۲۳ فروردین ماه با آخرین اخبار کرونا در استانها

۲۳ فروردین ماه با آخرین اخبار کرونا در استانها

به گزارش سلامت ایرنا- برنامه های دولت برای تأمین واکسن و تاکید متخصصان امر بر رعایت شیوه نامه های بهداشتی سبب شده است تا روند انتشار کرونا در جامعه کنترل و شمار فوتی ها کاهش پیدا کند ازاین رو دریافت واکسن و بکار بستن سفارش های بهداشتی برای مصون ماندن از بیماری ضرورتی انکارناپذیر برای اقشار مختلف جامعه است.


به گزارش سلامت به نقل از خبرگزاری ایرنا، انجام واکسیناسیون ضربتی و عمومی از سال قبل سبب شد تا حجم قابل توجهی از همه گیری بخصوص در موج ششم و مرگ و میرهای کرونایی کاهش پیدا کند، این تجربه نشان داده است برای مقابله و مصون ماندن از موج های احتمالی بعدی باید نسبت به تکمیل واکسیناسیون خود و خانواده اقدام نماییم.
رعایت نکردن شیوه نامه های بهداشتی و عادی انگاری ها بخصوص کوتاهی در تزریق واکسن علاوه بر این که درصد احتمال مبتلا شدن به کرونا را بالا می برد و شمار قربانیان و مبتلایان را زیاد می کند و جامعه را در رسیدن سریعتر به ایمنی نسبی با تاخیر یا نقص مواجه می کند.
در سال قبل و با تلاشهای صورت گرفته، دولت سیزدهم توانست با تأمین واکسن مورد نیاز مردم، آمار جانباختگان کرونا را از ۷۰۰ نفر در روز به کمتر از یکصد نفر کم کند که میتوان کارنامه و عملکرد دولت در مقابله با ویروس کرونا بخصوص در بخش واکسیناسیون عمومی را درخشان توصیف کرد.
نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی در این خصوص اظهار داشت: دولت برای واردات انواع واکسن های کویید ۱۹ برای تزریق سه نوبت بیشتر از یک میلیارد و ۳۵۰ میلیون دلار ارز تخصیص داده است که در جای خود اقدام بزرگی به حساب می آید.
علیرضا نظری این اقدام پرارزش دولت را عاملی مهم در بازگشت مردم به زندگی عادی، بازگشایی مدارس، دانشگاه ها و سایر مراکز آموزشی عنوان نمود.
حسین صفوی رئیس هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران هم ضمن اشاره به تولید چند نوع واکسن در داخل کشور از جانب مراکز علمی اظهار داشت: دانشمندان ما با تولید برندهای مختلف نشان دادند که می توانند نیاز آینده کشور در حوزه واکسن کرونا را رفع کنند.
وی با بیان خرید ۵۰ میلیون دز واکسن کرونا از واکسن سازان ایرانی به نیاز کشور به تزریق دز سوم واکسن اشاره نمود و اضافه کرد: پیشبینی خرید ۳۵ میلیون دز واکسن ایرانی دیگر برای سال ۱۴۰۱ انجام شده است، همینطور واکسن سازان ایرانی گامی موفق در زمینه صادرات واکسن برداشته اند که می توانند با عنایت به برطرف شدن نیاز کشور تولیدات خویش را هم صادر کنند.
مروری بر آخرین وضعیت کرونا در استان ها
هرمزگان/ با مرگ یک بانوی ۵۸ ساله در شهرستان میناب بر اثر مبتلا شدن به کرونا در شبانه روز گذشته، آمار قربانیان کرونا در هرمزگان به ۲ هزار و ۶۰۹ نفر رسید.
در زمان حاضر ۹۰ نفر مبتلا به این ویروس در بیمارستان های استان بستری هستند که از این شمار ۳۶ نفر در شبانه روز گذشته بستری شدند و ۱۸ نفر از آنها به علت وضعیت نامساعد جسمی در بخش مراقبت های ویژه تحت نظر هستند که حال ۶ نفر از آنها بسیار وخیم گزارش شده است.
بر مبنای گزاررش های اعلامی، حالا شهرستان بوموسی و جزیره هرمز در وضعیت نارنجی، شهرستان های بستک، بشاگرد، بندرعباس، بندر خمیر، پارسیان، جاسک، حاجی آباد، رودان، سیریک، کیش و میناب در وضعیت زرد و دو شهرستان بندرلنگه و قشم هم در وضعیت آبی قرار دارند.
البرز/ در استان البرز هم ۲۷ بیمار بدحال کووید۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته در بیمارستان های استان بستری و تحت مراقبت های پزشکی قرار گرفتند.
در شرایط کنونی ۱۴۸ بیمار بدحال کووید ۱۹ در بیمارستان های استان تحت مراقبت پزشکی قرار دارند، با فوت ۲ بیمار طی ۲۴ ساعت گذشته و کل جانباختگان این بیماری در استان به ۶ هزارو ۸۲۰ نفر رسید.
همچنین از آغاز انتشار کرونا ۸۶ هزار و ۶۷۹ بیمار کووید ۱۹ در استان بستری شده اند که ۷۹ هزار و ۷۰۹ نفر از آنها بهبود یافته اند.
لرستان/ در استان لرستان هم با شناسایی ۸۵ مبتلای جدید کرونا طی شبانه روز گذشته شمار مبتلایان به ۲۱۷ هزار و ۸۲ نفر رسیده است.
