یافته جدید محققان؛

درمان افسردگی با سلول های بنیادی به دست آمده از دندان

درمان افسردگی با سلول های بنیادی به دست آمده از دندان

سلامت: در مطالعه ای جدید، پالپ دندان گرفته شده از مرکز دندان های کشیده شده بعنوان راهی برای درمان افسردگی مورد آزمایش قرار گرفته است.به گزارش سلامت به نقل از مهر به نقل از دیلی میل، طبق نظریه جدید پژوهشگران، سلول های بنیادی موجود در پالپ ممکنست به تشویق تشکیل سلول های عصبی جدید در مغز کمک کنند.
محققان این آزمایش معتقدند که هر چه تعداد سلول های عصبی بیشتر باشد، ارتباط بین این سلول ها و بین مناطق مغز مسئول احساسات ما بهتر است. سلول های بنیادی همین طور ضد التهاب هستند و تصور می شود که افسردگی ممکنست با التهاب در مغز ارتباط داشته باشد.
این کارآزمایی به دنبال یافته های مهمی است که نشان میدهد داروهای ضدافسردگی ممکنست سلول های بنیادی مغز را تحریک کنند تا سلول های عصبی بیشتری بسازند.
طبق آمار مؤسسه سلامت ملی آمریکا، از هر ده نفر یک نفر در طول زندگی خود از افسردگی رنج می برد. علت دقیق آن بطور کامل شناخته نشده است.
تصور می شود که میزان مواد شیمیایی در رابطه با خلق و خوی در مغز مانند سروتونین، دراین زمینه دخیل هستند؛ بیشتر داروهای ضد افسردگی با افزایش سطح سروتونین طراحی شده اند. اما این نظریه عدم تعادل شیمیایی اثبات نشده است.
فاکتورهای دیگری نیز همانند لطمه پذیری ژنتیکی و رویدادهای استرس زا در زندگی در بروز افسردگی نقش دارند.
با این حال، حالا پژوهشگران براین باورند که رشد سلول های عصبی، و ارتباطات بین سلول های عصبی، نقش مهمی ایفا می کنند.
مطالعات قبلی نشان داده اند که ناحیه هیپوکامپ مغز که در حافظه و احساسات نقش دارد، در بیماران مبتلا به افسردگی مزمن کوچک تر است.
تحقیقات درحال انجام در دانشگاه جان هاپکینز در ایالات متحده نشان داده است که داروهای ضد افسردگی می توانند موجب رشد سلول های بنیادی در مغز شوند. آنها دریافتند که ورزش نیز تأثیر مشابهی دارد. در آزمایش جدید، به ۴۸ فرد مبتلا به افسردگی، سلول های بنیادی گرفته شده از پالپ دندان های کشیده شده دیگران بعلاوه داروی ضدافسردگی فلوکستین داده می شود.
سلول ها به بازوهای بیماران در چهار جلسه، هر جلسه به فاصله دو هفته، تزریق می شوند. یک گروه مقایسه فقط فلوکستین روزانه خواهند داشت.
سلول های بنیادی ضد التهاب هستند، بدین سبب علاوه بر ایجاد سلول های مغزی جدید، می توانند اثرات التهابی استرس بر روی مغز را کاهش دهند.
به گفته پژوهشگران، «ما می دانیم که سلول های بنیادی به مناطقی می رسند که التهاب وجود دارد. اینطور است که آنها راه خودرا از خون به مغز خواهند یافت.»
محققان معتقدند نتایج این آزمایش امیدوارکننده خواهد بود.منبع:

1400/10/08
12:35:22
5.0 / 5
756
تگهای خبر: افسردگی , بیمار , دارو , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
سلامت