محققان پی بردند؛

احتمال تأثیر درمان های سرطان در درمان بیماری سل

احتمال تأثیر درمان های سرطان در درمان بیماری سل

محققان با بررسی نمونه خون افراد مبتلا به سل، به ارتباط غیرمنتظره ای با سرطان پی بردند.به گزارش سلامت به نقل از مهر به نقل از مدیکال نیوز، مطالعه محققان دانشگاه استنفورد کالیفرنیا، اخیراً به ارتباط غیرمنتظره ای بین بیماری سل و سرطان پی برده است.
نتایج این تحقیق شباهت هایی را در پاسخ های ایمنی در سرطان و عفونت سل نشان داده است.
دکتر «مایکل آنجلو»، سرپرست تیم تحقیق، می گوید: «درمان سل هنوز دشوار است و سالانه نزدیک به ۱.۵ میلیون نفر را می کشد. یافته های ما نشان داده است فرار ایمنی در سرطان و سل به صورت قابل توجهی شبیه هم هستند.»
در تحقیقات قبلی، دانشمندان کشف کردند که توده های گلبول های سفید خون به نام گرانولوم در ریه های افراد مبتلا به عفونت فعال سل مملو از پروتئین های مشابهی است که پاسخ ایمنی بدن به عفونت ها یا سلول های سرطانی را می کاهد.
از اینرو این مورد آنها را به این فکر واداشت که آیا درمان های مورد استفاده در درمان سرطان ها به صورت بالقوه در درمان عفونت های سل قابل استفاده هستند؟
برای پاسخ به این سؤال، دانشمندان تصمیم گرفتند گروهی از بافت های انسانی آلوده را مطالعه کنند. نمونه های بافت از افرادی که برای سل در ایالات متحده یا آفریقای جنوبی تحت درمان قرار گرفتند، تهیه شد.
گروه آفریقای جنوبی شامل نمونه های ریوی افرادی بود که به خاطر سل پیشرفته تحت عمل جراحی قرار گرفته بودند، در حالیکه بخشی از نمونه های ایالات متحده از بافت های ریه کالبدشکافی بعد از مرگ افراد مبتلا به سل بود.
محققان سطوح بالایی از دو پروتئین PD-L۱ و IDO۱ را در نمونه های گرانولوم مشاهده نمودند. این پروتئین ها می توانند پاسخ ایمنی به سرطان را سرکوب کنند و در بافت های توموری انواع خاصی از سرطان ها یافت می شوند.
به طور خاص، محققان خاطرنشان کردند که ماکروفاژها مسئول تولید میزان بالای PD-L۱ و IDO۱، در کنار پروتئین TGF-beta هستند، که مسئول تنظیم پاسخ ایمنی بدن است.
با کمال تعجب، آنها همینطور شواهدی یافتند که نشان داده است ماکروفاژها در گرانولوم های سل از فعال شدن سلول های T جلوگیری می کنند. سلول های T سلول های ایمنی هستند که از بدن در مقابل عفونت ها محافظت می کنند و همینطور به مبارزه با سرطان کمک می کنند.
محققان بر انجام تحقیقات بیشتر در این حوزه تاکید دارند.


منبع:

1401/01/30
22:19:01
5.0 / 5
565
تگهای خبر: بیمار , بیماری , تولید , جراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لینک دوستان سلامت
سلامت