همچنین با فوت یک نفر دیگر بر اثر کرونا در این بازه زمانی شمار جانباختگان به ۲ هزار و ۸۱۹ نفر رسید. در زمان حاضر۱۴۲ بیمار مبتلا و مشکوک به کرونا در مراکز درمانی این استان بستری و تحت درمان هستند.
بر اساس آخرین رنگ بندی کرونایی در لرستان وضعیت در پلدختر و دلفان باردیگر نارنجی شد و دورود که هفته گذشته در وضعیت آبی قرار داشت به وضعیت زرد تغییر رنگ داد، ازنا، الیگودرز، بروجرد، چگنی، خرم آباد، دورود، سلسله و کوهدشت هم در وضعیت زرد قرار دارند.
یزد/ طبق گزارش های رسیده اکنون۱۸۶ نفر مشکوک به کرونا در مراکز درمانی استان بستری هستند که از این تعداد، ۴۲ نفر به علت وخامت حالشان در بخش مراقبت های تحت درمان قرار دارند.
همچنین در شبانه روز گذشته، ۴۹ بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان های استان یزد پذیرش شدند.
بر اساس رنگ بندی جدید شهرستان ها، حالا شهرستان های بهاباد، ابرکوه، خاتم و مروست در وضعیت قرمز، مهریز در وضعیت نارنجی و سایر شهرستان ها در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند.
خوزستان/ در استان خوزستان هم ۲۹۶ بیمار جدید مبتلا به کرونا در شبانه روز گذشته شناسایی شدند که این تعداد نسبت به روز قبل از آن ۵۹ نفر بیشتر شده است.
همچنین سه هزار و ۶۹۹ نفر در شبانه روز گذشته به مراکز منتخب بهداشتی، کلینیک های تنفسی و بیمارستان های خوزستان رجوع کردند که این میزان نسبت به روزهای گذشته تغییری نکرده است.
بر اساس آمارها در ۲۴ ساعت گذشته پنج نفر از هم استانی ها بر اثر مبتلا شدن به کرونا جان باختند که این رقم نسبت به روز قبل از آن سه نفر بیشتر بود.
وی افزود: هر چند بعد از تعطیلات نوروزی، سیر بیماری در کشور و خوزستان تا حدودی افزوده شد اما روند بستری و مرگ به نسبت پایدار بوده و انتظار می رود در ایام آتی به ثبات بیشتری برسیم.
خراسان شمالی / گزارش های رسیده حاکی می باشد که در شبانه روز گذشته هیچ موردی از فوت بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در استان خراسان شمالی ثبت نشده است.
با بستری ۵۴ مبتلای جدید در شبانه روز گذشته، هم اینک ۱۸۹ بیمار کووید۱۹ در بیمارستان های استان بستری و تحت مراقبت های پزشکی قرار دارند.
همدان/ با مرگ یک بیمار دیگر در ۲۴ ساعت گذشته، آمار متوفیان کرونا در استان همدان از آغاز شیوع این ویروس تابحال به سه هزار ۳۲۵ نفر رسید.
همینطور با شناسایی ۵۷ بیمار بستری جدید مشکوک و قطعی مبتلا به کرونا، شمار بیماران بستری در بیمارستان های استان همدان به ۲۷۷ نفر رسید.
از مجموع ۱۰ شهرستان تابعه استان همدان هم اینک شهرستان های فامنین و نهاوند در وضعیت نارنجی و هشت شهرستان دیگر در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند.
روند واکسیناسیون در استان ها
زاهدان/ سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان اظهار داشت: چهار میلیون و ۱۶۱ هزار و ۸۰۹ دُز واکسن کرونا تابحال در سیستان و بلوچستان تزریق شده که ۲۶۲ هزار و ۳۸۷ دُز آن به اتباع غیر ایرانی اختصاص داشته است.
دکتر حبیب غزنوی اظهارداشت: همینطور با تزریق ۵۹۴ هزار و ۹۰۳ دُز واکسن نوبت سوم به افراد بالای ۱۸ سال در سیستان و بلوچستان پوشش دُز سوم این واکسن در استان به ۳۷ درصد رسید.
در رنگبندی جدید کرونایی سیستان و بلوچستان دارای بیشترین شهر با وضعیت آبی در سطح کشور است و به جز شهرستان های زابل، هامون، زهک، هیرمند، هامون، میرجاوه، فنوج، سرباز، دلگان، تفتان و بمپور که در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند سایر شهرستان ها در وضعیت آبی هستند.
بجنورد/ معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش خراسان شمالی هم اظهار داشت: تابحال ۲۳ درصد دانش آموزان ۹ تا ۱۲ سال در استان دُز دوم واکسن کرونا دریافت کرده اند.
مهدی خطیب زاده با ضمن اشاره به ادامه روند واکسیناسیون دانش آموزان استان عنوان کرد: ۹۸ درصد معلمان استان هم واکسن کرونا دریافت کرده و این روند همچنان ادامه دارد.
