وقوع 240 مورد آتش سوزی در كشور طی 74 روز گذشته

وقوع 240 مورد آتش سوزی در كشور طی 74 روز گذشته

به گزارش سلامت فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری با اعلان اینكه طی 74 روز گذشته 240 مورد آتش سوزی در سطح كشور حادث شده، اظهار داشت: بیشترین فراوانی آتش سوزی مربوط به مراتع و محیط های جنگلی واقع در استان های بوشهر، خوزستان و كهگیلویه و بویراحمد است.


به گزارش روز شنبه پایگاه خبری پلیس، سرهنگ علی عباس نژاد در تشریح جزئیات این خبر گفت: عرصه های جنگلی و مرتعی جزء سرمایه های ملی است و از ارزش بسیار بالایی برخوردار می باشند که آموزش و ارتقاء آگاهی عمومی تاثیر بسزایی در پیش گیری از وقوع حوادث ناگوار در این حوزه ها دارد.
وی با اشاره به احتمال ادامه آتش سوزی در جنگل ها و مراتع اظهار داشت: باتوجه به بارش های مناسب فصلی که منجر به افزایش پوشش گیاهی شده است و از سویی فرا رسیدن فصل گرما و سهل انگاری مردم و توریستهای داخلی در حفظ سرمایه های ملی احتمال وقوع مجدد آتش سوزی در محیط های یاد شده دور از ذهن نیست.
فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری با اشاره به اهمیت رعایت نکات ایمنی از طرف شهروندان افزود: کوچکترین سهل انگاری و خطای انسانی و هرگونه اقدام نسنجیده حتی جزیی می تواند به وقوع حوادث ناگوار و ایراد خسارت های جبران ناپذیر در محیط زیست منجر شود.
سرهنگ عباس نژاد با بیان اینکه طی ۷۴ روز گذشته ۲۴۰ مورد آتش سوزی در ۱۱ استان کشور حادث شده است، اظهار داشت: با حضور بموقع و کوشش های شبانه روزی محیط بانان، جنگل بانان و سایر نیروهای مردمی بیشتر آتش سوزی ها مهار شده است.
وی با اشاره به موانع موجود در مهار آتش سوزی ها اظهار داشت: به سبب وسعت زیاد آتش، صخره ای و صعب العبور بودن منطقه، شیب بالای هفتاد درجه و عدم برخورداری سازمان های متولی از امکانات مناسب برای مهار آتش و جلوگیری از گسترش آن، صدمات قابل توجهی به بخش عظیمی از طبیعت وارد و منجر به سرایت آن به سایر مناطق شده است.
فرمانده یگان حفاظت با اعلان اینکه برای اطفای هرگونه آتش سوزی احتمالی عرصه های طبیعی، نیروهای این فرماندهی در حالت آماده باش کامل به سر می برند، اشاره کرد: از نیمه اردیبهشت ماه شاهد فراوانی بالای آتش سوزی ها در مراتع جنوبی کشور همچون استان های بوشهر، خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد هستیم که باوجود برخورداری از تجهیزات هوایی برای مهار بهتر آتش سوزی ها با کمک و همیاری محیط بانان، جنگل بانان، نیروهای امدادی، مردمی و نیروهای مسلح، مدیریت و کنترل آتش سوزی ها را در حد مقدورات انجام داده ایم.
سرهنگ عباس نژاد با اعلان اینکه در بحث به کارگیری نیرو به نسبت وسعت مراتع و جنگل های کشور با استانداردهای جهانی فاصله بسیاری داریم، اضافه کرد: در جنگل های انبوه شمال کشور در هر هزار هکتار یک نفر و در جنگل های زاگرس در هر ۶ هزار هکتار یک نفر نیروی فعال به کارگیری شده است لیکن با همین نیرو و امکانات کم با تلاش شبانه روزی در حال دفاع از منابع طبیعی هستیم.
وی ابراز امیدواری کرد، امسال با حمایت دولت نسبت به تامین تجهیزات مدرن و به روز و اختصاص بالگرد بومی سازی شده با قابلیت حمل سبد آب، قسمتی از کمبود سازمان های متولی برای اطفای سریع آتش سوزی در مناطق سخت رفع گردد.
منبع:

1399/04/27
21:19:41
5.0 / 5
1741
تگهای خبر: آموزش , استاندارد , كنترل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت
سلامت