مدیركل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت خبر داد:

برتری جهانی خدمات حوزه سلامت روان ایران در همه گیری کووید۱۹

برتری جهانی خدمات حوزه سلامت روان ایران در همه گیری کووید۱۹

مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: خدمات حوزه سلامت روان وزارت بهداشت ایران در همه گیری کووید19 بعنوان یکی از خدمات برتر از طرف کمیته بین بخشی پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر و سلامت روان سازمان ملل متحد برگزیده شد.


به گزارش سلامت به نقل از خبرگزاری ایرنا از وبدا، احمد حاجبی اظهار داشت: دفتر نمایندگی سازمان جهانی بهداشت در ایران در مکاتبه ای رسمی به اداره کل روابط بین الملل وزارت بهداشت اعلام نموده که خدمات حوزه سلامت روان ارائه شده در سیستم سلامت کشورمان در روزهای کووید ۱۹ مورد توجه سازمان های بین المللی حاضر در کمیته بین بخشی پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر سازمان ملل متحد قرار گرفته است.
وی با اعلان اینکه کمیته بین بخشی پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر سازمان ملل متحد از چهل سازمان بین المللی تشکیل شده است که سازمان جهانی بهداشت هم یکی از اعضای آنست، افزود: این کمیته سالانه خدمات بهداشتی ارائه شده در زمینه های در رابطه با اهداف توسعه پایدار را از طرف نهادهای دولتی متولی سلامت در کشورها، سایر نهادهای دولتی و همین طور سازمان های مردم نهاد مورد بررسی قرار داده و از میان خدمات ارائه شده در زمینه بیماریهای غیرواگیر و سلامت روان مانند دیابت، فشار خون، سرطان ها، حوادث جاده ای و اختلالات روانپزشکی، برخی از سازمان ها و خدمات آنها را بعنوان ارائه دهنده خدمات برتر مورد تقدیر قرار می دهد.
مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت افزود: در سال ۲۰۲۱، خدمات حوزه سلامت روان ارائه شده توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران بعنوان یکی از خدمات قابل توجه و برتر انتخاب شده است.
خدمات ارائه شده در زمینه سلامت روان
حاجبی در مورد خدمات ارائه شده این حوزه عنوان کرد: هم اکنون علاوه بر غربالگری مشکلات سلامت روان و ارائه خدمات پزشکی و روانشناختی به افراد و گروههای هدف در مراکز ارائه دهنده خدمات در نظام مراقبت های بهداشتی اولیه، خدمات روانشناختی تلفنی بوسیله سامانه ۴۰۳۰، خدمات مشاوره سوگ و خدمات سلامت روان برای بهبودیافتگان کووید ۱۹ ارائه می شود.
وی اضافه کرد: همین طور سامانه خودارزیابی روانشناختی نیز بوسیله پایگاه اینترنتی http: //salamat.gov.ir قابل دسترسی است. افراد می توانند بوسیله این سامانه به سوالات خودارزیابی روانشناختی پاسخ داده و بازخورد دریافت نمایند و به محتواهای آموزشی خودمراقبتی در زمینه سلامت روان دسترسی داشته باشند.
حاجبی همین طور در مورد سایر حیطه های ارائه خدمات حوزه سلامت روان اضافه کرد: خدمات پیشگیری اولیه مانند آموزش مهارت های زندگی و مهارت های فرزندپروری نیز کماکان در مراکز خدمات جامع سلامت ارائه می شود و خدماتی مانند تشخیص و مراقبت اختلالات روانپزشکی، پیش گیری از خودکشی و حمایت های روانی اجتماعی به دنبال حوادث غیرمترقبه و بلایا نیز در نظام بهداشتی کشور ادغام یافته و جاری است.
مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت اظهار داشت: این مداخلات در لیست خدمات پایه حوزه سلامت روان هستند. علاوه بر این، خدمات پیشگیری و کاهش لطمه مصرف مواد نیز بوسیله کارشناسان حوزه سلامت روان معاونت های بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی کشور ارائه می شود.
وی اشاره کرد: مردم می توانند برای دریافت خدمات سلامت روان با شماره ۴۰۳۰ تماس بگیرند و مستقیما به کارشناسان سلامت روان وصل شده و خدمات روانشناختی تلفنی دریافت کرده و یا برای دریافت خدمات حضوری به مراکز خدمات جامع سلامت مراجعه کنند.
1071

1400/07/20
10:38:01
5.0 / 5
778
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
سلامت