یك متخصص عفونی عنوان كرد؛

مرگ و میر بالای سویه امیکرون منتفی است

مرگ و میر بالای سویه امیکرون منتفی است

رئیس بخش عفونی بیمارستان لقمان حکیم اظهار داشت: تست کرونای افرادی که به سویه امیکرون مبتلا هستند هیچ تفاوتی با گونه های دیگر ندارد و قابل شناسایی است.به گزارش سلامت به نقل از مهر، شروین شکوهی، ضمن اشاره به این که اطلاعات جهانی درباره جهش جدید کرونا با نام امیکرون بسیار محدود است، اظهار نمود: به نظر می آید مبحث افزایش بیماری زایی و مرگ و میر بالا در صورت ابتلاء به ویروس جهش یافته امیکرون، منتفی است.
این متخصص عفونی با اشاره به اینکه واکسن زدن به مفهوم کاهش رعایت شیوه نامه های بهداشتی نیست تصریح کرد: افزایش آمار مبتلایان در کشورهای اروپایی علیرغم تزریق دو نوبت واکسن نشان از این دارد که همچنان باید رعایت فاصله گذاری اجتماعی، ماسک نزدن، شستن مداوم دست ها و پرهیز از ترددهای غیرضروری، در دستور کار باشد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، افزایش ظرفیت مراقبت های بهداشتی برای مبارزه با امیکرون را مورد توجه قرار داد و اخطار داد: اگر ماسک نزنید و پروتکلهای بهداشتی را رعایت نکنید، واکسن ها بی اثر خواهند بود و همچنان کرونا با ما می ماند.
شکوهی تصریح کرد: واکسن ها ضد کرونا درصد زیادی از مرگ و میرها را می کاهد ولی این ادعا که برخی عنوان می کنند که مرگ و میر کاسته شده و اساسا در صورت ابتلاء مشکلی به وجود نمی آید، استدلال منطقی نیست.
وی با بیان اینکه متأسفانه عوارض بدون مرگ و میر کرونا بسیار زیاد است تصریح کرد: مشکلات جسمی و روانی که بهبود یافتگان کرونایی همچنان با آن درگیر هستند بسیار زیاد و متنوع است، اصلاً نباید فکر کنید اساسا پس از ابتلاء به کرونا بهبود کامل حاصل می شود، خیلی از افراد همچنان پس از بهبودی با عارضه های کرونا درگیر هستند، ازاین رو همینطور سفارش های بهداشتی را با هدف جلوگیری از ابتلاء رعایت کنید.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خاطرنشان کرد: هر شهروندی باید بعنوان وظیفه اجتماعی، سفارش های بهداشتی را رعایت کند تا چرخه کرونا و شکل گیری جهش های جدید این ویروس به پایین ترین سطح خود برسد.
شکوهی افزود: تک تک افراد جامعه باید ضمن واکسیناسیون در مقابل کرونا، ماسک زدن و رعایت فاصله گذاری اجتماعی را برای شکست زنجیره کرونا مورد توجه قرار دهند.
به گفته وی، نوع واکسنی، بازه زمانی و تعداد نوبت های واکسن کووید ۱۹، به هیچ عنوان دلیل بر عدم رعایت شیوه نامه ها نیست.

1400/09/14
22:07:34
5.0 / 5
666
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
سلامت