نهم فروردین و آخرین خبرهای کرونائی استانها

نهم فروردین و آخرین خبرهای کرونائی استانها

سلامت: بالا رفتن آمار کرونا در بعضی از استانها باتوجه به افزایش سفرهای نوروزی در سال 1401 قابل پیش بینی بود و اگر دورهمی های نوروز و گردشگران ادامه پیدا کند و نسبت به شیوه نامه های بهداشتی بی توجهی شود، احتمال این که باردیگر وضعیت شهرها به حالت قرمز باز گردد وجود دارد.


سفرهای نوروزی، دید و بازدیدهای خانوادگی، حضور تجمیعی افراد در بازارها و مراکز خرید و رعایت نکردن شیوه نامه های بهداشتی در روزهای نوروز نگران کننده است و باید به یاد داشته باشیم که کرونا هنوز تمام نشده است و رعایت تمام نکات بهداشتی و فاصله گذاری های اجتماعی واجب تر از همیشه اصول انکارناپذیری زندگی های امروزی شده است.
پیک ششم ویروس کرونا تا پیش از تعطیلات با سیر نزولی کشور در حال سپری شدن بود اما باتوجه به افزایش شمار بیماران بستری و سرپایی زنگ خطر شیوع این ویروس در بعضی از استات ها به صدا درآمده است.
انتظار می رود مردم در سفرها و همین طور دورهمی های نوروزی، نسبت به رعایت پروتکلهای بهداشتی پایبندی بیشتری داشته باشند تا بعد از تعطیلات نوروزی در یکماه آینده مجدد ویروس کرونا در کشور شیوع پیدا نکند.
براساس آمار جهانی حداقل ۸۵ درصد جانباختگان و بستری شدگان این سویه اومیکرون از جمعیتی است که واکسیناسیون را تکمیل نکرده یا بطور کامل واکسن نزده اند.
ابلاغ شیوه نامه حضوری شدن مدارس
شیوه نامه حضوری شدن مدارس از چهاردهم فروردین ماه، به ادارات کل آمورش و پرورش استانها ابلاغ گردید.
وزارت آموزش و پرورش در امتداد مصوبه اخیر ستاد ملی مبارزه با کرونا و با هدف جبران افت تحصیلی ناشی از تعطیلی مدارس در دوران کرونا و پیش گیری از تبعات جبران ناپذیر وضع موجود، شیوه نامه حضوری شدن مدارس در زمان باقی مانده سال تحصیلی جاری را بهش ادارات کل آموزش و پرورش استانها ابلاغ نمود.
بر اساس این شیوه نامه؛ حضور عوامل اجرائی طبق برنامه هفتگی مدارس الزامی و تمامی کارهای تربیتی و آموزشی مربیان، آموزگاران، دبیران و هنرآموزان در همه مقاطع تحصیلی و تمام دروس بصورت حضوری و با رعایت بهداشت فردی و بهداشت محیط، استفاده مناسب از ماسک و تهویه کلاس های درس صورت خواهد گرفت.
احمد وحیدی وزیر کشور و فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا روز گذشته ششم فروردین ماه در نشست هماهنگی بازگشایی مراکز آموزشی در ۱۴ فروردین که با حضور وزیران آموزش و پرورش، علوم، تحقیقات و فناوری، رییس دانشگاه آزاد اسلامی و نمایندگان وزارت بهداشت برگزار شد، اشاره کرد: همه مدارس و مراکز آموزشی باید از ۱۴ فروردین با رعایت شیوه نامه های بهداشتی، به برگزاری کلاس های حضوری برای همه دانش آموزان و دانشجویان اقدام نمایند.

تازه ترین آمار از شرایط کرونائی کشور
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام نمود: در ۲۴ ساعت گذشته، ۴۶ بیمار کووید ۱۹ جان خودرا از دست دادندو ۲هزارو ۷۴۳بیمار جدید هم شناسایی شدند.
تا کنون ۶۳ میلیون و ۸۷۲ هزار و ۸۱۸ نفر دُز اول، ۵۶ میلیون و ۸۱۰ هزار و ۵۸ نفر دُز دوم و ۲۶ میلیون و ۱۰۹ هزار و ۶۸۱ نفر، دُز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۱۴۶ میلیون و ۷۹۲ هزار و ۵۵۷ دُز رسید.
در شبانه روز گذشته ۱۳۶ هزار و ۸۷۵ دُز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است و از روز گذشته تا امروز ۹ فروردین ماه ۱۴۰۱ و برمبنای معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و ۷۴۳ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۳۵۵ نفر از آنها بستری شدند.