براساس آخرین لیست رنگ بندی کرونایی شهرها که از جانب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام شد، دو شهرستان جاجرم و شیروان در وضعیت قرمز کرونایی و شهرستان های بجنورد، اسفراین، مانه و سملقان فاروج، گرمه و رازوجرگلان در وضعیت نارنجی کرونایی قرار دارند.
اهواز/ فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد مدیریت کرونا خوزستان هم انجام واکسیناسیون در مهار این بیماری را مهم برشمرد و اظهار داشت: واکسن تاخیری ها و هم کسانی که نوبت سوم واکسن آنها فرا رسیده باید هر چه سریع تر واکسن خویش را دریافت نمایند.
ولی اله حیاتی اضافه کرد: انجام واکسیناسیون جامعه هدف سبب شده تا شرایط کشور نرمال و با چالش روبه رو نشویم و در نهایت بیماری نتوانست غلبه کند.
هم حالا ۲ شهرستان خوزستان در وضعیت نارنجی، ۱۵ شهرستان زرد و ۱۰ شهرستان آبی کرونایی هستند.
خراسان شمالی /سرپرست دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی در مورد میزان واکسن تزریقی در استان اظهار داشت: افزون بر ۹۵ درصد جمعیت هدف استان دُز اول، ۸۶ درصد دُز دوم و ۵۰ درصد هم دُز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده اند.
دکتر سید جواد پورنقی با درخواست از شهروندان بر رعایت جدی شیوه نامه های بهداشتی، خاطرنشان کرد: همچنان به شهروندان سفارش می نماییم که پروتکلهای بهداشتی و بخصوص واکسیناسیون را جدی بگیرند تا شاهد بازگشت وضعیت کم خطر کرونایی به استان باشیم.
براساس آخرین لیست رنگ بندی کرونایی شهرها، دو شهرستان جاجرم و شیروان در وضعیت قرمز کرونایی و شهرستان های بجنورد، اسفراین، مانه و سملقان فاروج، گرمه و رازوجرگلان هم در وضعیت نارنجی کرونایی قرار دارند.
طبق آخرین آمار اعلام شده از جانب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تا کنون ۶۴ میلیون و ۱۱۶ هزار و ۴۱۰ نفر دُز اول، ۵۷ میلیون و ۲۲۷ هزار و ۳۷۴ نفر دُز دوم و ۲۶ میلیون و ۶۱۲ هزار و ۱۶۳ نفر، دُز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۱۴۷ میلیون و ۹۵۵ هزار و ۹۴۷ دُز رسید.
در شبانه روز گذشته ۹۷ هزار و ۱۰۹ دُز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است.گزارش کرونایی
کلاف سر در گم ترافیک صبحگاهی یزد؛ کرونا متهم ردیف اول
آمارهای جدید وزارت بهداشت / ۲۸ نفر دیگر قربانی کرونا شدند
به گزارش سلامت به نقل از خبرگزاری ایرنا از وبدا، در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۲۸ بیمار کووید۱۹ جان خویش را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۴۰ هزار و ۶۷۸ نفر رسید.
از روز گذشته تا امروز ۲۳ فروردین ماه ۱۴۰۱ و بر مبنای معیارهای قطعی تشخیصی، ۲ هزار و ۷۳۷ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۳۷۸ نفر از آنها بستری شدند.
مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۷ میلیون و ۱۹۷ هزار و ۵۰۵ نفر رسید. تا کنون ۶ میلیون ۹۲۷ هزار و ۴۲ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند.
یک هزار و ۴۱۱ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند. تا کنون ۵۰ میلیون و ۱۳۷ هزار و ۲۵۶ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.
اکنون ۳۴ شهرستان در وضعیت قرمز، ۶۹ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۲۹۱ شهرستان در وضعیت زرد و ۵۴ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.
به گزارش سلامت به نقل از خبرگزاری ایرنا، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز یکشنبه ۲۸ آذر ماه مشاهده سویه امیکرون کرونا در ایران را تایید نمود.
محققان آفریقای جنوبی این گونه جدید ویروس کرونا را شناسایی نمودند که با عنوان B.۱.۱.۵۲۹ شناخته می شود و دارای جهش های چندگانه است. سازمان بهداشت جهانی، این گونه جدید را بعنوان یک گونه نگران کننده معرفی و بر مبنای ترتیب الفبای یونانی، آنرا «امیکرون» نام گذاری کرده است.
کرونا تابحال چهار جهش ژنتیکی خطرناک شامل آلفا، بتا، گاما و دلتا داشته و امیکرون جدید ترین نسخه جهش یافته این ویروس می باشد.

منبع:

1401/01/24
13:34:21
5.0 / 5
524
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت
سلامت