دبیر علمی سیزدهمین كنگره بین المللی بیماری های غدد :

خطر بروز عوارض قلبی و عروقی در بیماران دیابتی دو برابر است

خطر بروز عوارض قلبی و عروقی در بیماران دیابتی دو برابر است

به گزارش سلامت دبیر علمی سیزدهمین کنگره بین المللی بیماری های غدد درون ریز و متابولیسم اظهار داشت: خطر دو تا چهار برابری بروز عوارض قلبی و عروقی در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ بالاست و حمله یا سکته قلبی، نارسایی قلبی و حوادث عروق مغزی مانند سکته مغزی در این بیماران بیشتر است.


به گزارش سلامت به نقل از خبرگزاری ایرنا، فرهاد حسین پناه اضافه کرد: بروز نارسایی کلیوی در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ بیشتر است و اغلب آنان مستعد عوارض کلیوی هستند که در صورت عدم پیشگیری می تواند نقصان عملکرد کلیه، نارسایی پیشرفته کلیه و احتیاج به دیالیز در این افراد را به همراه داشته باشد.
وی عنوان کرد: از سالهای دور داروهای مختلفی برای بیماران دیابت نوع دو جهت کنترل قند خون وارد بازار شده است ولی برای پیشگیری از ایجاد عوارض قلبی و عروقی و همینطور نارسایی کلیوی هم اکنون ۲ دسته دارویی طی چند سال گذشته نتایج خوبی را به همراه داشته و به طرز قابل توجهی جلوی بروز این عوارض را در بیماران دیابتی نوع ۲ گرفته است.
حسین پناه افزود: جلوگیری از این عوارض در بیماران دیابتی هم اکنون از راه دو دسته دارویی انجام پذیر است ولی متاسفانه باوجود تولید این داروها توسط شرکتهای داخلی سازمان های بیمه گر این داروها را زیر پوشش قرار نداده اند.
به گفته وی، یکی از دغدغه های اصلی در مورد بیماری دیابت نوع دو جلوگیری از بروز حوادث قلبی و عروقی در بین بیماران مبتلا به دیابت است.
این پزشک خاطرنشان کرد: این دو دسته ی دارویی شامل مهار کننده های SGLT۲ و آگونیست های GLP۱ است ولی متاسفانه علیرغم این که در کشور ما این دو دسته دارویی توسط شرکتهای داخلی هم تولید می شوند ولی زیر پوشش سازمان های بیمه گر نیست در حالیکه در حوزه درمان دیابت خیلی از مداخلات که اثر بخشی آنها در کاهش بروز عوارض قلبی و عروقی و کلیوی اثبات نشده زیر پوشش سازمان های بیمه گر قرار دارند، و ما درخواست داریم با عنایت به شواهد و تأثیر این دو دسته ی دارویی در کمک به بیماران دیابت و عوارض ناشی از این بیماری سازمان های بیمه گر جهت پشتیبانی از بیماران اقدامات لازم را انجام دهند.
کنگره بین المللی بیماری های غدد درون ریز و متابولیسم ۱۹ تا ۲۱ آبان با حضور اساتید و صاحبنظران برجسته برگزار می گردد و جدید ترین دستاوردهای علمی در حوزه بیماری های غدد درون ریز و متابولیسم مورد بحث و گفتگو قرار خواهد گرفت.


منبع:

1400/08/16
13:05:45
5.0 / 5
667
تگهای خبر: بیمار , بیماری , بیمه , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
لینک دوستان سلامت
سلامت