بر اساس اعلام وزارت بهداشت، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۷ میلیون و ۱۵۶ هزار و ۷۴۶ نفر رسید و متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۴۶ بیمار کووید۱۹ جان خودرا از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۴۰ هزار و ۱۰۹ نفر رسید.
خوشبختانه تا کنون ۶ میلیون ۸۶۳ هزار و ۲۹۸ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند.
طبق این گزارش، یک هزار و ۴۷۷ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستان ها تحت مراقبت قرار دارند.
تا کنون ۴۹ میلیون و ۲۹۸ هزار و ۷۸۰ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.
بر اساس آخرین آمار اعلام شده، هم اکنون ۲۴ شهرستان در وضعیت قرمز، ۶۸ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۳۰۶ شهرستان در وضعیت زرد و ۵۰ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.
مروری بر آخرین وضعیت کرونا و روند واکسیناسیون در استان ها
گیلان
مجموع بیماران بستری مبتلا به کرونا در بیمارستان های استان گیلان که طی حدود یک ماه گذشته مدام روند نزولی داشت، در چهار روز اخیر بار دیگر افزوده شد.
آمار بستری های کرونا در بیمارستان های استان گیلان که از اوایل اسفندماه گذشته تا جمعه پنجم نوروز، هر روز نسبت به روز قبل سیر نزولی داشت، طی چهار روز گذشته آفزایش یافت البته کارشناسان بهداشتی این آمار را در زمان حاضر دلیل بر افزایش باردیگر بیماری کرونا در این استان نمی دانند اما از مردم می خواهند که نسبت به کووید ۱۹ بی خیال نشوند برای اینکه تجربه ۶ موج گذشته نشان داده که این بیماری غافلگیر می کند.
بر اساس آمار دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان جمعه گذشته ۱۳۹ بیمار مبتلا به بیماری کووید ۱۹ در بیمارستان های استان بستری بودند که برمبنای آمار امروز (سه شنبه) به ۱۷۴ نفر رسیده است.
تعداد بیماران بستری روزانه مبتلا به کرونا در بیمارستان های گیلان نیز جمعه گذشته با ۱۸ نفر پایین ترین میزان رسیده بود اما این آمار به ۵۲ نفر طی شبانه روز گذشته رسیده است؛ ضمن این که آمار بیماران بدحال میتلا به کرونا در مراکز درمانی استان همانند جمعه گذشته ۴۰ نفر است.
شهرستان های رودبار، فومن، املش، لاهیجان، بندرانزلی، سیاهکل، آستارا، تالش، شفت، ماسال، آستانه اشرفیه، رشت، خمام، رضوانشهر، لنگرود و رودسر در وضعیت زرد کرونائی قرار دارند و تنها شهرستان صومعه سرا نارنجی است.
تاکنون افزون بر پنج میلیون و ۲۸۰ هزار دز واکسن کرونا در گیلان تزریق شد که از این میزان ۲ میلیون و ۲۰۸ هزار و ۵۰۵ دز مربوط به نوبت اول و ۲ میلیون و ۶۳ هزار و ۶۷۶ دز مربوط به مرحله دوم است. تزریق دز سوم واکسن کرونا در استان گیلان نیز به یک میلیون و ۹ هزار و ۵۹۶ نفر رسیده است.
گلستان
روند بستری کرونائی ها در گلستان افزایشی شد و الان بستری های کرونای در این استان به ۲۰۰ نفر رسید است. این آمار نسبت به روز گذشته که ۱۷۸ نفر بود که ۲۲ نفر معادل ۱۲.۵ درصد بیشتر شده است. از این تعداد ۶۲ نفر در بخش مراقبت های ویژه تحت درمان هستند که تعداد بستری های این بخش هم نسبت به روز گذشته پنج نفر افزایش دارد.
۳۵ مبتلا بستری در بخش مراقبت های ویژه، حالشان وخیم است که با وصل بودن به دستگاه ونتیلاتور ادامه حیات می دهند.
رامیان تنها شهرستان آبی استان به لحاظ رنگ بندی کرونائی است و سه شهرستان کلاله، بندرترکمن و مینودشت در وضعیت نارنجی شهرستان های گرگان، گنبدکاووس، آزادشهر، آق قلا، گمیشان، علی آبادکتول، کردکوی، مراوه تپه، بندرگز و گالیکش در وضعیت زرد کرونائی قرار دارند.
