کاهش تلفات کرونائی و افزایش شهرهای قرمز

کاهش تلفات کرونائی و افزایش شهرهای قرمز

سلامت: با توجه به این که 13 استان کشور روز گذشته(جمعه) مرگ و میر صفر و یک نفر را داشته اند، اما دو شهر قرمز کرونائی شدند که ضرورت رعایت شیوه نامه های بهداشتی باتوجه به هشدارها در مورد ورود سویه جدید کرونا به کشور حائز اهمیت می باشد.


به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و سلامت ایرنا، بر طبق آخرین تغییرات در نقشه رنگ بندی شهرهای کشور که از ۱۳ آذر ماه اعمال می شود، با عبور از خیز پنجم کرونا، تهران و ۱۴ مرکز استان دیگر در وضعیت آبی کرونا قرار گرفته، ۲۸۴ شهرستان در وضعیت آبی، ۱۵۳ شهرستان زرد، ۹ شهرستان نارنجی و شهرستان های طبس(خراسان جنوبی) و بهاباد(یزد) به سبب افزایش روند بستری کرونا، باردیگر در وضعیت قرمز کرونا قرار گرفتند.
در عین حال در شبانه روز گذشته خراسان جنوبی، سمنان، خراسان شمالی، بوشهر، اردبیل، کردستان، گلستان و مازندران، هیچ موردی از مرگ و میر ثبت نکرده اند و در سیستان و بلوچستان، زنجان، هرمزگان، قم و خوزستان، فقط یک بیمار کرونائی جان خودرا از دست داده است.
تلفات روزانه کرونا یکم آذر ماه و بعد از ۲۳۴ روز دو رقمی شد و به ۹۷ نفر رسید. همین طور روز پنجشنبه ۱۱ آذر ماه تعداد تلفات روزانه کرونا ۷۶ نفر یعنی پایین ترین رقم بعد از عبور خیز پنجم کرونا از کشور رسید.
خیز پنجم و مرگبار کرونا از شروع تیر ماه در کشور شروع شد و وزارت بهداشت هشتم مهر ماه از عبور این خیز از کشور خبر داد، این خیز در ۲۸ مرداد و هفتم مهر ماه به ترتیب شمار تلفات از یکصد و ۱۲۰ هزار نفر عبور کرد.
همچنین رکورد تلفات روزانه کرونا در طول این مدت چندین بار شکسته شد و روز دوم شهریور ماه با ۷۰۹ مورد مرگ روزانه به بالاترین شمار تلفات از شروع شیوع ویروس کرونا در کشور رسید.
همچنین طبق آخرین آمار وزارت بهداشت، تا حالا ۵۷ میلیون و ۹۲۷ هزار و ۴۶۸ نفر دُز اول، ۴۷ میلیون و ۷۶۱ هزار و ۶۷۰ نفر دُز دوم و یک میلیون و ۱۷۸ هزار و ۴۵۷ نفر، دُز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۱۰۶ میلیون و ۸۶۷ هزار و ۵۹۵ دُز رسید.
آمارهای رسمی در کشور نشان از کاهش رعایت پروتکل ها بهداشتی تا زیر ۴۷ درصد دارد و اگر این روند به عادت همگانی تبدیل گردد باید منتظر عواقب ناخوشایند آن بود، چنانکه هنوز شماری از عادی انگاران در بیمارستان ها روزهای سخت تجربه می کنند.
اینکه سویه جدید کرونا این روزها آفریقا را به سمت دیگر قاره ها در نوردیده و هراس جهانی برای کم اثر شدن واکسیناسیون در پی داشته، نکته ای قابل تامل برای رجوع به روزهای نخست شیوع ویروس کرونا در کشور است که همه باید به خود سخت بگیریم تا شاهد روزهای سخت تری نباشیم.
هرچند بهرام عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هفتم آذر ماه گفت، تا به امروز موردی از مبتلاشدن به سویه جدید کرونا که در آفریقای جنوبی شایع شده، در کشور گزارش نشده است، اما در کنار واکسیناسیون، مردم باید همچنان رعایت پروتکلهای بهداشتی را جدی بگیرند تا از گزند کرونا و سویه های مرگبار آن در امان بمانند.
زدن واکسن باید عادی انگاری نشود
مصطفی صالحی وزیری مسوول آزمایشگاه مرجع کشوری کووید ۱۹ انستیتو پاستور ایران دراین زمینه می گوید: زدن واکسن کرونا نباید عامل ساده انگاری هموطنان شود و همه باید از عادی انگاری به شدت پرهیز نماییم، تزریق واکسن همراه با رعایت دقیق پروتکلهای بهداشتی، به خوبی در مقابل ویروس کرونا همچون «اومیکرون» محافظت می کند. مردم همچنان باید از ماسک استفاده کنند و با رعایت فاصله گذاری اجتماعی، از تجمعات و دورهمی ها پرهیز کنند.
