تازه ترین گزارش از واردات ۱۶۱ و نه دهم میلیون دوز واکسن

تازه ترین گزارش از واردات ۱۶۱ و نه دهم میلیون دوز واکسن

تازه ترین گزارش از وضعیت واردات واکسن کرونا نشان میدهد که تا حالا در مجموع بیش از 161.9میلیون دوز واکسن وارد ایران شده است.به گزارش سلامت به نقل از ایسنا، واردات واکسن کرونا به ایران از نیمه بهمن ماه ۱۳۹۹ شروع شده و آخرین محموله وارداتی در ۲۶ فرودین ۱۴۰۰ بوده است که البته ترخیص این محموله های آخر با حواشی نیز همراه بود.

اطلاعات دریافتی ایسنا از گمرک فرودگاه امام خمینی(ره) از این حکایت دارد که مجموع واردات واکسن کرونا به ایران تا حالا ۱۶۱ میلیون و ۹۳۳ هزار و ۷۲۸ دوز بوده است.

بر این اساس چهار نوع واکسن وارد ایران شده که بیشترین میزان به "سینوفارم" با ۱۳۳ میلیون و ۴۰۴ هزار و ۴۹۸ دوز اختصاص دارد که سهم آن از کل واردات واکسن ۸۲.۳ درصد است.

بعد از سینوفارم، واکسن"آسترازنکا" قرار دارد که واردات آن ۲۳ میلیون و ۳۱۳ هزار و ۳۰ دوز گزارش شده است و ۱۴.۳ درصد واردات واکسن، سهم آسترازنکا بوده است.

اما "اسپوتنیک" دیگر واکسن وارداتی ایران است که تعداد آن به چهار میلیون و ۹۱ هزار و ۲۰۰ دوز می رسد و سهم ۲.۵ درصدی بین واکسن های وارداتی دارد.

واردات واکسن "بهارات"با یک میلیون و ۱۲۵ هزار دوز کمترین واکسن وارداتی ایران است و سهمی کمتر از یک درصد بین این واردات دارد.

ورود واکسن به ایران به نحوی بوده که پس از ورود به فرودگاه امام، همیشه با حمل یکسره و کمترین تشریفات گمرکی ترخیص می شود، اما در سال جدید چند محموله وارداتی آسترازنکا، حدقل یک هفته ای در گمرک مانده و وزارت بهداشت برای ترخیص ورود نکرده بود تا این که روز جمعه(۲۶ فروردین ماه ۱۴۰۱) چهار محموله به تعداد بیش از ۳.۸ میلیون دوز مرخص شد.
1401/01/28
22:34:06
5.0 / 5
660
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
سلامت