اردبیل
روند نزولی شیوع ویروس کرونا در استان متوقف شده و اکنون به شرایط پایدار رسیده بطوریکه در این وضعیت، طی شبانه روز گذشته ۱۵ بیمار جدید شناسایی و در مراکز درمانی استان بستری شدند.
طی شبانه روز گذشته، با ادامه روند پایدار شیوع ویروس کرونا در سطح استان اردبیل، شمار بیماران بستری همزمان در مراکز درمانی این استان نیز به ۷۰ نفر رسیده است.
با فوت ۲ نفر دیگر از مبتلایان به کووید.۱۹در شبانه روز گذشته، مجموع جان باختگان ۶ موج شیوع ویروس کرونا در این استان طی ۲۵ ماه گذشته به رقم ۲ هزار و ۷۷۲ نفر رسید.
اکنون شهرستان های اردبیل، نیر، خلخال و سرعین، نمین، اصلاندوز، گرمی، بیله سوار و کوثر در وضعیت زرد و شهرستان های مشگین شهر و پارس آباد نیز در وضعیت آبی شیوع ویروس کرونا قرار دارند.
تزریق ۲ میلیون و ۱۷۷ هزار و ۲۵۱۰ دُز واکسن نوبت اول دوم و دوم و سوم در استان اردبیل، نرخ تزریق نوبت اول واکسن کرونا در این استان را ۹۷ درصد جمعیت هدف معادل ۹۵۹ هزار و ۵۲۸ دُز اعلام گردید.
همچنین نرخ تزریق نوبت دوم را حدود ۸۷ درصد معادل ۸۳۹ هزار و ۲۴ دُز بوده است و دُز سوم واکسن کرونا برای ۳۷۹ هزار و ۳۹۱ نفر از شهروندان استان اردبیل تزریق شده که معادل ۳۷ درصد جمعیت هدف تعیین شده برای دریافت این نوع واکسن است.
خراسان رضوی
هم حالا ۳۶۹ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستانهای استان خراسان رضوی بستری هستند که ۱۰۰ نفر آنان بد حال بوده و در بخشهای مراقبتهای ویژه بیمارستانهای این استان تحت درمان قرار دارند.
در حال حاضر حدود ۲۸۷ بیمار کرونائی در بیمارستان های زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد بستری هستند که ۷۳نفر آنان بد حال بوده و در بخشهای مراقبتهای ویژه بیمارستانهای این دانشگاه تحت درمان قرار دارند. دهم حالا روزانه بیش از ۱۶۶ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان های استان خراسان رضوی بستری می شوند.
همچنین روزانه بیش از ۲۹۳ بیمار سرپایی مبتلا یا مشکوک به کرونا به پزشکان مراکز ۱۶ ساعته خدمات سلامت زیر پوشش این دانشگاه مراجعه می کنند.
دانشگاه علوم پزشکی مشهد با ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در ۱۶ شهرستان خراسان رضوی ۸۰ درصد از جمعیت ۶ میلیون و ۸۷۰ هزار نفری این استان را زیر پوشش دارد و ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به جمعیت ۱۷ شهرستان دیگر این استان بر عهده دانشگاه های علوم پزشکی سبزوار، گناباد، تربت حیدریه و دانشکده های پزشکی نیشابور و تربت جام است.
تاکنون بیش از ۳۶ درصد افراد بالای ۱۸ سال در مناطق زیر پوشش این دانشگاه، دُز سوم واکسن کرونا را دریافت کرده اند. حدود ۹۸ درصد افراد بالای ۱۸ سال در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دُز اول و بیش از ۸۶ درصد این گروه سنی دُز دوم واکسن کرونا را دریافت کرده اند.اصفهان
آمار بیماران سرپایی دارای علایم کووید-۱۹ و آزمایش های مثبت کرونا در این استان نسبت به اواخر اسفند سال قبل افزایش پیدا کرده اما تعداد بیماران بستری شده و مرگ و میر حدودا ثابت مانده است.
در ۲۹ اسفند سال قبل تعداد افرادی که احتمال مبتلاشدن به کرونا داشتند و به مراکز درمانی مراجعه کردند ۴۹۰ نفر بودند که از بین آنها نتیجه تست کرونای ۷۰ نفر مثبت شد اما تعداد بیماران سرپایی در هشتم فروردین به ۹۲۱ نفر رسید که نتیجه تست کرونای ۱۸۳ نفر آنها مثبت بود.
وی با اشاره به اینکه بیماران سرپایی و تست های مثبت کرونا در ۲ هفته ابتدایی فروردین در مقایسه با اختتام اسفند سال قبل حدودا ۲ برابر شده است، اشاره کرد: تغییر محسوسی در تعداد افراد مراجعه کننده و تست مثبت کرونا ایجاد شده است.
