21 دیماه با آخرین اخبار کرونا در استانها

21 دیماه با آخرین اخبار کرونا در استانها

ایرنا- راهکارهای در امان ماندن از مبتلا شدن به سویه جدید کرونا را میتوان پیروی از سفارش های مهمی همچون تزریق واکسن بخصوص دُز سوم در کنار توجه جدی به رعایت دستورالعمل های بهداشتی و تقویت سیستم دفاعی بدن دانست، عواملی که تضمین کننده افزایش ایمنی جامعه در مقابل این ویروس می باشد.


به گزارش سلامت به نقل از خبرگزاری ایرنا، با عنایت به اهمیت دریافت کامل واکسن بعنوان راه جلوگیری از مبتلا شدن به کرونا، متخصصان حوزه بهداشت و سلامت تاکید دارند که تزریق دُز سوم یک لزوم است و اگر سرعت نگیرد باید منتظر فراگیر شدن سویه جدید و پیامد های آن در کشور باشیم.
هر چند طبق اطلاعات موجود قدرت بیماریی زایی این سویه کمتر اما قدرت سرایت بالای آن به اثبات رسیده است که در صورت شیوع گسترده ویروس خیلی از افراد و در راس آنان سالمندان، زنان آبستن و بیماران خاص نیازمند بستری شدن در بیمارستان ها هستند که در این صورت با حجم وسیعی از رفتن به مراکز درمانی مواجه خواهیم شد.
به گفته رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از راه واکسیناسیون می توانیم سطح ایمنی بدن را افزایش دهیم تا بدن بتواند در مقابل ویروس مقاومت کند و مطالعات مختلف نشان داده است که پس از حدود پنج یا ۶ ماه این ایمنی نصف خواهد شد که لازم است که دز سوم واکسن تزریق شود.
ابراهیم قادری همینطور از تزریق حدود ۱۰ میلیون دُز سوم واکسن کرونا در کشور اطلاع داد و اظهار داشت: امیدواریم این پوشش در ایام آینده افزایش پیدا کند.
رئیس مرکز مدیریت بیماری های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز سه شنبه در نشستی خبری با اشاره به اینکه برای تشخیص اُمیکرون در کشور مشکلی نداریم و به زودی با تولید کیت تشخیصی دست ما برای انجام تست های بیشتر باز می شود اضافه کرد: در زمان حاضر کیت تشخیصی اُمیکرون به اندازه کافی وجود ندارد و دستورالعمل تست اُمیکرون تهیه و به دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور ابلاغ گردیده است.
محمدمهدی گویا خاطرنشان کرد: سویه جدید اومیکرون می تواند در زمان بسیار کوتاه جمعیت زیادی را درگیر کند و احیانا مراجعات و بستری ها در آی سی یوها در ایام آینده امکان دارد افزایش یابد و گرفتار مشکل شویم.
وضعیت کرونا در استان ها
رئیس دانشگاه علوم پزشکی آبادان وضعیت کنترل بیماری در جنوب غرب استان را خوب عنوان نمود و اضافه کرد: در ۲۴ ساعت گذشته فقط یک مورد مثبت در این منطقه شناسایی شد که در شهرستان آبادان بود، حالا فقط ۱۲ بیمار کرونایی در جنوب غرب خوزستان بستری هستند و تنها یک بیمارستان این منطقه درگیر کرونا است.
شکر الله سلمان زاده اظهار داشت: در زمان حاضر بیمار مثبت کرونایی بستری در آی سی یو نداریم و در چند روز اخیر هیچ مورد مرگی در این منطقه گزارش نشده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان اظهار داشت: با ابتلای ۲۷نفر دیگر به کرونا طی۲۴ ساعت گذشته در سیستان و بلوچستان شمار مبتلایان این ویروس در استان به ۱۳۴ هزار و ۲۴۹ نفر رسیده است.
سید محمد هاشمی شهری اظهارداشت: با فوت یک نفر دیگر در شبانه روز گذشته شمار درگذشتگان کرونا در سیستان و بلوچستان به ۲ هزار و ۶۶۰ نفر رسید.
وی با عنایت به شیوع سویه جدید کرونا اظهار داشت: بر خلاف تصور عمومی سویه اومیکرون تهدیدی جدی برای سلامت عمومی است و نباید فریب شمار پایین موارد بدحال این ویروس را بخوریم.
رئیس کارگروه اطلاع رسانی ستاد دانشگاهی مقابله با کرونا در آذربایجان غربی گفت: بستری شدگان سندرم حاد تنفسی در استان به رقم کم سابقه ۳۱۷ نفر کاسته شده ولی با عنایت به شیوع سویه اُمیکرون در جهان و کشور، رعایت پروتکلهای بهداشتی همچنان باید در دستور کار جدی مردم باشد.
علی افشانی اضافه کرد: طی ۲۴ ساعت گذشته ۳۴ نفر دیگر در آذربایجان غربی به کرونا مبتلا شده اند که رقم کمی است ولی نگران آن هستیم که این ارقام با عنایت به شیوع سویه جدید رشد تصاعدی داشته باشد.
وی ضمن اشاره به روند کاهشی بستری شدگان در مراکز مراقبت های ویژه بیمارستان های استان اظهار نمود: در زمان حاضر ۸۸ نفر در این مراکز بستری هستند و ۳۶ نفر هم تنها با استفاده از دستگاه ونتیلاتور تنفس می کنند.
رئیس شبکه بهداشت و درمان هشترود هم اظهار داشت: اغلب کسانی که برای درمان و با علائم کرونا به اورژانس رجوع می کنند، جزو واکسن نزده ها هستند و به نظر می آید شدت بیماری در واکسن نزده ها بیشتر از کسانی است که واکسن دریافت کرده اند.
دکتر سلیمان جعفرزاده ا بیان این که در هشترود ۹۷.۵ درصد مردم نوبت اول، ۹۰ درصد نوبت دوم و ۲۸ درصد هم نوبت سوم را دریافت کرده اند، اضافه کرد: واکسیناسیون مهم ترین راه جلوگیری از شیوع سویه های جدید کروناست و واجدان شرایط بدون توجه به نوع واکسن کرونا باید نسبت به دریافت دز سوم اقدام نمایند.
مسئولان بهداشت و درمان هشترود می گویند تابحال مبتلا شدن به سویه امیکرون در این شهرستان مشاهده نشده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام اظهار داشت: مورد فوتی ناشی از کرونا در شبانه روز گذشته ثبت نشده و ایلام شانزدهمین روز بدون فوتی در استان را پشت سر گذاشت، الان مجموع فوتی ها تا این لحظه یک هزار و ۱۷۴ نفر است.
