سفارش های ایمنی لازم برای خودمراقبتی در چهارشنبه سوری

سفارش های ایمنی لازم برای خودمراقبتی در چهارشنبه سوری

به گزارش سلامت رئیس اداره پیش گیری از حوادث دفتر مدیریت بیماریهای غیر واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: چهارشنبه سوری، سطحی از هیجان را در کودکان و نوجوانان که بیشترین لطمه را می بینند، به وجود می آورد و باید شرایطی فراهم نماییم که چهارشنبه سوری برای آنها به نسبت ایمن شود.


به گزارش سلامت به نقل از خبرگزاری ایرنا از وبدا، علیرضا مغیثی اضافه کرد: یکی از راه های ایمن سازی نسبی چهارشنبه سوری، این است که خطرهای بالقوه این ایام را به خوبی برای فرزندمان توضیح دهیم و قوانین و چارچوب های تربیتی مان را به او یادآوری نماییم.
وی اشاره کرد: اگر کودک با ما همکاری کرد، جواب او پاداش و تشویق است؛ اما اگر او را منع کردیم و نپذیرفت، باید برایش شرط بگذاریم و بهترین شرط این است که خودمان هم کنار او حضور داشته باشیم و بر رفتارهایش نظارت نماییم تا خطری تهدیدش نکند. اگر بهر دلیلی چنین امکانی برایمان فراهم نیست، باید لااقل یک فرد بالغ مورد اعتماد را همراه کودکمان بفرستیم.
وی گفت: قطع عضو ضایعه ای جبران ناپذیر است، با احتیاط و پرهیز از رفتارهای پر خطر، زندگی را برای خود و دیگران تلخ نکنیم. به هدف خوردن ترکش های ناشی از انفجار مواد محتـرقه به چشم، موجب بروز لطمه هـایی در ناحیه پلـک و چشم می شود و گاهی حتی به نابینایی می انجامد.
پرهیز از ایجاد سر و صدای ناهنجار و مهیب
مغیثی با اعلان اینکه مردم نباید با ایجاد سر و صدای ناهنجار و مهیب، شادکامی دیگران را به تلخی تبدیل کنند، اشاره کرد: از قرار دادن لوازم کهنه و اضافی در سطل های مکانیزه جمع آوری زباله در ایام آخر سال و نزدیک چهارشنبه سوری خودداری کنید.
وی با تاکید براینکه برای روشن کردن آتش از محل های تعیین شده توسط شهرداری منطقه استفاده شود، افزود: حضور والدین شاغل در روز چهارشنبه سوری، زودتر از زمان همیشگی در جهت کنترل و نظارت بر فرزندان سفارش شده و در این روز فرزندانتان را با خطر تنها نگذاشته و اهتمام کنید در برگزاری آیین باستانی چهارشنبه سوری، با آنها مشارکت کنید.
مغیثی ضمن تاکید بر پرهیز از نزدیک شدن به افرادی که مسائل ایمنی را در روز چهارشنبه سوری، رعایت نمی کنند، اشاره کرد: مراقب رفتارهای خطرناک و هنجارشکن باشید و در صورت لزوم مراتب را به پلیس ۱۱۰ اطلاع دهید.
مواد محترقه و آتش زا را از دسترس کودکان خارج کنید
وی با اعلان اینکه از پریدن روی آتش به ویژه با چادر، مانتو و یا لباس های گشاد اجتناب کنید، اشاره کرد: کبریت و مواد آتش زا مانند بنزین، الکل و مانند آنرا به ویژه در ایام آخر سال و چهارشنبه سوری از دسترس کودکان و افراد نابالغ دور کنید. داخل خانه و فضای بیرون خانه (حیاط، حیاط خلوت، انبار، پارکینگ، پشت بام) را وارسی کنید تا اگر کودکان مواد محترقه در آنجا پنهان کرده اند، آنها را پیدا نماییم. کودکان اغلب کبریت و ترقه و مواد آتش زا را در نقاط غیر قابل دید مثل انباری، داخل کمد و وسایل شخصی خود مخفی می کنند. سفارش می نماییم در این ایام، حتی الامکان این محل ها را مورد بازرسی قرار دهید.
مغیثی افزود: ترقه ها و فشفشه ها و دیگر اسباب آتش بازی را از فروشنده های مجاز و معتبر تهیه کنید و به برچسب آنها توجه کرده و از کم خطر بودن آن اطمینان حاصل کنید. از مواد محترقه و منفجره، ترقه و فشفشه دست ساز نیز استفاده نکنید.
وی ضمن هشدار نسبت به نحوه نگهداری مواد آتش بازی در منزل، اشاره کرد: از نگهداری مواد محترقه و وسایل آتش بازی (حتی وسایل و مواد استاندارد) در نزدیکی وسایل حرارتی و برقی خودداری کرده و هیچ گاه مواد محترقه را در جای گرم به ویژه داخل یا در مجاورت موتورخانه انبار نکنید. همچنین، مواد محترقه را در ظروف شیشه ای یا فلزی قرار ندهید.
به گفته رئیس اداره پیش گیری از حوادث دفتر مدیریت بیماریهای غیر واگیر وزارت بهداشت، مردم در نزدیک محل ایجاد آتش، از وجود آب یا دیگر مواد خاموش کننده آتش باید مطمئن شوند و وجود یک کپسول آتش نشانی و جعبه کمک های اولیه در نزدیک محوطه آتش ضروری می باشد، از پرتاب کردن مواد آتش زا مانند فشفشه، بالن، دارت و غیره بر روی درختان، پشت بام ها و منابع سوخت و از پرتاب ترقه و مواد آتش زا از پنجره آپارتمان، پشت بام و بالکن به خیابان جدا خودداری کنید. همچنین، از نگهداری مواد محترقه، تهیه و ساخت وسایل آتش بازی در منزل، زیر زمین، محل کار و غیره نیز پرهیز کنید.