این ویروس شناس ادامه می دهد: رعایت شیوه نامه های بهداشتی و تزریق واکسن همزمان از مبتلاشدن به بیماری پیشگیری می کند و بستری، مبتلاشدن به نوع شدید و مرگ ناشی از کرونا را می کاهد، افزایش مجدد مبتلایان به بیماری کرونا در اروپا، این مساله را تایید می کند که مردم در کنار زدن واکسن، باید شیوه نامه های بهداشتی را رعایت نمایند تا از بروز موج های جدید بیماری جلوگیری شود.
کاهش محسوس بستری و مرگ از فاکتورهای تزریق واکسن کرونا
وی، کاهش شدت بیماری، میزان بستری و تعداد مرگ و میر را از با اهمیت ترین شاخصه های واکسن های کرونا بیان و از مردم تقاضا می کند که در اسرع وقت واکسن بزنند.
صالحی تصریح می کند: واکسن مانند کمربند ایمنی در خودرو ها عمل می کند، هرچند جلوی تصادف را نمی تواند بگیرد، اما سرنشینان را در مقابل تصادف محافظت و جان آنان را حفظ می نماید، بنا بر این به مردم سفارش می شود واکسن دریافت نمایند، البته در کنار آن، شیوه نامه های بهداشتی همچون استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی باید رعایت شود. با تاکید بر این که افراد واکسن زده ممکنست مبتلا به کرونا شوند، عنوان کرد: واکسن تا حدی از انتشار ویروس کرونا جلوگیری می کند.
شیوه نامه های بهداشتی روی سوش های کرونائی موثر است
علیرضا زالی فرمانده عملیاتی ستاد مقابله با کرونا استان تهران نیز دراین زمینه می گوید: رعایت شیوه نامه های بهداشتی روی همه سوش ها موثر است و در این شرایط همه باید دست به دست هم دهیم و بازگشت به رعایت دقیق و متعهدانه این شیوه نامه ها را محقق نماییم.
وی می افزاید: بعد از شکل گیری سوش جدید، استرس و ترسی جهانی شکل گرفته، این مساله می تواند سبب شود آموزش با تاکید بیشتر اثرگذاری خوبی داشته باشد بدین جهت باید از این فرصت در جهت آموزش بهره گرفت.
زالی تصریح می کند: هم اکنون دنیا به سویه جدید کرونا ویروس یعنی اومیکرون آلوده شده و این سوش الگوی پاندمی را به خود گرفته است. در حقیقت وقتی سوش جدید در پنج قاره دیده شود به مفهوم این است که پاندمی شده است.
وی اظهار می دارد: هر چه سوش ها با فرکانسی گسترده تر باشند خطرناک تر هستند؛ بدین جهت باید مراقبت های خودرا در مبادی مرزی بیشتر نماییم، هم اکنون اطلاعات کافی در مورد بیماری زایی جهش ویروس جدید نداریم اما اساسا سرایت پذیری بسیار بالایی دارد و جزو مشخصه های آن این است که بویایی و چشایی را درگیر نمی کند.
زالی ادامه می دهد: دو تا سه هفته زمان می برد که در مورد تاثیر سبد واکسن های موجود در جهان در مقابل سوش جدید اظهار نظر کرد، در وضعیت موجود آنچه که از کشورهای آفریقایی درباب سوش جدید گزارش می شود و باتوجه به قدرت شناسایی که در این کشورها اندک است می توان پیش بینی نمود که بسیار تعداد کمتر گزارش شده است.
آنچه مسلم است، آمار رسمی کشور حکایت از اثر بخشی واکسیناسیون عمومی برای مهار کرونا داشته اما این اثر بخشی بدان معنا نیست که ماسک ها را کنار بگذاریم و همچون دوران پیشا کرونا زندگی اجتماعی عادی داشت برای اینکه ویروس همچنان فعال است و گاهی در سویه های جدید پوست اندازی می کند.


منبع:

1400/09/13
16:21:12
5.0 / 5
912
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت
سلامت