یك متخصص آی سی یو پاسخ داد؛

چه کسانی اومیکرون را مثل سرماخوردگی تجربه می کنند

چه کسانی اومیکرون را مثل سرماخوردگی تجربه می کنند

به گزارش سلامت متخصص آی سی یو بیمارستان امام حسین(ع) اظهار داشت: بیشتر افرادی که سه دوز واکسن کرونا دریافت کرده اند مبتلا شدن به اومیکرون را مانند سرماخوردگی تجربه می کنند.به گزارش سلامت به نقل از مهر، پوژیا شجاعی، درباره میزان مراجعان و بستری شدگان با تشخیص کرونا اظهار نمود: تا ۱۰ روز پیش تقریباً بخش آی سی یو بیمارستان امام حسین (ع) از کووید خالی بود ولی پس از پیک جدید اومیکرون یکی از بخش های آی سی یو بیمارستان به بیماران کرونایی اختصاص داده شده است.
وی اضافه کرد: بیشتر مراجعان با درگیری بالای ریوی در بخش آی سی یو بستری شده اند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، شدت درگیری و بیماری زایی سویه جدید کرونا در مقایسه با سویه های دیگر را کمتر دانست و تصریح کرد: این واریانت جدید در کودکان بیشتر مشاهده می شود.
وی ضمن اشاره به این که واکسیناسیون ضد کرونا یکی از مهم ترین عواملی است که شدت بیماری زایی در سویه اومیکرون را کاهش داده اظهار داشت: در عین حال به این خاطر که افراد بیشتری به اومیکرون به علت خاصیت سرایت پذیری بالا مبتلا شده اند، به نظر می آید در هفته های آتی با چالش های جدی تری روبه رو شویم.
شجاعی افزود: اصلاً دور از انتظار نیست با این حجم بالای بیماری زایی با سویه اومیکرون، هفته های آتی همچنان خدمات بیمارستانها صرفا به بیماران مبتلا به کووید اختصاص پیدا کند.
این متخصص آی سی یو پیشگیری را کارآمدترین روش در کنترل کرونا دانست و ابراز امیدواری کرد که هر چه سریع تر نوبت سوم واکسیناسیون هم به صورت عمومی صورت گیرد.
وی افزود: تنها راه شکستن چرخه انتقال کرونا پیشگیری، رعایت پروتکلهای بهداشتی، ماسک زدن و عدم تردد در اماکن پر ازدحام و مسقف است.
به گفته شجاعی چرخش های بالای ویروس کرونا می تواند سر آغاز شکل گیری جهش های جدید باشد، دور از تصور نیست که واریانت های جدید همانند سویه های دیگر خطرات بیشتری به دنبال داشته باشند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با اشاره به اینکه بیشترین نگرانی کادر بهداشت و درمان معطوف به هفته های آینده است تصریح کرد: طبق پیشبینی های انجام شده به نظر می آید در هفته های آتی به پیک کرونا برسیم.
این متخصص آی سی یو در ادامه با اشاره به اینکه درمان بیماران کرونایی با سویه اومیکرون تفاوت چندانی با سایر سویه های قبلی ندارد افزود: بیشتر درمان ها حمایتی است ولی اگر درصورتیکه وضعیت بیماری زایی حادتر شود و یا فرد دچارتب مقاوم، افت اکسیژن خون و یا مشکلات حاد ریوی باشد حتما باید به مراکز درمانی رجوع کند.
به گفته شجاعی، کووید ۱۹ می تواند زمینه لخته زایی را بیشتر کند ولی به این مفهوم نیست که تمام افرادی که سابقه آمبولی دارند پس از ابتلاء بیشتر از سایرین در معرض خطر قرار دارند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: بستری شدگان جدید با تشخیص کرونا در موج اومیکرون، بیشتر بیمارانی هستند که مبتلا به بیماری های زمینه ای هستند.
وی افزود: بیشتر افرادی که به رغم دریافت سه دوز واکسن کووید ۱۹ باردیگر به کرونا مبتلا شده اند، این بیماری را همانند یک سرماخوردگی تجربه کرده اند که پس از گذشت چهار تا پنج روز علایم بیماری کمتر شده است.
شجاعی با اشاره به اینکه سخت ترین دوره پاندمی زمانی است که مردم از رعایت شیوه نامه ها خسته می شوند، اظهار داشت: به هیچ عنوان واکسن زدن مهر تأییدی بر عدم ابتلاء و یا تجربه یک دوره سبک بیماری نیست، امکان دارد هر فردی با هر شرایطی به کرونا مبتلا شود و شرایط سخت بیماری را تجربه کند ازاین رو تنها راه مقابله با این بیماری رعایت بی کم و کاست پروتکلهای بهداشتی است.


منبع:

1400/11/22
11:23:58
5.0 / 5
678
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
سلامت