آن پیش برود.
این برنامه چنان موفقیت آمیز بود که در هفته ۱۱۶ همه گیری کووید ۱۹ در ایران یعنی در هفته سوم اردیبهشت ۱۴۰۱، مرگ و میر ناشی از این بیماری در پنج استان کشور صفر بود و در ۲۸ استان هم کاهش بیماران بستری گزارش شد، بررسی هفتگی وضع موجود کرونا در کشور در این هفته در کشور نشان داده است در پنج استان زنجان، سمنان، فارس، کردستان و گلستان مرگ و میر ناشی از کرونا صفر بوده است. همینطور تعداد موارد سرپایی مثبت شناسایی شده در هفته اخیر ۲۲۱۸ نفر، تعداد موارد بستری جدید ۵۳۶ نفر و تعداد موارد فوتی جدید در هفته اخیر ۷۸ نفر بوده است.
اما همه این اقدامات بگونه ای پیش رفت که بعد از ۲ سال و ۱۰۰ روز مهم ترین اقدامی که در این دولت شاهد بودیم آمار صفر مرگ ناشی از کرونا بود که بعد از ۸۲۱ روز مرگ هایی که با عدد ۲ در روز ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ آغاز شد، آمار آن در روز ۱۲ خرداد ۱۴۰۱ به صفر رسید، شاید این مورد آغازی برای رفتن خود ویروس باشد.


تزریق بیشتر از ۱۵۰ میلیون دز واکسن کرونا
واکسیناسیون سراسری در دولت سیزدهم رونق گرفت، تا زمان شروع به کار این دولت مردمی تنها ۲۳ میلیون نفر از جمعیت ایران آن هم با اولویت کادر سلامت، افراد بالای ۶۰ سال، افراد با بیماری های زمینه ای و دیگر افرادی که نقص ایمنی داشتند، تزریق واکسن برای آنها انجام شد در بین این افراد برای برخی دیگر از کسانی که در شغل های حساس فعالیت داشتند تزریق واکسن کووید ۱۹ انجام شد، اما این مورد جنبه سراسری نداشت تا این که دولت مردمی نسبت به واردات واکسن کرونا اقدامی جدی کرد.
اکنون وضعیت تزریق واکسن کرونا به حدی رسیده است که تمام افرادی که در این گروه های هدف با حساسیت بیشتر بودند، بخصوص در کادر درمانی و افرادی بالای ۷۰ سال و دارای بیماری های زمینه ای دز چهارم را هم تزریق کرده اند، گامی که دولت سیزدهم برداشت، سبب شده است که ضمن مهار ویروس کشنده کرونا، مرگ و میر کرونایی علاوه بر تک رقمی شدن حتی به صفر هم رسید و الان ۵۰ میلیون واکسن کرونا ذخیره برای افرادی که هنوز اقدامی برای تزریق نکرده یا دزهای دوم و سوم «یادآور» را نزده اند، نگرانی در این حوزه نداشته باشند.
عبور از تزریق ۱۵۰ میلیون دز واکسن و واکسینه شدن حدود ۸۵ درصد از گروههای سنی حائز شرایط در دوران همه گیری کرونا از مهم ترین اقدامات و وعده های یکسال اخیر وزارات بهداشت در دولت سیزدهم است.
تا روز ۱۷ خردادماه ۱۴۰۴ برپایه آمار وزارت بهداشت، ۶۴ میلیون و ۵۵۶ هزار و ۲۴۹ نفر دُز اول، ۵۷ میلیون و ۸۷۵ هزار و ۶۹۱ نفر دُز دوم و ۲۷ میلیون و ۵۷۴ هزار و ۷۰۸ نفر، دُز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۱۵۰ میلیون و ۶ هزار و ۶۴۸ دُز رسید.بیمه مجانی حدود ۶ میلیون نفر از سه دهک جامعه
یکی از برنامه های مهم حوزه بهداشت و درمان در یکسال اخیر و در دولت مردمی که بارها بر آن تاکید شده، افزایش پوشش بیمه پایه درمان برای بیماران و توجه بیمه مجانی برای اقشار صدمه پذیر بوده است، برپایه بند الف ماده ۷۰ قانون برنامه ششم توسعه کشور و آئین نامه اجرایی آن، تمامی شهروندان فاقد بیمه پایه، جهت برقراری پوشش بیمه پایه سلامت می توانند با رفتن به سامانه خدمات غیرحضوری شهروندی سازمان بیمه سلامت و یا دفاتر پیشخوان دولت طرف قرارداد این سازمان، نسبت به بیمه کردن خود و خانواده شان اقدام نمایند.