مغیثی اضافه کرد: از حمل مواد محترقه و آتش گیر و انفجاری حتی به مقادیر خیلی کم، در جیب لباس و کیف و از پرتاب نارنجک و مواد محترقه به طرف اشخاص دیگر و به سمت ساختمان ها که سبب لطمه رساندن و بد منظره کردن آنها و نمای شهرمان می شود، جدا خودداری کنید.
وی بر پرهیز از آتش زدن لاستیک، هیزم، کارتن خالی و امثال آن در واحدهای مسکونی و پارکینگ اصرار کرد و اظهار داشت: از ریختن مواد سریع الاشتعال مانند نفت، بنزین و... بر روی آتش روشن خودداری کنید.
مغیثی اشاره کرد: هنگام استفاده از فشفشه، دست را باز نگهداشته و از جلوی صورت دور نگهدارید تا گرفتار سوختگی نشوید. تماشاچیان بطور معمول در خطر به هدف خوردن ترکش های ترقه ها و مواد منفجره هستند، اهتمام کنید در تیررس ترکش ها نباشید. فقط در فضای باز از فشفشه و ترقه استفاده کنید؛ از انداختن مواد تحت فشار (مانند کپسول ها، اسپری حشره کش و غیره)، وسایل شیشه ای مانند آمپول و قوطی های فلزی مانند اسپری و کنسرو، به درون آتش جدا بپرهیزید. در صورت روشن کردن آتش سفارش می شود که آتش در حجم کم باشد و از ریختن مواد سریع الاشتعال مانند بنزین، نفت و الکل جدا خودداری کنید.
وی اضافه کرد: برای روشن کردن آتش از محل هایی استفاده کنید که امکان سرایت به جاهای دیگر را نداشته باشد. در نزدیکی پمپ بنزین ها و وسایل نقلیه که حامل بنزین و مواد سوختنی است نیز آتش بازی نکنید. همچنین، از برگزاری آتش در معابر باریک و در نزدیکی پست های برق یا ایستگاه های تقلیل فشار گاز و پارکینگ های عمومی نیز پرهیز کنید.
وی اشاره کرد: با مشاهده خرید و فروش مواد محترقه غیر استاندارد به هر شکل، سریع مامورین نیروی انتظامی یا پلیس ۱۱۰ را در جریان قرار دهید.
مغیثی اظهار داشت: از پارک اتومبیل در کوچه ها و معابر تنگ خودداری کنید، آتش بازی در نزدیکی آنها این وسایل را مبدل به بمبی می گرداند که چاشنی انفجار آن کشیده شده است. در هر زمان فقط یکی از مواد محترقه و منفجره را روشن کرده و همزمان تعداد زیادی از آنها را باهم آتش نزنید. ترقه ها و فشفشه های عمل نکرده را باردیگر روشن نکنید. در آخر شب چهارشنبه سوری، بقایای مواد آتش بازی را به سرعت جمع نکنید، لااقل ۱۵ تا ۲۰ دقیقه صبر نماییم و بعد بر روی آن یک سطل آب بریزیم و پیش از ترک محل، حتما از خاموش شدن آتش مطمئن شویم.
وی درباب ارائه کمک های اورژانسی به افراد لطمه دیده، اظهار داشت: محل سوختگی فرد مصدوم را با آب سرد و تمیز، حداقل به مدت ۱۰ دقیقه بشوییم و کمربند و زیورآلات و وسایل تنگ و فشارنده را خارج کنید. در صورت مواجهه با فردی که گرفتار سوختگی شده، ضمن حفظ خونسردی از مالیدن مواد غیر بهداشتی مثل خمیر دندان، سیب زمینی، روغن و گذاشتن یخ بر روی محل سوختگی خودداری کنید. فردی که گرفتار سوختگی شده را هرچه سریع تر به مرکز درمانی منتقل کنید و در صورت شدت مصدومیت با اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرید. اگر لباس مصدوم روی عضو سوخته را پوشانده، آنرا از بدنش خارج کرده و اگر لباسش به پوست ناحیه سوخته چسبیده است، دورتادور آنرا تا محل چسبیده به بدن قیچی نماییم. در صورتی که چشم در اثر به هدف خوردن ترکش های ناشی از انفجار مواد محترقه لطمه دیده است، از قراردادن دستمال، پنبه یا گاز را روی چشم خودداری کنید. اگر فردی گرفتار سوختگی شد، از دویدن خودداری کرده و بلافاصله بر روی زمین بغلتد. از پتو برای خاموش کردن فردی که لباسش آتش گرفته است، استفاده کنید و هیچ گاه از کپسول آتش نشانی برای خاموش کردن او، استفاده نکنید.
وی اشاره کرد: در صورت بروز هرگونه حریق و حادثه خونسردی خودرا حفظ نموده و در صورت گسترده بودن حریق سریعا افراد مسن و کودکان و دیگر افراد را از محل حریق بجای امن انتقال داده و سریعا با تلفن ۱۲۵ آتش نشانی تماس گرفته و مراتب را با ذکر نشانی دقیق و نوع حادثه به ستاد فرماندهی آتش نشانی اطلاع داده و در هنگام حضور آتش نشانان در محل حریق نهایت همکاری را با آنان انجام دهند.

1400/12/14
22:17:33
5.0 / 5
604
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سلامت