از طرفی تعداد بیماران بستری در بیمارستان ها و بخش مراقبت های ویژه (آی سی یو) تغییر مدلول داری نداشته و حدودا ثابت مانده است بطوریکه تعداد بستری در ۲۹ اسفند گذشته ۳۰۲ و الان ۳۱۷ نفر و تعداد بستری در بخش مراقبت های ویژه در ۲۹ اسفند ۷۱ و الان ۶۳ نفر است.
بر اساس آخرین رنگ بندی همه گیری بیماری کووید-۱۹ تعداد شهرهای با وضعیت قرمز کرونا (بسیار پر خطر) در استان اصفهان افزوده شد و از طرفی، سه شهرستان در وضعیت آبی (عادی) قرار گرفت.
بر اساس رنگ بندی همه گیری بیماری کووید-۱۹ از شنبه ششم فروردین، شهرستان های بُرخوار، نجف آباد و آران و بیدگل در استان اصفهان در وضعیت آبی (عادی) قرار گرفتند درحالیکه در هفته گذشته هیچ یک از شهرستان های این استان در وضعیت آبی نبود.
از طرف دیگر تعداد شهرستان های با وضعیت بسیار پر خطر کرونائی در این استان افزوده شد و خوانسار، شهرضا و سمیرم به وضعیت قرمز رسیدند درحالیکه در هفته گذشته فقط شهرستان فریدونشهر در وضعیت قرمز قرار داشت.
همچنین برمبنای رنگ بندی جدید همه گیری بیماری کووید-۱۹ کلانشهر اصفهان نیز از وضعیت نارنجی (پُر خطر) کرونا خارج و وارد وضعیت زرد (نسبتا پر خطر) شد.
بر اساس آخرین آمار دانشگاه علوم پزشکی اصفهان حدود ۳۱۷ بیمار دارای علایم کرونا در بیمارستان های استان بستری هستند.
سمنان
۹۸۸ کودک پنج تا ۱۲ ساله از شروع سال ۱۴۰۱ تا حالا دُزهای اول و دوم واکسن کرونا را در ۶ شهرستان تابعه این دانشگاه دریافت نمودند. از اول فروردین ماه ۱۴۰۱ تا حالا در مجموع شهرستانهای زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان ۲هزار و ۲۸۱ دوز واکسن تزریق شد.
در ایام تعطیلات نوروز ۳۷۶ نفر نوبت اول و ۹۱۱ نفر نوبت دوم و همین طور ۹۹۴ نفر نوبت سوم واکسن کرونا را دریافت نمودند و گروه سنی ۵ الی ۱۲ سال در نوبت اول ۲۵۵ نفر و در نوبت دوم ۷۳۳ نفر در این ایام واکسینه شدند.
از ابتدای فروردین امسال هشت نفر از شهروندان ۶ شهرستان استان سمنان به دلیل کرونا بستری شدند و ۱۸ نفر نیز از بیمارستان مرخص شدند و در روزهای نوروز تعداد فوت شدگان ناشی از کرونا در سطح استان به صفر رسید.
در تعطیلات نوروز شهرستان های سمنان، دامغان، مهدیشهر زرد رنگ و شهرستانهای آرادان و سرخه نارنجی و همین طور شهرستان گرمسار آبی رنگ شدند.
چهارمحال و بختیاری
شناسایی ۵۲ بیمار مبتلا به کرونا در استان طی ۲۴ ساعت گذشته در مجموع مبتلایان به کرونا در استان به ۹۷ هزار و ۳۲۴ نفر رسید. مجموع بستری های کرونا در استان ۸۵ مورد اعلام شده که از این تعداد حال عمومی ۱۰ بیمار وخیم است و در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند.
در ۲۴ ساعت گذشته موردی از فوت ناشی از کرونا در استان به ثبت نرسیده فوت شدگان ناشی از این ویروس در استان همچنان یک هزار و ۸۴۰ نفر است.
طی روزهای نوروز به صورت میانگین روزانه ۵۰۰ نفر برای تزریق واکسن به پایگاه ها مراجعه نموده اند در صورتیکه ظرفیت تزریق روزانه ۱۵ هزار دُز فراهم گشته است.
بر اساس آخرین رنگ بندی اعلام شده از طرف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، شهرستان های شهرکرد، اردل، بن، بروجن، سامان و کیار در وضعیت نارنجی (پرخطر) و شهرستان های فارسان، لردگان، خانمیرزا و کوهرنگ در وضعیت زرد (خطر متوسط) شیوع ویروس کرونا قرار دارند.