بر اساس بند «د» تبصره ۱۴ قانون بودجه ۱۴۰۱، افراد فاقد بیمه پایه سه دهک پایین درآمدی، به صورت مجانی و بدون پرداخت حق بیمه زیر پوشش قرار می گیرند. بیشتر از پنج میلیون و ۷۹۲ هزار نفر فاقد پوشش بیمه که جزو سه دهک پایین درآمدی بودند از روز ۱۷ اردیبهشت ماه سال جاری زیر پوشش بیمه همگانی مجانی قرار گرفتند و دولت حق بیمه آنها را پرداخت می کند. حالا فقط ۵۰۰ هزار نفر در ایران بدون بیمه سلامت هستند.نسخه الکترونیک، تحولی در نظام سلامت
اجرای نسخه الکترونیک هم بعنوان اقدام دیگری از حوزه بهداشت و درمان در دولت سیزدهم بود که حالا با محقق شدن ۹۵ درصد این طرح، تمامی استان ها به این سیستم نسخه نویسی الکترونیکی مجهز شده اند.
نسخه نویسی الکترونیک و اجبار حذف نسخ کاغذی از آغاز دیماه ۱۴۰۰ از موضوعات مهم نظام سلامت کشور بود چون ضمن یکپارچگی اطلاعات، پیشگیری از تجویز داروهای اشتباه، سقف گذاری عرضه خدمات، پیشگیری از همپوشانی های بیمه ای و صرفه جویی در مصرف کاغذ برای تحقق پرونده پزشک خانواده هم موثر است.
اجرای کامل طرح نسخه الکترونیکی به صورت رسمی از اسفند ۱۳۹۷ شروع شد، سازمان بیمه سلامت هم این طرح را آبان ۱۳۹۸ در ۲۳۵ شهر اجرا کرد و دوران کرونا باعث تسریع در روند اجرای طرح نسخه الکترونیکی شد.


تشکیل قرارگاه جوانی جمعیت در وزارت بهداشت
تشکیل قرارگاه جوانی جمعیت از دستاوردهای یکساله وزارت بهداشت است که در جهت ابلاغ سیاست های کل جمعیتی کشور به اجرا گذاشته شد، از آنجائیکه یک سوم جمعیت ایران در سال ۱۴۲۰ سالمند می شوند و الان ۱۲ درصد جمعیت ایران سالمند است، تشکیل این قرارگاه بعنوان یک لزوم در دستور کار قرار گرفت.
قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت هم با تصویب مجلس شورای اسلامی توسط رئیس جمهور در آبان ماه ۱۴۰۰ ابلاغ گردید. در این قانون که در ۷۳ ماده تنظیم شده است، تکالیف دستگاههای اجرایی مشخص و بعد از ابلاغ این قانون، قرارگاه جمعیت در وزارت بهداشت به ریاست وزیر بهداشت تشکیل شد.
هدفمندی یارانه ها و کاهش از جیب مردم برای دارو
دولت یکی از مهم ترین اقداماتی را که در حوزه دارو انجام داد، ساماندهی یارانه دارو بود تا دیگر هزینه های مردم از جیب کاهش داشته باشد و افزایش هزینه های آنرا سازمان های بیمه ای پرداخت کنند که بدین منظور در قانون بودجه سال ۱۴۰۱ در تبصره یک که درباره ساماندهی یارانه د ارو است، آمده است که قیمت برای دارو و تجهیزات باید به شهریور ۱۴۰۰ برگردد. اتفاقی که مقرر است با این اقدام رخ دهد و برای آن برنامه ریزی شده است، شامل سیاست هایی است که در نهایت پرداختی مردم نسبت به شهریور ۱۴۰۰ تغییر پیدا نمی کند.
از آنجایی که از شهریور ۱۴۰۰ به علت نبود ارز ترجیحی، قیمت بعضی از داروها بالا رفت و مقرر است پرداختی مردم نسبت به این ماه افزایشی نداشته باشد و اتفاقی که می افتد این است که فرانشیز بیماران را به صورت پلکانی کاهش می دهیم و سهم مردم برای داروها از ۳۰ به ۱۵ کاسته می شود و با این اقدام تغییر قیمت ناشی از ساماندهی یارانه دارو پوشش داده می شود و افزایش قیمت ناشی از این اقدام را سازمان های بیمه ای پرداخت می کنند و شامل پرداخت مردم نمی گردد.1401/03/25
23:53:36
5.0 / 5
481
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
سلامت