متخصص و جراح مغز و اعصاب؛

۸۰ درصد ایرانیان فرسودگی ستون فقرات را تجربه می کنند

۸۰ درصد ایرانیان فرسودگی ستون فقرات را تجربه می کنند

به گزارش سلامت جراح و متخصص مغز و اعصاب اظهار داشت: حدود ۸۰ درصد ایرانیان پس از ۵۰ سالگی، فرسودگی ستون فقرات را به صورت فزاینده تجربه می کنند.



به گزارش سلامت به نقل از مهر، علیرضا زالی، ضمن اشاره به این که تنگی کانال نخاع یکی از مسائل مبتلابه کشور به حساب می آید، اظهار نمود: امروزه با عنایت به سالمند شدن جمعیت کشور و نحوه فعالیتهای اجتماعی این بیماری شیوع بیشتری پیدا کرده است.
وی تصریح کرد: نوع فعالیتهای شغلی، اجتماعی، کاهش فعالیتهای ورزشی مناسب، تغذیه و الگوی ساختاری بدن ایرانی ها سبب شده بیشتر از هر زمان دیگری مردم با مشکل تنگی کانال کمری دست و پنجه نرم کنند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ضمن اشاره به این مورد که طبیعتاً افزایش سن بیشترین عامل ابتلاء به تنگی کانال کمری است توضیح داد: مطالعات در ایران گواه این است که پس از ۵۰ سالگی حدوداً ۸۰ درصد ایرانی ها شامل زنان و مردان بحث فرسایش و یا فرسودگی ستون فقرات را به صورت فزاینده تجربه می کنند، بشکلی که این عدد در افراد بالاتر از ۶۰ سال به ۹۵ درصد می رسد.
به گفته زالی، مهم ترین عامل خطر و اصلی ترین عامل بروز تنگی کانال نخاعی، فرسایش ستون فقرات کمری است.
رئیس دانشگاه با بیان اینکه تنگی کانال کمری یک فرایند مزمن است اخطار داد: این بیماری، مشکلی نیست که فرد طی مدت زمان کوتاهی به آن مبتلا شده باشد.
وی در پاسخ به این سؤال که چرا برخی افراد به تنگی کانال نخاعی مبتلا می شوند، اظهار داشت: این بیماری در مرحله اول به ژنتیک وابسته است چون که همه افراد با قطر مشخصی از کانال نخاعی به دنیا می آیند ازاین رو قطر کانال نخاعی در بعضی به صورت ژنتیکی کوچک تر است ازاین رو این افراد بیشتر از سایرین مستعد ابتلاء به این بیماری هستند.
وی افزود: گاهی حتی جوان ترها هم گرفتار این بیماری می شوند که در بررسی های ثانویه مشخص می شود زمینه ژنتیکی در این دسته وجود دارد.
به گفته استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، عمق کانال نخاعی انسان به ژنتیک وابسته است ازاین رو تعجبی ندارد که ابعاد سرشتی و اشتراک ژنتیکی در بروز تنگی نخاع مؤثر باشند.
نحوه فعالیتهای شغلی یکی دیگر از علل ابتلاء به بیماری تنگی کانال نخاع است که زالی به آن اشاره نمود و توضیح داد: افرادی که مشاغل سخت دارند و بیشتر از سایرین از ستون فقرات خود استفاده می نمایند و افرادی که فیزیک مناسبی در ساختار ستون فقرات ندارند هم بیشتر استعداد ابتلاء به این بیماری را دارند.
زالی اظهار داشت: به صورت کلی تنگی کانال نخاعی فرآیندی طبیعی است که با افزایش سن در بیشتر افراد ایجاد می شود.
وی در ادامه به نشانه های ابتلاء به تنگی کانال نخاعی اشاره نمود و اضافه کرد: درد در ناحیه کمر نخستین و شایع ترین نشانه ابتلاء به بیماری تنگی کانال نخاعی است.
این استاد دانشگاه با بیان اینکه درد ابتلاء به تنگی کانال نخاعی از نوع فیزیکی و مکانیکی است تصریح کرد: به این مفهوم که این دردها با فعالیت بیشتر می شود، با راه رفتن تشدید می شود و بمحض استراحت این درد کم می شود. دردهای مقطعی در پاها، احساس گزگز و یا سستی هم از دیگر علامت های ابتلاء به این بیماری است.
جراح و متخصص مغز و اعصاب با اشاره به اینکه لنگ زدن یکی دیگر از علامت های ابتلاء به بیماری تنگی کانال نخاعی است توضیح داد: فرد هر چه مسافت طولانی تر را طی می کند احساس می کند توان یا استقامت ندارد و مدام در فواصل کوتاه می نشیند و گاهی لنگ می زند، این عارضه در مبتلایان به تنگی کانال نخاعی به لنگش متناوب مشهور است.
وی با اشاره به اینکه با بالا رفتن سن عضلات کمر ضعیف تر، ربات ها شل، انعطاف پذیری کم و مفاصل ساییده و فرسوده می شود تصریح کرد: بدن برای جبران این مشکلات استخوان سازی اضافی انجام می دهد و زمانی که این استخوان ها رشد می کنند سوراخ های بین مهره ای را تنگ تر کرده و عصبی که از نخاع بیرون می رود گرفتار فشار و اصطکاک می شود، این موارد وضعیت را در مبتلایان به تنگی کانال نخاعی پیچیده تر می کند.
زالی به مهم ترین روش های تشخیص بیماری تنگی کانال نخاعی اشاره نمود و اضافه کرد: معاینه بالینی و بررسی وضعیت بیمار توسط پزشک اصلی ترین راه شناسایی و تشخیص این بیماری است.
وی با تکیه بر این مورد که با کمک MRI میتوان به صورت سه بعدی محل دقیق تنگی کانال نخاعی را بررسی و تشخیص داد اظهار داشت: ام آر آی وضعیت این بیماری را برای درمان های بعدی مشخص می کند ضمن اینکه در این روش تشخیصی از اشعه استفاده نمی گردد.
زالی اظهار داشت: اصلاح سبک زندگی مهم ترین نکته ای است که فرد مبتلا به تنگی کانال نخاعی باید به آن توجه داشته باشد چون که اگر این مورد اصلاح نشود به صورت فرسایشی علامت های آزار دهنده این بیماری استمرار و یا بیشتر می شود.
تقویت عضلات شکمی و ستون فقرات، اصلاح سبک زندگی و مداخلات توانبخشی تحت نظر پزشک متخصص مهم ترین سفارش این جراح مغز و اعصاب برای بهبود روند درمان و کنترل عوارض ناشی از بیماری تنگی کانال نخاعی به مبتلایان بود.
زالی در خاتمه با اشاره به اینکه تنگی کانال نخاعی بیماری فرسایشی، مزمن و پیشرونده است، خاطرنشان کرد: علت اصلی ابتلاء به این بیماری آرتروز و یا فرسایش مفاصل است، بخشی از علل این بیماری وابسته به سن است و بخش دیگری ژنتیکی گزارش شده ولی نکته اینجاست که پیروی از الگوی صحیح زندگی، انجام فعالیتهای شغلی و فیزیک مناسب، ورزش کردن و تقویت عضلات شکم و پشت می تواند عارضه ها و عملکرد مخرب این بیماری را به شکل قابل توجهی کنترل کند.


منبع:

1400/08/26
23:17:03
5.0 / 5
648
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت
سلامت