یزد
شیب بستری های مبتلاشدن به کرونا در استان روند نزولی دارد وتنها ۱۰ درصد بیماران بستری در مراکز درمانی استان را مبتلایان به کرونا می سازند.
مجموع بیماران بستری در مراکز درمانی استان را یکهزار و ۳۳۰ نفر هستند که از این تعداد ۱۳۲ نفر مبتلا به کرونا هستند که ۵۰ نفر آنها در بخش ویژه تحت درمان می باشند.
از شروع شیوع ویروس کرونا ۴۹ هزار و ۷۴۳ نفر در استان به این ویروس مبتلا شدند که ۴۵ هزارو ۸۰۶ نفر آنها بهبود یافتند؛ همین طور سه هزار و ۸۱۸ نفر در استان قربانی کرونا شدند.
لرستان
۸۴ مبتلای جدید به کرونا طی شبانه روز گذشته در استان لرستان شناسایی شد و شمار مبتلایان به ۲۱۵ هزار و ۸۱۳ نفر رسیده است. حالا ۱۰۵بیمار مبتلا و مشکوک به کرونا در مراکز درمانی لرستان بستری و تحت درمان هستند.
یک نفر به علت مبتلاشدن به کرونا طی شبانه روز گذشته در استان جان باخت و شمار قربانیان به ۲ هزار و ۸۰۷ نفر رسید. برمبنای تازه ترین رنگ بندی کرونائی برای لرستان، شهرستان دورود در وضعیت آبی قرار گرفت، خرم آباد و دلفان همچنان نارنجی هستند، پلدختر، رومشکان، ازنا، سلسله، بروجرد، الیگودرز، کوهدشت و چگنی در وضعیت زرد قرار دارند.
ایلام
طی ۲۴ ساعت گذشته ۲ ایلامی جان خودرا بر اثر کرونا از دست دادند و مجموع قربانیان استان به یک هزار و ۲۴۱ نفر افزوده شد.۱۰ ابتلای جدید کرونا شبانه روز گذشته در مراکز درمانی بستری شدند و اکنون تعداد بستری های استان به ۲۴ نفر کم شد که با احتساب ۴۳ نفر ابتلای جدید به کرونا در استان، تعداد مبتلایان به ۷۸ هزار و ۶۸۰ نفر رسید.
شهرستان های سیروان و آبدانان در وضعیت قرمز، دره شهر، بدره و هلیلان در وضعیت نارنجی و ایلام، دهلران، ملکشاهی، مهران، چرداول، ایوان و چوار در وضعیت زرد قرار دارند.
سیستان و بلوچستان
با ابتلای ۶۹ نفر دیگر به کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته در سیستان و بلوچستان شمار مبتلایان این ویروس در استان تا حالا به ۱۶۸هزار و ۱۹۵ نفر رسیده است.
در شبانه روز گذشته فوت ناشی از کرونا در سیستان و بلوچستان گزارش نشد. ۸۸ بیمار حاد تنفسی و ۲۶ فرد مبتلا به کرونا در بیمارستان های سیستان و بلوچستان تحت درمان قرار دارند.
خراسان شمالی
در شبانه روز گذشته، ۳۲ بیمار کووید ۱۹ در مراکز درمانی استان بستری و یک بیمار کرونائی نیز فوت شدند و با بستری ۳۲ مبتلای جدید در شبانه روز گذشته، هم اینک ۱۲۴ بیمار کووید۱۹ در بیمارستان های استان بستری و تحت مراقبت های پزشکی قرار دارند.
با فوت یک بیمار دیگر کووید۱۹ استان در ۲۴ ساعت گذشته شمار کل جانباختگان این بیماری در خراسان شمالی به ۲ هزارو ۱۸۴ نفر رسید. هم اینک افزون بر ۹۵ درصد جمعیت هدف استان دُز اول، ۸۶ درصد دُز دوم و ۵۰ درصد نیز دُز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده اند.
براساس آخرین لیست رنگ بندی کرونائی شهرها که از طرف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام شد، شهرستان بجنورد در وضعیت قرمز کرونائی، شهرستان های اسفراین، مانه و سملقان، شیروان و رازوجرگلان در وضعیت نارنجی و سه شهرستان فاروج، گرمه و جاجرم نیز در رنگبندی زرد کرونائی قرار دارند.

منبع:

1401/01/10
12:31:18
5.0 / 5
537
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
لینک دوستان سلامت
سلامت