یافته جدید محققان دانماركی؛

تأثیر بالقوه داروی مالاریا در مقابله با کووید ۱۹

تأثیر بالقوه داروی مالاریا در مقابله با کووید ۱۹

به گزارش سلامت نتایج یک تحقیق آزمایشگاهی جدید نشان داده است که داروی ضد مالاریا آتوواکون می تواند از تکثیر ویروس کرونا در سلول های ریه انسان جلوگیری نماید.به گزارش سلامت به نقل از مهر به نقل از مدیکال نیوز تودی، با گسترش سریع سویه اُمیکرون و مرگ و میر جهانی ناشی از کووید ۱۹ که هم اکنون به بیشتر از ۵ میلیون نفر رسیده است، جستجو برای درمان های مؤثر در مقابل کووید ۱۹ بیشتر از پیش ضروری شده است.
آنتی بادی های مونوکلونال دارای بعضی از مزایای بالینی در جلوگیری از علایم شدید کووید ۱۹ هستند، اما متخصصان مراقبت های بهداشتی باید آنها را به صورت درون وریدی تجویز کنند. در بیماران با وضعیت وخیم که از دستگاه تنفس مصنوعی استفاده می نمایند، دگزامتازون، یک استروئید خوراکی، می تواند مرگ و میر ناشی از کووید ۱۹ را تا یک سوم کم کند.
از این رو جستجو برای درمان های خوراکی مؤثری که می توانند از علایم پیشگیری کرده یا به حداقل برسانند، همچنان ادامه دارد. خیلی از محققان درحال آزمایش داروهای دارای مجوز هستند که امکان دارد بتوانند از آنها برای درمان یا جلوگیری از کووید ۱۹ استفاده مجدد کنند.
اکنون مطالعه آزمایشگاهی محققان دانمارکی نتایجی را منتشر نموده است که نشان داده است آتوواکون در سلول های ریه انسان در مقابل ویروس کرونا اثر محافظتی دارد. آتوواکون داروی ضد مالاریا است که پزشکان از سال ۱۹۹۹ از آن برای درمان و جلوگیری از مالاریا استفاده می نمایند.
مطالعه محققان دانشگاه آرهوس دانمارک نشان داد که آتوواکون انواع سویه های آلفا، بتا و دلتا کووید ۱۹ را در سلول های ریه انسان در شرایط آزمایشگاهی مهار می کند.
محققان چندین مکانیسم احتمالی را برای اثر مشاهده شده آتوواکون بر کروناویروس مطرح نمودند. آنها معتقدند که امکان دارد از تکثیر ویروسی جلوگیری نماید، مانع از اتصال پروتئین اسپایک به گیرنده های ACE۲ شود و یا از بیان نشانگرهای التهابی ممانعت نماید.

1400/10/01
11:41:27
5.0 / 5
767
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , پزشك , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
لینک دوستان سلامت
سلامت