با تاسیس داروخانه های جدید؛

انحصار داروخانه در خراسان شمالی شکسته شد

انحصار داروخانه در خراسان شمالی شکسته شد

با رفع انحصار تاسیس داروخانه، ۲۷ مجوز تاسیس داروخانه طی کمتر از یک سال در خراسان شمالی صادر شد و این امر بخش قابل توجهی از صفوف داروخانه ها را از بین برده است.


خبرگزاری مهر - گروه استان ها: بهار سال قبل بود که بعد از کش و قوس های فراوان، سازمان غذا و دارو آیین نامه ای عرضه داد که در آن بنا شد محدودیت های تأسیس داروخانه ها رفع شود؛ هرچند این مساله با انتقادات فراوانی از جانب ذی نفعان رو به رو شد اما با تصمیم و رای دیوان عدالت اداری، رسماً باید این اتفاق رقم می خورد. حالا کمتر از یک سال از تغییر قانون گذشته است و شاهد تغییراتی در تعداد داروخانه های خراسان شمالی هستیم.داروخانه ها دیگر شلوغ و پر ازدحام نیستندیکی از شهروندان بجنوردی در این خصوص اظهار نمود: تعداد داروخانه ها بیشتر شده و الان صف داروخانه های مرکز شهر کاسته شده است. وی ادامه داد: ما تا یک سال قبل برای خرید یک قرص سرماخوردگی از میدان کارگر بجنورد باید پشت سر سه چهار نفر صف می ایستادیم اما حالا تقریباً صف تمام شده است. این شهروند بجنوردی خاطرنشان کرد: شلوغی داروخانه ها تا حد زیادی رفع شده و از این جهت اقدام مثبتی رقم خورده است. یکی دیگر از شهروندان که در منطقه حاشیه ای بجنورد زندگی می کند، بیان نمود: مایه تأسف بود که در این منطقه بزرگ که جمعیت بالایی هم دارد، یک داروخانه هم وجود نداشت. وی ادامه داد: مردم مجبور بودند برای خرید داروهای ابتدایی هم به مرکز شهر بروند. این شهروند خاطرنشان کرد: خوشبختانه حالا یک داروخانه در منطقه تأسیس شده و خیلی از داروها را هم دارد و تا حدود زیادی مشکل رفع شده است. خانم سعیدی از کارکنان داروخانه ای در مرکز شهر است، وی در گزارش سلامت به نقل از مهر اظهار نمود: طبیعتاً قانون رفع انحصار داروخانه بسیار مفید بود و بار را از دوش افرادی که صرفا با یک حقوق ثابت در داروخانه کار می کنند کاهش داد.
وی اضافه کرد: یادمان نمی رود که سال گذشته آنقدر صفوف زیاد بود که حتی لحظه ای فرصت استراحت نداشتیم. سعیدی خاطرنشان کرد: در دوران کرونا این مساله بسیار خطرناک تر بود؛ همواره درون داروخانه غلغله بود و هیچ امنیتی از نظر کرونا نداشتیم. وی افزود: قبل از دریافت واکسن ۳ بار کرونا گرفتم که علتش شلوغی بیش از اندازه داروخانه بود؛ اما حالا وضعیت بهتر شده و مردم هم کمتر معطل دریافت دارو می مانند.صدور ۲۷ مجوز داروخانه در سال ۱۴۰۰سید جواد پورنقی، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی در این خصوص به خبرنگار مهر اظهار نمود: حالا ۸۷ داروخانه خصوصی در خراسان شمالی، به جز شهرستان اسفراین، فعال است. وی ادامه داد: ۱۱ مورد هم داروخانه بیمارستانی به مردم خدمت می دهند. پورنقی خاطرنشان کرد: خوشبختانه در سال ۱۴۰۰ تعداد ۲۷ مجوز بهره برداری صادر شد که تابحال ۱۸ مورد آن آغاز به کار کردند؛ این تعداد تا حدود زیادی مشکل کمبود داروخانه در استان را رفع می کند. سرپرست دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی اظهار داشت: در مجموع ۱۰۸ داروخانه فعال بوده و به مردم دارو تحویل می دهند؛ با افتتاح ۹ داروخانه دیگر که مجوزهای لازم را دریافت نمودند، امیدواریم مردم برای خرید دارو با مشکلی مواجه نشوند. وی در پایان بیان نمود: اعطای مجوز داروخانه طبق قوانین انجام می شود و دیگر محدودیت های پیشین در این عرصه وجود ندارد. انحصار علاوه بر داروخانه ها، در خیلی از موارد دیگر هم در کشور وجود دارد که حل آن ها مانند داروخانه، می تواند در کاهش مشکلات اثر داشته باشد.

1401/01/26
16:01:10
5.0 / 5
572
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
سلامت