دکتر محمد کریمیان عنوان کرد: ۱۳ ابتلای جدید کرونا شناسایی شد و مجموع مبتلایان استان ۶۷ هزار و ۲۱۹ نفر است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان اظهار داشت: ۸۲ بیمار مبتلا و مشکوک به کرونا در بیمارستان های این استان بستری هستند و تحت درمان قرار دارند.
دکتر مریم کوشکی با بیان این که وضعیت انتشار کرونا در تمامی شهرستان های استان آبی است اعلام نمود: ۳۳ مبتلای جدید کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته در این استان شناسایی شد و شمار مبتلایان به ۱۹۷ هزار و ۴۰۵ نفر رسید.
مدیر سلامت محیط و کار معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان هم اظهار داشت که احتمال مبتلا شدن به کرونا در استخرهای شنا دور از انتظار نیست ازاین رو باید متصدیان ضمن واکسینه شدن ضد کرونا، کارت واکسن مراجعان را قبل از ورود به استخرهای شنا کنترل کنند.
دکتر لیدا رفعتی تصریح کرد که متصدیان استخرهای شنا در گام نخست باید خودشان نسبت به تزریق دست کم ۲ دُز واکسن اقدام نموده سپس کارت واکسن مراجعان را هم کنترل کنند تا افراد واکسن گریز با حضور در مراکز تفریحات آبی عامل ابتلای دیگر افراد به کرونا نشوند.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی البرز اعلام کرد که ۲۱ بیمار بدحال کووید ۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته در بیمارستان های استان تحت مراقبت پزشکی قرار گرفتند.
دکترشهرام صیادی با اشاره به اینکه استان البرز در وضعیت آبی کرونایی قرار دارد، اظهار داشت: با تلاش مدافعان سلامت طی ۲۴ ساعت گذشته هیچ مورد فوتی کرونایی در البرز ثبت نشد.تداوم واکسیناسیون و تاکید بر تزریق دُز سوم
با توجه به جدی بودن خطر شیوع اومیکرون و شکننده بودن وضعیت کرونا، اگر بموقع، جدی و اصولی اقدامات لازم همچون واکسیناسیون عمومی و بخصوص تزریق دُز سوم صورت نگیرد شاهد نتایج بدی خواهیم بود.
تلفات کرونا در هفته های اخیر و بعد از عبور کشور از خیز پنجم کرونا روندی نزولی داشته که بی گمان افزایش واردات واکسن و واکسیناسیون حداکثری جامعه در این راستا بسیار اثر گذار بوده است.
بر اساس آمار اعلامی از جانب وزارت بهداشت، تا کنون ۶۰ میلیون و ۱۸۲ هزار و ۶۷۳ نفر دُز اول، ۵۲ میلیون و ۸۱۳ هزار و ۸۷۰ نفر دُز دوم و ۱۱ میلیون و ۴۵ هزار و ۹۹۱ نفر، دُز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۱۲۴ میلیون و ۴۲ هزار و ۵۳۴ دُز رسیده است.
در شبانه روز گذشته هم ۴۹۵ هزار و ۱۱۴ دُز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه اظهار داشت: از مجموع ۳۶۳ هزار نفر جمعیت زیر پوشش این دانشگاه، تابحال ۲۲۷ هزار و ۴۷۳نفر که معادل ۸۰ درصد جمعیت زیر پوشش است موفق به دریافت دُز دوم واکسن کرونا شده اند.
دکتر حسین ابراهیمی پور تعداد افرادی که دُز سوم واکسن خویش را دریافت کرده اند را ۳۱ هزار و ۱۹۴ نفر اعلام نمود و افزود: این رقم معادل ۷.۱۲ درصد جمعیت زیر پوشش است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی آبادان نیز ضمن اشاره به این که تزریق ۲ دُز واکسن در مقابل اُمیکرون کافی نیست اظهار داشت: تزریق سه نوبت واکسن برای در امان ماندن از اُمیکرون ضروریست بنابراین مردم باید هر چه سریعتر واکسیناسیون خویش را تکمیل کنند.
دکتر شکرالله سلمان زاده مهم ترین راهکار در مقابل کرونا و سویه اُمیکرون را واکسیناسیون دانست و اظهار داشت: رعایت شیوه نامه های بهداشتی مثل استفاده از ماسک، عدم حضور در تجمع و رعایت فاصله گذاری اجتماعی به جلوگیری از همه گونه های کرونا و حتی آنفلوآنزا کمک می نماید و اگر به خوبی رعایت شود ایمنی خوبی در مقابل بیماری بوجود می آورد.
در خبر دیگری به نقل از معاون شبکه بهداشت و درمان سرپل ذهاب آمده است که ۱۳۵ هزار و ۶۴۳ دُز واکسن کرونا طی سه مرحله برای افراد حائز شرایط جمعیت هدف در این شهرستان تزریق شده است.
دکتر محسن مرادی اضافه کرد: از مجموع واکسن های تزریق شده ۶۷هزار و ۷۲۰ دُز در مرحله اول، ۵۷هزار و ۱۷۳ دُز در مرحله دوم و یک هزار و ۷۵۰ دُز واکسن در مرحله سوم تزریق شده است.
وی عنوان کرد: تابحال ۹۵ و هشت دهم درصد از جمعیت بالای ۱۸ سال نوبت اول واکسن و ۸۰ و ۹دهم درصد نوبت دوم و ۱۵ و ۹دهم درصد هم نوبت سوم واکسن کرونا را تزریق کرده اند.
دبیر ستاد دانشگاهی پیشگیری و کنترل کرونا خراسان جنوبی هم اظهار داشت: به لحاظ کیت تشخیص اُمیکرون در این استان مشکلی وجود ندارد.
غلامرضا شریف زاده اضافه کرد: تا این لحظه موردی از مبتلا شدن به اُمیکرون در خراسان جنوبی گزارش نشده اما با عنایت به وضعیت استانهای همجوار، این ویروس تا مرزهای استان گسترش یافته است.
وی اضافه کرد: تابحال ۵۵۸ هزار و ۲۵۴ نفر از جامعه هدف استان معادل ۸۹ درصد دز اول واکسن کرونا را دریافت کرده اند و این آمار برای دز دوم با ۴۹۷ هزار و ۶۷۸ نفر به ۷۹ درصد و دز سوم با ۹۴ هزار و ۷۳۴ نفر به ۱۶ درصد رسیده است.

