ضرورت غربالگری کودکان ۴ تا ۶ سال برای پیش گیری از تنبلی چشم

ضرورت غربالگری کودکان ۴ تا ۶ سال برای پیش گیری از تنبلی چشم

به گزارش سلامت جراح و متخصص چشم مهم ترین راه درمان تنبلی چشم در کودکان را پیشگیری ذکر کرد و اظهار داشت: برای پیش گیری از تنبلی چشم باید کودکان 4 تا 6 سال غربالگری شوند.


به گزارش سلامت به نقل از خبرگزاری ایرنا از روابط عمومی بیمارستان چشم آفتاب، علی جعفری اضافه کرد: اگر انحراف واضحی در سنین پایین تر یعنی در سن ۱ سالگی یا ۶ ماهگی در چشم کودکان دیده شود باید والدین به چشم پزشک کودکان مراجعه کنند.
وی گفت: تنبلی چشم مشکلی است که سه علت شایع دارد، شماره های چشمی که تصحیح نشده، انحراف چشم و در آخر کدورت محور بینایی مثل بیماری آب مروارید که موجب تنبلی چشم می شود.
جعفری افزود: تنبلی چشم حالتی است که دید چشم کودک کم است و با وجود استفاده از عینک و جراحی انحراف، باز دید چشم درست نمی گردد. درصورت تشخیص و شروع زود هنگام درمان، بهبود کامل یا نسبی حاصل می گردد، و متاسفانه در صورت توقف زود هنگام درمان بعد از بهبودی کامل یا نسبی آن، درجاتی از عود دیده می شود. بدین سبب مهم ترین راه برای درمان تنبلی چشم در کودکان پیشگیری است.
این چشم پزشک اشاره کرد: نخستین قدم درمان، دادن عینک به کودک است برای اینکه بچه ها به آسانی عینک را تحمل می کنند و دومین قدم جراحی انحراف است که موجب توقف تنبلی چشم و جلوگیری از پیشرفت بیماری می شود.
به گفته وی، درمان های دیگری هم وجود دارد که شامل بستن چشم با پدهایی که برای چشم بچه ها موجود است. زمانی که چشم خوب بسته می شود، کودک با چشم مشکل دار و تنبل بیشتر نگاه می کند بدین سبب دید چشم تنبل به مرور بهتر می شود.
جعفری اشاره کرد: درمان تنبلی در یک جلسه صورت نمی گیرد اگر علت ضعف بینایی، شماره عینک باشد بهبود آن ممکنست بین ۶ ماه تا ۱ سال طول بکشد و درصورت داشتن انحراف، درمان بین ۶ ماه تا ۲ سال طول می کشد تا تنبلی چشم کودک بهتر شود، و همانطور که قبلا گفته شد، برای جلوگیری از عود آن، درمان باید زیر نظر چشم پزشک متوقف شود.


منبع:

1401/02/06
23:46:17
5.0 / 5
576
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لینک دوستان سلامت
سلامت