گزارش سلامت؛

افزایش ۴۳ درصدی موارد اومیکرون

افزایش ۴۳ درصدی موارد اومیکرون

سلامت: اومیکرون درحال تبدیل شدن به سویه غالب است و همانطور که اروپا و آمریکا درگیر آن شده اند، کشور ما نیز کم کم به سمت افزایش موارد اومیکرون می رود و این روند می تواند زنگ خطری برای پیک ششم باشد.به گزارش سلامت به نقل از مهر، هشدارهای متخصصین علوم پزشکی در کشور جدی شده و سویه اومیکرون به آرامی درحال جابجایی با دلتا است. آن طور که از آمارهای روزانه وزارت بهداشت می توان برداشت کرد، موارد ابتلاء به اومیکرون به سرعت درحال افزایش است و این در حالیست که رعایت پروتکل ها در هفته های اخیر، روند نزولی به خود گرفته و فاصله گذاری های اجتماعی نیز برداشته شده است. در اتوبوس ها، مترو، پاساژها، باشگاه های ورزشی، نانوایی ها، مجتمع های تجاری و…، هیچ نشانی از رعایت پروتکل ها مشاهده نمی گردد.
بر اساس اعلام وزارت بهداشت، در هفته اخیر به طور متوسط میزان رعایت پروتکل ها به ۶۰ درصد رسیده و میزان استفاده از ماسک در نانوایی ها ۵۱.۱۷ درصد بوده است. همین طور استفاده از تهویه در باشگاه های ورزشی سرپوشیده ۵۶.۹۳ درصد بوده است.
این آمارها، می تواند نشانه های خطر گردش ویروس در جامعه باشد. به ویژه سویه اومیکرون که گفته می شود از سرعت انتقال بالاتری نسبت به دلتا برخوردارست.
مسعود یونسیان دبیر کمیته اپیدمیولوژی و پژوهش کمیته علمی کشوری کووید ۱۹، با عنوان این مطلب که سویه اومیکرون احتمالاً این هفته سویه غالب در کشور خواهد شد، اظهار داشت: این هفته میزان غالب بودن این سویه در بعضی استانها به صد در صد نزدیک خواهد شد.
وی در ادامه با اشاره به این مساله که وزارت بهداشت درصدی از موارد مثبت ابتلاء به اومیکرون را برای تعیین نوع سویه آزمایش می کند، اضافه کرد: بررسی موارد آزمایش شده نشان میدهد از چهار هفته پیش که اولین موارد ابتلاء به اومیکرون در کشور شناسایی شد، هر هفته بطور متوسط ۱۰ درصد به نسبت ابتلاء به اومیکرون در مقابل ابتلاء به دلتا افزوده شده است.
یونسیان اظهار داشت: در هفته اول نسبت ابتلاء به اومیکرون به ۸ درصد رسید، در هفته دوم این نسبت به ۱۸ درصد رسید، در هفته سوم حدود ۳۳ درصد شد و هفته گذشته نسبت ابتلاء به اومیکرون به ۴۳ درصد رسیده است.
در همین حال، پیام طبرسی عضو کمیته علمی کشوری کووید ۱۹، از افزایش ۲۰ درصدی مراجعات سرپایی به سبب کرونا در هفته گذشته آگاهی داد و اظهار داشت: باتوجه به ورود اومیکرون به کشور، احتمال وقوع پیک جدید وجود دارد، اما زمان شروع آن بستگی به میزان تزریق دوز سوم واکسن کرونا و رعایت پروتکلهای بهداشتی دارد.
رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری درباره علت پایین بودن آمار واکسیناسیون دوز سوم اشاره کرد: تزریق دوز سوم واکسن کرونا به دو علت می تواند پایین باشد؛ اول آنکه بیشتر افراد در ماه های اخیر واکسینه شده اند و هنوز سه ماه از تزریق نوبت دوم آنها نگذشته است و علت دیگر نیز این است که به سبب فروکش کردن کرونا مردم احساس می کنند که نیازی به تزریق دوز سوم وجود ندارد، در صورتیکه این تصور اشتباه است.
وی تاکید کرد: مردم باید توجه داشته باشند که الان بهترین زمان برای تزریق دوز سوم واکسن کرونا است، برای اینکه واکسیناسیون پیش از شروع پیک جدید کرونا با اومیکرون، اثربخشی بهتری خواهد داشت.
عضو کمیته علمی کشوری کووید ۱۹، با اعلان اینکه مطالعات نشان داده که تزریق دوز سوم واکسن کرونا موجب افزایش سطح ایمنی در مقابل اومیکرون می شود، اضافه کرد: افرادی که دو دوز واکسن کرونا تزریق کرده اند ممکنست با درصد بیشتری به اومیکرون مبتلا شوند، اما تزریق دوز سوم واکسن کرونا می تواند از ابتلاء و بستری پیشگیری کند.
از سوی دیگر، محمدمهدی گویا رییس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت، با عنوان این مطلب که نشانه های بالینی ابتلاء به سویه اومیکرون در موارد سرپایی با سویه های دیگر کرونا متفاوت است، اظهار داشت: نشانه های موارد خفیف و سرپایی بیشتر شبیه سرماخوردگی شدید می باشد، مثل آبریزش بینی، گلودرد که وجه غالب بیماری هستند و همین طور سرفه و تب.
با توجه به این که پیک های کرونا در کشور ما همیشه با فاصله دو ماهه از اروپا رخ می دهد، این احتمال هست که در صورت شروع پیک ششم با سویه اومیکرون، شرایط کرونائی کشور در ایام پایانی سال، قدری نگران کننده شود.


منبع:

1400/11/02
23:27:16
5.0 / 5
627
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
سلامت