یك ویروس شناس مطرح كرد؛

اومیکرون خطر عفونت مجدد را افزایش داده است

اومیکرون خطر عفونت مجدد را افزایش داده است

به گزارش سلامت یک ویروس شناس اظهار داشت: واکسیناسیون نمی تواند بطور کامل از عفونت های مجدد سویه های مختلف کرونا پیشگیری کند، اما اساسا می تواند از مرگ افراد آلوده در مقیاس جهانی پیشگیری کند.به گزارش سلامت به نقل از مهر، علیرضا ناجی، در پاسخ به این پرسش که آیا آلوده شدن مجدد به ویروس کرونا بستگی به مقدار آنتی بادی های خنثی کننده در فرد دارد یا خیر، اظهار نمود: اگر مقدار این آنتی بادی ها کم باشد، احتمال عفونت مجدد بسیار است.
وی با اشاره به این که برای پرداختن به این مساله که احتمال ابتلای مجدد به کرونا، علم همیشه به بررسی اطلاعات موجود می پردازد توضیح داد: همچنان اطلاعات زیادی درباره اومیکرون وجود ندارد اما دانش ما در مورد واریانت غالب دلتا می تواند به درک واریانت های جدید کمک نماید.
ناجی اظهار داشت: اومیکرون به سبب سرایت پذیری بالا اکثریت افراد را آلوده می کند برای اینکه می تواند از مصونیتی که ممکنست داشته باشیم چه بوسیله واکسیناسیون یا عفونت قبلی با واریانت های قبلی فرار کند، به این ترتیب، ممکنست فردی که به اومیکرون مبتلا شده بار دیگر به همان سویه یا انواع احتمالی که شاید در آینده ظاهر شوند مبتلا شود ولی نکته اینجاست که تمام این موارد به تعداد آنتی بادی های خنثی کننده بدن بستگی دارد.
رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تصریح کرد: تنها گزینه برای دانستن این که آیا یک فرد در معرض خطر عفونت مجدد است یا خیر، تنها به میزان آنتی بادی وابسته است اما باید توجه داشته باشیم که این روش اندازه گیری با آزمایش های متداول صورت نمی گیرد و فقط در قالب پروژه های تحقیقاتی می گنجد.
به گفته ناجی، با گذشت زمان بعد از عفونت و کاهش فعالیت پاسخ ایمنی، خطر ابتلاء به عفونت های مجدد افزایش می یابد برای اینکه مقدار آنتی بادی های خنثی کننده نیز در بدن کاسته می شود، بنا بر این است که افراد مبتلا به عفونت نیز باید مدتی بعد از ابتلاء به کرونا واکیسنه شوند.
وی اضافه کرد: اطلاعاتی بر این مبنا وجود دارد که از میان مبتلایان به کرونا، واکسیناسیون محافظت بیشتری در مقابل عفونت مجدد ایجاد می کند، همین موضوع در مورد افراد واکسینه شده که آلوده نشده اند نیز اتفاق می افتد، برای اینکه با گذشت زمان آنتی بادی های خنثی کننده آنها نیز از بین می رود بنا بر این است که برای افزایش میزان آنتی بادی ها و کاهش خطر عفونت، از دوز بوستر یا یادآور استفاده می شود.
ناجی عنوان کرد: اگر واریانت جدیدی از ویروس ظاهر شود که بتواند از مصونیت به وجود آمده توسط اومیکرون یا واکسن هایی که هم اکنون موجود است فرار کند، احتمال عفونت مجدد هم می تواند افزایش یابد، همانطور که در هفته های اخیر مشاهده کردیم سویه اومیکرون خطر عفونت مجدد را افزایش داده است.
وی اشاره کرد: مطالعات علمی نشان میدهد که با افزایش ریسک عفونت مجدد بین پنج تا شش برابر بیشتر از نوع دلتا مواجه هستیم.
ناجی پایش واریانت های جدید کرونا را ضروری ذکر کرد و اظهار داشت: برای پیش گیری از ورود اومیکرون به سلول ها، می دانیم که مقادیر بیشتری از آنتی بادی های خنثی کننده مورد نیاز است بدین سبب این مساله یکی از دلایلی بشمار می رود که چرا مطالعات بالینی با واکسن هایی که بطور خاص برای اومیکرون طراحی شده اند شروع شده.
وی با تاکید بر این مساله که نمی توان در آینده احتمال بروز واریانت های دیگر کرونا را رد کرد که بیشتر از اومیکرون قابل انتقال هستند و از ایمنی فرار می کنند یا خیر، اهمیت پایش در واریانت های جدید را تصریح کرد.
ناجی با اعلان اینکه احتمال عفونت های مجدد به سویه های مختلف کرونا واقعی و دور از تصور نیست افزود: باید توجه داشته باشیم که خطر بستری شدن در بیمارستان یا ابتلاء به بیماری شدید از لحظه ای که بر یک عفونت طبیعی کرونائی غلبه می نماییم و یا بطور کامل واکسینه می شویم به شدت کاهش پیدا می کند.

به گفته ی ایشان، ایمنی ثابت شده که ایمنی سلولی و هومورال در مقابل ویروس کرونا برای جلوگیری از بستری شدن در بیمارستان و مرگ و میر، مسئله کلیدی است.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اشاره کرد: به رغم این که واکسیناسیون نمی تواند بطور کامل از عفونت های مجدد سویه های مختلف کرونا پیشگیری کند، اما می تواند از مرگ افراد آلوده در مقیاس جهانی پیشگیری کند.


منبع:

1400/11/26
22:13:20
5.0 / 5
635
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت
سلامت