گزارش هایی با محوریت کرونا
مصائب کرونا و زندگی اهالی نرجس شیراز
حضور تماشاگران ارومیه ای در لیگ برتر والیبال منتظر مجوز ستاد کرونا

تازه ترین آمارهای وزارت بهداشت / مجموع جان باختگان به ۱۳۱ هزار و ۹۴۰ نفر رسید
مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام نمود: ۲۵ نفر دیگر طی ۲۴ ساعت گذشته بر اثر مبتلا شدن به کرونا فوت کردند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۳۱ هزار و ۹۴۰ نفر رسید، در همین بازه زمانی هم مجموعه واکسن های تزریق شده در کشور از ۱۲۴ میلیون دز گذشت.
به گزارش سلامت به نقل از خبرگزاری ایرنا از وزارت بهداشت، از دیروز(دوشنبه) تا امروز سه شنبه ۲۱ دیماه ۱۴۰۰ و بر مبنای معیارهای قطعی تشخیصی، یک هزار و۹۶۱ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۲۹۲ نفر از آنها بستری شدند.
مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۶ میلیون و ۲۱۰ هزار و ۲۹۸ نفر رسید.
تا کنون ۶ میلیون ۵۴ هزار و ۶۷۰ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند و یک هزار و ۶۱۹ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند.
ویروس کرونا باعث بیماری عفونی «کووید ۱۹» می شود و این ویروس ۲۴ آذر ۱۳۹۸ در شهر «ووهان» واقع در مرکز کشور چین گزارش شد، ابتدا از این بیماری بعنوان ذات الریه نام برده می شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۹ دی ۱۳۹۸ به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام نمود.
«کرونا»، ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع است و تا کنون چهار جهش ژنتیکی خطرناک شامل آلفا، بتا، گاما و دلتا داشته و اُمیکرون جدید ترین نسخه جهش یافته این ویروس می باشد.
برای پیشگیری از انتشار ویروس کرونا؛ رعایت شیوه نامه های بهداشتی همچون استفاده از «ماسک» و «فاصله گذاری اجتماعی» سفارش شده است.
منبع:

1400/10/21
23:21:03
5.0 / 5
814
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
سلامت