نتایج مطالعه جدید نشان می دهد؛

لزوم تزریق 4 دوز واکسن کرونا در افراد با ایمنی ضعیف

لزوم تزریق 4 دوز واکسن کرونا در افراد با ایمنی ضعیف

تحقیقات جدید نشان داده است که بیماران پیوندی و برخی افراد دیگر امکان دارد برای محافظت مطلوب در مقابل کووید ۱۹ به ۴ دوز واکسن نیاز داشته باشند.به گزارش سلامت به نقل از مهر به نقل از هلث دی نیوز، محققان می گویند افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند و هر دو دوز واکسن کووید ۱۹ را دریافت کرده اند، به اندازه کافی در مقابل نوع شدید بیماری محافظت نمی شوند. بر طبق این مطالعه، باید دوز سوم واکسن به همراه یک تزریق تقویت کننده هم باشد.
دکتر «پیتر امبی» سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه ایندیانا آمریکا، اظهار داشت: «این یافته ها نشان داده است که در حالیکه دو دوز واکسن کووید ۱۹ در افراد دارای نقص ایمنی مفید می باشد، اما به صورت قابل توجهی کمتر از افراد با سیستم ایمنی طبیعی، در مقابل نوع شدید بیماری محافظت می کند.»
وی در ادامه می افزاید: «از آنجاییکه دریافت دو دوز، کمتر از آنها محافظت می کند، افرادی که گرفتار نقص ایمنی هستند باید یک دوز اضافی و یک تقویت کننده دریافت نمایند، اقدامات احتیاطی اضافی مانند ماسک زدن در مکان های عمومی را انجام دهند، و اگر آلوده شدند، باید به دنبال درمان با درمان های اثبات شده باشند تا از آنها در مقابل پیشرفت بیماری و احتیاج به بستری شدن در بیمارستان محافظت کند.»
به طور کلی، افرادی که گرفتار نقص ایمنی هستند، در معرض خطر بیشتر نتایج شدید کووید ۱۹ قرار دارند.
محققان داده های بیشتر از ۸۹۰۰۰ بیمار بستری شده در بیمارستان در ۹ ایالت آمریکا را تجزیه و تحلیل کردند و دریافتند که واکسن های کووید ۱۹ دو دوزی، ۹۰ درصد در محافظت در مقابل بستری شدن در رابطه با کووید در بیمارستان در افرادی با سیستم ایمنی سالم مؤثر بودند، اما تنها ۷۷ درصد در افرادی که سیستم ایمنی ضعیف تری داشتند، مؤثر بودند.
محققان همینطور دریافتند که اثربخشی واکسن ها به صورت قابل توجهی بین زیرگروه های افراد دارای نقص ایمنی متفاوت می باشد.
برای مثال، واکسن ها در بیماران پیوند عضو یا پیوند سلول های بنیادی تاثیر کمتری داشتند. با این وجود، بر مبنای یافته ها، آنها در افراد مبتلا به اختلالات روماتولوژیکی یا التهابی محافظت بیشتری داشتند.


منبع:

1400/08/15
21:30:27
5.0 / 5
571
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
سلامت